Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Ez most inkább Magyarországiak...

Ez most inkább Magyarországiakhoz szól, mit tudtok mondani?

Figyelt kérdés

Van egy dolog amit nem értek és nem csak én vagyok igy ezzel. Akárhányszor Magyarországra mentem és akartam valamit vásárolni,vagy akármi más,szóval kellett beszéljek valakivel,mindig megkérdezték tőlem,hogy honnan vagyok.

Amikor mondtam,hogy Erdélyből vagy Romániából,letámadtak ezzel:'Milyen szépen beszélsz magyarul','Ott tényleg beszélnek magyarul?' vagy egyszerűen csak 'román-magyarnak' tituláltak és utána dicsértek meg gyönyörű beszédemért. Ez minden Erdélyinek rosszúl esik,ezért még pár ember nevében kérdem,miért is van ez? Ti milyen tudatban vagytok,hogy itt milyen nyelven beszélnek



2013. okt. 20. 13:57
1 2 3
 1/28 anonim válasza:
0%
én abban, hogy valamilyen tájszólással..
2013. okt. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%
én tudom hogy erdélyi magyarok...
2013. okt. 20. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
66%
Ez a Magyarországiak rögeszméje. Pedig ott is van több tájszólásal beszélő honfitársuk. Én ezt teljesen figyelmen kívül hagyom.
2013. okt. 20. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
21%
Nem tudom, de én úgy vagyok ezzel, hogy Erdély jelenleg Románia része, az ott élők román állampolgárok, azaz ők nem magyarok. Lehet ezt ragozni, de a szememben az a magyar, akinek magyar útlevele van. Ennyi és nem több.
2013. okt. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
77%

Egyszerűen nem érzik milyen hatása lehet egy ilyen megnyilvánulásnak. Nem érzékelik, hogy ez nem előny, vagy hátrány, nem érzik, hogy ez lehet dicséret és érezhetik sértőnek is.

Emellett lehet, hogy tényleg őszintén rácsodálkozik és elismeri, hogy milyen szép a magyar nyelv és bizony sokan határon túl szebben beszélik.


Amikor egy nem budapesti Budapestre megy, ugyanez előfordul. És ha egy budapesti vidékre megy, azt mondja, hogy "lemegyek" Kaposvárra, Szegedre, stb. A legfurcsább, amit budapestitől hallottam eddig, hogy "Lemegyek Visegrádra" :-)


Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy lemegyek a Himalájába...

2013. okt. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

Van amikor bántó egy megjegyzés, de nem rossz szándék van mögötte. Inkább elismerés, mivel találkoztunk már olyanokkal, akik nem tisztán beszélték a magyart. Nekem pl. vannak vidéken rokonaim (Nógrád megye), akik közül sokan elég erős tájszólásban beszélnek. Erre ha jön egy erdélyi magyar tiszta beszéddel, akkor az feltűnő. Tudom, hogy magyarok élnek ott és magyarul beszélnek, de azt már nem, hogy mennyire erős pl. a román hatás. Pl. valakinek lehet, hogy magyar a neve az apja után, de az anyja román, román suliban tanul, a baráti közössége meg vegyes. Ezek után ha minden tájszólás nélkül tisztán, érthetően és választékosan beszél magyarul, akkor az tényleg tiszteletre méltó, és ezért is jegyzik meg sokan.


Ilyen pl. hogy múltkor megdicsértek milyen ügyesen dobtam össze percek alatt egy finom több fogásos vacsit. Én meg pislogtam - 40 feletti anyuka vagyok, még szép, hogy erre képes vagyok, azért ez alap ha valaki nem fogyatékos.... aztán kiderült, hogy biza vannak, akiknél a rokonságban az anyuci max. mikróban melegít kész kaját vagy iszonyatosan pocsékul főz. Úgyhogy ami nekem alap, az nem biztos, hogy másnak is. Neked lehet, hogy természetes, hogy szépen és tisztán beszélsz magyarul, de vannak sokan, akik nem, és ezért tűnik fel.

2013. okt. 20. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
100%

"Nem tudom, de én úgy vagyok ezzel, hogy Erdély jelenleg Románia része, az ott élők román állampolgárok, azaz ők nem magyarok. Lehet ezt ragozni, de a szememben az a magyar, akinek magyar útlevele van. Ennyi és nem több."


Ezzel csak az a baj, hogy a magyar egy nemzetiség, az pedig nem függ az útleveledtől. Akkor most a cigány az magyar? Nem magyar, ő cigány (roma, ahogy tetszik). Az erdélyi magyar is magyar. Pont ezért erdélyi MAGYAR.


Amúgy a kérdésre válaszolva: ez sajnos a komcsi agymosott történelem tanítás miatt van így. Akik a rendszerváltás előtt tanultak történelmet, azoknak a történelemtudása a XIX. század közepétől valami botrányos, szegényeknek olyanokat tanítottak, hogy az ember haja égnek áll tőle.

2013. okt. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
15%
Ez hülyeség. Nem vagyok magyar származású, de Magyarországon születtem és élek, szóval magyar vagyok. Ha Romániában, Ausztriában, Hollandiában születtem volna, akkor most úgy hívnám magamat, hogy román / osztrák / holland. Ha valaki bővebben kíváncsi rám, akkor X származású Y. De ahol élsz, amelyik ország törvényei szerint élsz, ahol dolgozol, ahol családot alapítasz, ahol adózol, ahol vásárolsz és szórakozol, szóval ahol ÉLSZ, annak az országnak az állampolgára vagy. Esetedben ez Román. Ha sértésnek veszed, a Te bajod, én abszolúte nem veszem sértésnek, ha magyarnak hívnak engem, mert nincs tele a szívem se önigazolással, se gyűlölettel, se semmi ilyesmivel.
2013. okt. 20. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:
Ne értsétek félre,(amúgy magyar állampolgár is vagyok,nem szoktam megsértődni sem ha azt mondják,hogy "milyen szépen beszélek magyarul" csak nem tudom miért gondolják sokan azt,hogy Romániában vagy Erdélyben nem beszélik a magyart.Ja,és nem beszélek tájszólással sem. Köszi az eddigi válaszokat is. :)
2013. okt. 20. 17:05
 10/28 anonim ***** válasza:
Azért gondolják sokan ezt, amiért egy sok-sok éve Angliába települt magyar, vagy annak a gyerekei sem beszélnek feltétlenül magyarul. Aki valahol külföldön születik, maximum érdekességből tanulja meg a magyart, vagy azért, mert még vannak rokonai Magyarországon. Akinek nincs már itt rokona, nem is látogat ide, annak a gyerekei valószínű nem fognak beszélni magyarul. Gondolj bele, ügyintézni angolul fognak, vásárolni angolul fognak, moziban angol nyelvű filmet néznek, szóval az ő kinti életükhöz nem tartozik az hogy magyarul beszéljenek. Kb ezért lepődik meg, aki Veled találkozik és hallja milyen szépen beszélsz magyarul, hiszen neked Romániában nem kell használnod. És ebben tényleg semmi sértés vagy gúny nincs!
2013. okt. 20. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!