Kezdőoldal » Ünnepek » Névnap » A "hivatalos" névnap naptárat...

A "hivatalos" névnap naptárat szokták frissíteni? És ha igen akkor ki és milyen időközönként?

Figyelt kérdés

Tele van olyan nevekkel hogy Adalbert, Hortenzia, Ödön, Vilhelmina amiket ma már alig használnak, míg a mai kisgyerekek nevei (Zoé, Benett, Noel, Maja) meg nincsenek benne. Még az ultra népszerű Hanna és Dominik is csak Johanna meg Domonkos formában van benne.


Ki találja ki hogy ezeknek a hülye új neveknek mikor legyen a névnapja, és miért nem cserélik le a régi hülye neveket ezek helyére a naptárban?

Ki felelős a névnapok megállapításáért, kitől függ hogy mi lesz benne a falinaptárakban és noteszekben, napilapok, webportálok címsávjában? Akadémia? Katolikus egyház?



2018. aug. 24. 15:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
41%

Nem tudom neked megmondani, ki a felelős érte, de annyi bizonyos, hogy az összes szentnek (!) benne kell lennie. És ha egyezik a keresztnevük, akkor többször is. Ezért van pl. három István is. Szerepet játszik a hagyomány is, s kisebb mértékben a divat,

Arra is gondolj, hogy nem csak a mostanában születettekről van szó, hanem az idősekről is.

A régies nevek viselői köztük vannak.

Ha a kis Döncike 7 évszázadon át ünnepelte a nevét, s most egyszerre kiradíroznák a naptárból?

Egyébként minden napon sok-sok névnap van, csak az 1-2 nevet tartalmazó naptárakban van jelentősége annak, melyik név szerepel benne. S ahogyan kezdtem: a szenteknek van prioritása.

2018. aug. 24. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Igazad van, hogy a lecserélés túlzás lenne, legalábbis amíg akár csak 1 ember is él azzal a névvel. De a napok kb. fele a hivatalos névnaptárban 1 nevet jelez, és legalább ezeket bővíthetnék az új nevek számára.

Rágugliztam hogy pl. a Zoénak mi a javasolt névnapja, és a három találat közül a május 2. egy olyan nap, ahova beférne simán. Annyi lenne, hogy május 2. Zsigmond helyett innentől Zsigmond, Zoé lenne. És többszáz vagy akár többezer Zoécska "rendes" névnappal rendelkezne a mindenféle gyanús weboldalakon terjengő félhivatalos napok helyett. Senkinek nem fájna. Az újságok, naptárgyártók frissítenék a listájukat, és ennyi.

De nem tudom, hogy ki írja a listát.

2018. aug. 24. 17:19
 3/11 anonim ***** válasza:
76%

#1 Nem katolikus naptárról beszél a kérdező, amit a kegytárgyboltban veszel, hanem amit újságokhoz adnak. Az igaz, hogy sok átkerült a vallásos naptárból a nemvallásosba, de eleve már az is válogatás, mert pl. Querfurti Szent Brúnó napja február 14, de Brúnó nap csak október 6-án van a naptárban.


Kérdező, ez már bennem is felmerült, legelső kérdésem volt itt a GYIK-en, hogy egy új név engedélyeztetésekor ki találja ki a névnapot hozzá, azt írták, az utónévkönyv szerzői (Ladó, Bíró), lehet, hogy velük kellene konzultálnod. De simán lehet, hogy ők csak ajánlásokat tesznek, és az újságmelléklethez készülő naptárak simán mindig átveszik az előző éviből már ötven éve. Mindenesetre nem valószínű, hogy az utóbbi 1-2 évben felkapott neveket beleírják, mert lehet, hogy múló divat, de arról lehet, hogy meg tudod győzni Ladót, hogy ha az elmúlt száz évben összesen két embert neveztek el Achillesnek (ezt ő számszerűen tudni fogja, mennyit), akkor kerüljön már a helyére valami modernebb.


(A Hanna egyébként nem a Johannából van, hanem az Anna eredeti héber változata.)

2018. aug. 24. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
66%
3.! Én sem írtam kegytárgyboltokról. Hidd el, amit írtam, az valós.
2018. aug. 24. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, ez utóbbi is érdekes volt. Ami a trendeket illeti, lehet hogy kifújnak, de csak hogy a példánál maradjunk, az a 7000 Zoé aki már most is megvan (és még 70 évig meg is lesz) akkor is jelentős mennyiség, ha holnaptól senkit nem neveznek el így.


Az amúgy hétköznapi ember számára elérhető információ, hogy egyes utónevekből hány állampolgára van Magyarországnak az adott pillanatban? Tudom hogy vannak ilyen listák, de amiket én láttam, azok csak 100-100-ig mennek, és a nagy kimaradók onnan kezdődnek. Érdekes lenne írni egy programot, ami felismerné a leggyakoribb, tisztességes névnap nélküli neveket, és megtenni a javaslatot a "Ladóék" felé.

2018. aug. 24. 18:11
 6/11 anonim ***** válasza:
82%
Nincsenek "hivatalos" névnapok. Arról, hogy egy adott napon milyen névnapot ünneplünk, csak megegyezés van, központi utasítás nincs erre. Itthon a katolikus egyházi naptár a mérvadó, a legtöbb névnap a szentek ünnepeihez kapcsolódik, az ehhez nem kapcsolódó nevek névnapjai "csak úgy" kerültek be a naptárakba. Ha a név egy másik, itthon korábban is ismert név változata (pl. a Katalin rengeteg, azóta különvált becézett alakja vagy a te példádban a Hanna és a Dominik), akkor annak a névnapjain lehet ünnepelni.
2018. aug. 24. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem szerkesztés/kiadás függő is.


Az itthoni naptáron és az irodai naptáramon is volt Zoé, Hanna, Léna, Szofi, Lotti stb. "új hullámos" nevek felsorolva a régebbiek mellett.

2018. aug. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ezt jó hallani. Az én határidőnaplómban ugyanazok a nevek vannak, mint 20 éve, és mint a Wikipedia dátumokhoz tartozó listáin vastaggal kiemelve.
2018. aug. 25. 12:38
 9/11 anonim ***** válasza:
33%

Döntsétek el, hogy "hivatalos" lista érdekel, vagy valami más!


Egy szerkesztőség dönthet úgy, hogy minden napra Bélát ír. A "hivatalos" még mindig az, amit az első válaszban írtam. Azaz első helyen a szentek nevei szerepelnek, s csak a lyukakban lehet más.

2018. aug. 25. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
A jelenlegi "leghivatalosabb" forrás Fercsik Erzsébet-Raátz Judit Örök névnaptár című könyve (Műszaki Könyvkiadó, 2017). A szerzők névtannal foglalkozó szakemberek, akik az újabban használatos nevekhez rendelnek (olykor csak javasolt) névnapot. Ha a miértek is érdekelnek, javaslom elolvasni a könyv bevezetőjét!
2018. aug. 25. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!