Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Elmennél így nyaralni?

Elmennél így nyaralni?

Figyelt kérdés

Elég gyenge a fizetésem, pályakezdő tanár vagyok. Fizetek albérletet, számlákat, egész évben mindenen spórolók, még az étkezésen is.

Így most havi 20 ezret teszek félre, mert szeretnék nyaralni, kicsit többet látni a világból.

Nyárra meglesz kb. 250 ezer, de most elkezdtem sajnálni azt a pénzt. Hogy biztos el kéne-e költenem? Annyira sokat nélkülöztem, hogy félre tudjam tenni, most meg elszórnám egyben... De közben meg úgy szeretnék egyszer kimozdulni az országból.


27/N



ápr. 28. 12:31
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Az utazás az amit a legjobban megbán az ember ha nem csinálja

Nekem is kimaradt rengeteg év depresszió miatt amit már senki nem ad vissza


Közelben is vannak szép helyek, az nem kerül sokba

ápr. 29. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim válasza:
100%
Mit tanítasz, kérdező? Ha olyan a tárgyad és beszélsz vmilyen idegen nyelven, taníthatnál külföldön, így kiszabadulnál az országból, és egyúttal elmúlna az egzisztenciális szorongásod is
ápr. 29. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
38%
Már bocs kérdező, de hogy-hogy ilyen kevés a pénzed? Most megnéztem a neten, azt írják hogy a pályakezdő tanárok bére nettó 351 000 ft. Nos, én is 27 éves nő vagyok, vevőszolgálat-adminisztrátor munkakörben dolgozok, és túlórától függően 330-340 000 ft-ot keresek. De nem 20 000 ft-ot tudok félrerakni mint te, hanem legalább 50 000-ret. Ugy hogy van egy kutyám is. Valamit nem jól csinálsz, vagy nem veszed észre hol megy el a pénzed.
ápr. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
80%

"(A tanárok mindig sírnak, hogy jaj de kevés a fizu, de normálisan tanítani és fegyelmezni luxus nekik.)"


rossz hírem van, de nem a tanár dolga, hogy megnevelje és "fegyelmezze" a kölykeidet, hanem a tiéd.

máj. 1. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
85%
#14 nem csak a szülőké, a tanároké is, hisz a nap nagy részét velük töltik az iskolában, nem a szülővel. Sok olyan helyzet van, amikor a szülő nem tud ott lenni, hogy neveljen, ez lenne a tanár dolga. Pl. mennyi iskolai bántalmazást meg lehetne előzni, ha a tanárok közbelépnének.
máj. 1. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
80%

#14

Drágaság, tanítani nem tudnak. Középiskolás diákok töltik nálunk az 50 órás közösségi szolgálatot, de az ABC-t se tudják jó páran, a számokkal is problémájuk van. Kolléganőm is észre vette, hogy az általános iskolás pedagógusok mennyire hanyagok, fegyelmezni nem tudnak. Apukám mondta, hogy ő meg ismerősétől tudja, hogy a rendes számlapos órát nem tanítják meg a diákoknak,csak a digitálist. Én is tapasztaltam, hogy egy tanár azt mondta, hogy az Egri csillagokat ne olvassák el, csak nézzék meg filmen. Egy másik diáknak infón nem tanítják meg a powerpoint-ot, robotikát tanulnak, de egy másik tanár másik órán pedig powerpoint-os előadást követel tőlük, úgy, hogy infón nem is tanulták. Páromnak a kolléganőinek általános iskolás gyerekei vannak. Onnan is kapjuk az infókat, hogy milyen szar az oktatás, és milyenek a tanárok.


Nekem még nincs gyerekem. Egyébként pedig a mai fiatal szülőkre nagyon jellemző, hogy luxus foglalkozni és nevelni a gyereket.

máj. 1. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
#13 Gimiben tanítok, nettó 364 a fizetés. Sajnos nagy részét elviszi az albérlet meg a számlák, a másik felét pedig az étkezés. Cöliákiám van, a súlyosabb fajta, így szinte alig ehetek valamit, amit megehetek, az meg négyszer annyiba kerül, mint másoknak a rendes étel.
máj. 2. 18:44
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szomorú, hogy ennyire keveset tudsz csak megspórolni, de ez nagyon nincs így jól. Az elmondásod alapján egy évig gyűjtesz egy jobb esetben is max pár hetes nyaralásra, amivel néhány nap/hét alatt teljesen lenullázod magad anyagilag. Ezzel oda is, amit egy évig gyűjtögettél és nem marad utána semmi tartalékod. Ez nagyon nem jó ötlet, pláne a mai bizonytalanságban.


Az utazás nagyon fontos élmény, sok minden másnál jóval hasznosabb lehet az ember életében. De ettől még egyáltalán nem mindegy, hogy mit áldozol fel érte, hogy utazhass. Illetve azt is érdemes nagyon alaposan megnézni, hogy milyen utazás és attól mégis mit kapsz valójában.

Ízlések és pofonok eltérnek, de szerintem egy tengerparton napozós nyaralás messze nem ad annyit (pláne utazási élményből, más kultúrák megismeréséből), mint egy város látogatás, ahol sokkal többet láthatsz az országból, a helyi emberekből, kultúrából. Persze lehet akár kombinálni is a kettőt.

Ha ennyire kiszámoltak a költségeid, akkor szerintem sokkal költséghatékonyabb lehet néhány napos rövid utakra buszos, vonatos utakat keresve elmenni egy velencei, bécsi, prágai város látogatásra. Utazási irodák is szerveznek ilyet néha egész költséghatékonyan, de ma már buszos, vonatos utaknál is ugyanúgy elfőrodulnak dinamikus árazások, mint a repülőknél (vagyis nem állandó a jegyár, hanem van amikor olcsóbban megkaphatod, máskor meg drágább).

Mivel speciális étrenden vagy, amúgy is magadnak kéne kaját csomagolni, ezzel a helyi kajákon már spóroltál. Ha csak 1 napos utakra mész egy buszos-vonatos túrára, akkor az oda-vissza úton alhatsz, azt az 1 napot eltöltheted aktívan a helyi kultúrával és így spórolni tudsz a szálláson is, mert nem kell arra költened, hogy aludj valahol. Persze hostelek és egyéb lehetőségek is vannak, amik olcsó szállást kínálnak. Nyáron akár sátrazni is lehet, bár azt sem mindenhol ingyen, de vannak spórolási lehetőségek. Van aki bevállalja a stoppolást és a couch surfinget is, amivel szintén lehet spórolni, de nőként pláne vannak veszélyei és nem való mindenkinek.

Különösen, ha nagyon szűkös a kereted, akkor érdemes minél jobban körülnézni, mérlegelni a lehetőségeken. Minél alaposabban felméred pl. a dinamikus árazású fapados repjegy árakat, annál jobb képet kapsz, hogy milyen időszakban van esélyed olcsóbb jegyeket kifogni, milyen jegy számít olcsónak/drágának egy adott helyre. Ha csak egyszer, vagy max. néha ránézel, akkor jó eséllyel pont ez az infó nem fog rendelkezésedre állni, hogy milyen szezonalitással és milyen mértékű ármozgásokra számíthatsz. Fordítsd előnyödre, hogy úgysincs pénzed utazni, kezdj el nagyon alapos felmérést készíteni ezekről a tényezőkről, hogy minél körültekintőbben tudj döntést hozni, ne csak úgy beleugorj valamibe. Pl. van egy csomó akciójuk is a fapados társaságoknak, viszont ha nem ismered, hogy milyenek a szokásos áraik egy-egy időszakban/viszonylaton, akkor azt sem tudod megítélni, hogy egy akcióval tényleg spórolsz-e, vagy csak bedőlsz a marketingnek és az akció miatt mások által felvert, magasabb árakon tudsz jegyet venni, mint máskor tudnál.


Tanárként mindenképp érdemes lenne körülnézned, hogy milyen külföldi szakmai továbbképzési lehetőségek léteznek. Egy csomó féle nemzetközi képzés van, ahova akár részleges, vagy teljes költségtérítés is igénybe vehető, vagy akár ilyeneket még a munkahely is előfordulhat, hogy megtámogat. Lehet, hogy ezekre pályázni egyetemi hallgatóként/oktatóként több esély van, mint már dolgozó, de nem egyetemi tanárként. Minden esetre, ha keresed a lehetőségeket, akkor lényegesen nagyobb az esélyed, hogy találj is valamit. Illetve ez akár szolgálhat egy szempont rendszerrel, hogy némi szakmai tapasztalat megszerzése után milyen irányba próbálj majd munkahelyet váltani, hogy több, jobb ilyen lehetőséged legyen.

Különféle csoportok, klubok is kínálhatnak kedvezőbb utazási lehetőségeket, pl. tánciskolák, nyelviskolák, amatőr zenekarok, énekkarok, cserkészcsapatok, vallásos közösségek, egyéb társaságok is előfordul, hogy szerveznek olyan utazásokat, ahol más lehetőségekhez képest olcsóbban utazhatsz, de akár egy családi/baráti csoporttal is előfordulhat, hogy ki tudtok egy utat olcsóbban hozni, pl. ha egy autóval utaztok és elosztjátok a költségeket, vagy ha vagytok elegen, akár buszt béreltek.


Mindenképp nézd át nagyon alaposan a kiadásaidat, hogy biztosan nem találsz-e lefaragható tételeket. Tényleg szükséged van-e mindenre, amire költesz, vagy csak megszoktad és nem is tudatosul benned, hogy mi mennyibe kerül. Pl. van-e olcsóbb tévé előfizetés, biztosan szükséged van-e rá, az igényeidhez igazított árazású banki szolgáltatást használsz-e, stb.

Különösen az olyan dolgok tudnak nagyon nagy kiadássá válni, amik kis összegű rendszeres költségek és nem is tudatosul az emberben, hogy költ rájuk. Fokozottan ilyen a szerencsejáték, cigi, alkohol, kávé, autóval munkába járás, munkahelyen vagy út közben megvett üdítő, szendvics, mozizás mellé megvett kukorica, üdítő, stb.

Az ember könnyelműen azt mondja, hogy egy 500 forintos üdítő belefér, nem nagy tétel, de ha minden nap veszel 500-ért egy üdítőt/kávét, csak mert megszoktad, az 5 év alatt 1 millió csak arra az egy dologra, aminek lehetne olcsóbb alternatívája, ha keresnéd. Nem kell mindenről lemondani, de érdemes mérlegelni, hogy vajon tényleg indokolt-e mindig, vagy csak megszokásból csinálod és van-e olcsóbb alternatíva (pl. otthon/munkahelyen megfőzni a kávét és termoszban hurcolni).

Abban is lehetnek lehetőségek, hogy a használaton kívüli holmikat eladod. A legtöbb lakásban van egy csomó cucc, amit az ember megvett, mert egyszer jó ötletnek tűnt, aztán csak kerülgetni és rakosgatni kell, mert használni nem szokta, de foglalja a helyet (és költözésnél fizethetsz a felesleges dolgok szállításáért, meg fizethetsz azért egy nagyobb lakásért, hogy legyen hol tárolnod őket). Ami másnak még hasznos lehet, te viszont már nem használod, azt érdemes lehet eladni és ebből neked is lehet valamennyi bevételed.


A költségeket pedig nem tudod a végtelenségig lejjebb faragni (márpedig mindenki csak egy határig képes lefaragni, ahonnan már senki számára nincs további lehetőség spórolni), akkor egy lehetőség marad, valahogyan többet keresni. Másodállás, jobban fizető munkahely és hasonlók.


Általános pénzügyi alapszabály, hogy érdemes minimum fél évi megélhetést fedező tartalékot felépíteni, mert bármi történhet a munkahelyeddel. Kirúghatnak, leépítés történhet, baleset érhet, stb. Ha eleve komoly egészségügyi problémáid vannak, akkor fokozottan fenn áll a veszélye, hogy ennek egy komplikációja, vagy bármi más betegség miatt munkaképtelenné válsz egy időre, akkor miből fogsz megélni, ha nincs semmi tartalékod és egyik hónapról a másikra élsz?

Arról nem is beszélve, hogy bármikor jöhet egyéb nem várt kiadás is. Ha van telefonod, laptopod, hűtőd, sütőd, bármi, az elromolhat és javíttatni kell. A lakás beázhat, kigyulladhat, betörhetnek, stb. Nem az ördögöt akarom a falra festeni, de minél felkészületlenebb vagy anyagilag az ilyen helyzetekre, annál kiszolgáltatottabb helyzetben vagy és annál inkább padlóra kerülsz bármi hasonló történik.


Amíg nincs egy vésztartalékod, addig szerintem semmi esetre ne utazz. Amíg nem mérted fel, hogy hova és milyen lehetőségeid vannak kedvezőbb áru utazást találni, addig szintén ne utazz. Inkább készítsd elő alaposan, hogy minél kedvezőbb feltételekkel tudj belevágni.

máj. 3. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!