Kezdőoldal » Utazás » Európa » 17 éves vagyok szülők nélkül...

17 éves vagyok szülők nélkül szeretnék kiutazni Ausztriába hogyan és mint működik ennek a folyamata illetve hogy lehetséges-e.. továbbá ha szülői engedély kell amit gondolom a határon kell felmutassak azt honnan tudom beszerezni? neten semmi infó

Figyelt kérdés

2023. júl. 18. 12:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Ha 17 vagy vonaton senki nem fog hozzád szólni a korod miatt.
2023. júl. 18. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%
Hogy milyen határon kell bemutatni és mit?
2023. júl. 18. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Európai unió (: attól függetlenül hogy mivel mész 99% hogy a kutya se fog hozzád szólni
2023. júl. 18. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
73%
Elhagyatott határátkelőnél nem lesz kinek felmutatni, amúgy legfeljebb a furgonokat, teherautókat állítják meg, ha nem látják, hogy kik ülnek benne. Az utóbbi években, mióta az osztrákok ellenőriznek, eddig mindig csak elhesegettek a karjukkal a posztoló rendőrök vagy katonák.
2023. júl. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
37%
Vonaton meg csak kalaúz lesz, aki a jegyre kíváncsi.
2023. júl. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Második válaszoló az osztrák határon a szülői engedélyt.....
2023. júl. 18. 22:21
 7/11 A kérdező kommentje:
Harmadik válaszadó én azt értem hogy Európai unió de mivel hivatalosan még nem vagyok meg 18 éves így kiskorúnk számítok és ezért gondolom azt hogy közbeszólnak hogy na hát te....
2023. júl. 18. 22:25
 8/11 A kérdező kommentje:
Ötödik válaszadó a vonatra a határellenőrök gondolom feljönnek hogy kiket engednek be az országba ezért gondolom ha szülői engedély kell ahhoz hogy én kiutazzak akkor azt az engedélyt kell beszereznem csak az a jó kérdés hogy honnan
2023. júl. 18. 22:30
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem szokott határellenőr felszállni a vonatra.
2023. júl. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A Külügyminisztérium Konzuli Szolgálat honlapjáról letölthető egy szülői hozzájáruló nyilatkozat minta: [link]

Konkrétan Ausztria esetén az alábbit írja a Konzuli szolgálat honlapja:

"Kiskorúak beutazása:

Ausztriában nincs konkrét törvényi szabályozás arra nézve, hogy a külföldi kiskorúak milyen igazolásokkal utazhatnak be szüleik nélkül az országba. Nem kötelező, de ajánlott, hogy az egyedül, vagy nem valamelyik szülője kíséretében utazó fiatalkorú vigyen magával egy meghatalmazást, amely – esetleges feltartóztatás vagy más probléma esetén – lehetőséget biztosít arra, hogy gyorsan meg lehessen keresni a szülői felügyeletet gyakorló személyt.

Célszerű tartalom: a kiskorú neve és személyes adatai (lakcím, születési dátum); a szülői felügyelet gyakorlójának neve és személyes adatai (lakcím, születési dátum); a szülői felügyelet gyakorlójának telefonos elérhetősége; a kiskorú hova, milyen időtartamra és milyen céllal utazik; a kiskorú egyedül utazik-e, vagy kísérővel – ebben az esetben a kísérő személyes adatai (lakcím, születési dátum). Külön formai követelmények betartása nem kötelező, azonban javasolt a nyilatkozatot két tanú, vagy közjegyző előtt aláírni és idegen nyelven is elkészíteni.

Amennyiben a kiskorú nem csupán beutazik, hanem egy vagy több éjszakát is eltölt Ausztriában szülője nélkül, akkor tartományonként eltérő szabályok vonatkoznak arra, hogy ezt hány évesen, és kísérővel, vagy anélkül teheti. Ilyen esetben mindenképp javasolt egy írásos meghatalmazás a szülőtől. "


Eddig volt a szabály, most jön a gyakorlat, ami saját tapasztalatból szűrök le (Ausztriában élek és sokat ingázom Magyarország és Ausztria között):

Ausztria 2022 júniusában visszaállt a koronavírus előtti határellenőrzésre. Az "ideiglenesen" visszaállított határellenőrzés célja az illegális migráció kiszűrése. A közúti határon legfeljebb benéznek az autóba, és ha Európai arcokat látnak benne, már int is a határőr, hogy mehetsz tovább. Igazolványt, útlevelet igen ritkán szoktak kérni.

Vasúton még ritkább az ellenőrzés. A vonat legtöbb esetben minden ellenőrzés nélkül gurul át a határon. Időnként felszállnak osztrák határőrök vagy rendőrök, és végigmennek a vonaton. Európainak kinéző utasoktól jellemzően nem kérnek semmit. Ha mégis kérnének igazolványt, akkor EU-s útlevél vagy személyi igazolvány láttán a legtöbb esetben bele sem néznek vagy formálisan rápillantanak és már mennek is tovább. Ha nagyon ellenőrzős kedvében van a határőr, akkor legfeljebb megnézi az adataidat és összehasonlítja veled az igazolványképet. Elenyésző valószínűsége van annak, hogy a fenti szülői igazolást kérjék.

Gyakran szoktam megérkezni a Bécsi nemzetközi repülőtérre többnyire Schengeni övezeten belüli országokból. A legtöbb esetben itt sincs semmiféle ellenőrzés. Mész a csomagodért és mehetsz.

Most már nem aktuális, de érdekes színfolt a koronavírus idejéből. A beutazási korlátozások idején kérték az oltási igazolást vagy teszteredményt. De mellé igazolványt igen ritkán kértek, mert az már lelassította volna az ellenőrzést.

Nem kell megijedni attól, ha az osztrák határőr vagy rendőr kér valami igazolványt vagy igazolást. Ott komolyan veszik azt, hogy "szolgálunk és védünk". A rendőr is polgár, aki a többi polgárt szolgálja és nem fog ok nélkül kekeckedni. Vannak erről legendák, hogy az osztrák rendőrök szeretik "szívatni" a magyarokat. Saját tapasztalat alapján ennek semmi valóságalapja nincs. Ha nincs vaj a füled mögött, rád se hederítenek.

2023. júl. 19. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!