Kezdőoldal » Utazás » Repülés, repülőjegyek » Mennyibe kerülne egy New...

Mennyibe kerülne egy New York-i nyaralás?

Figyelt kérdés

Augusztusban szeretnék elmenni a párommal New Yorkba.

Van itt olyan esetleg, aki már járt ott?

Mennyibe kerülne mindennel együtt 5-6 nap New Yorkban?

Tudtok ajánlani valamit, amit talán már most le is foglalhatnék?

Hogyan jönnénk ki a legolcsóbban?

Még soha nem utaztam repülővel.

Előre is köszönöm a válaszokat.



2023. jan. 22. 12:36
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
91%

"Még soha nem utaztam repülővel."


Majd belejössz, nem olyan nagy dolog. Bár tengeren túli járattal kezdeni azért mélyvíz. Ha még 1-2 órát sem repültél soha, akkor a 7+ óra repülés pláne embert próbáló tud lenni. Mindenképp kényelmes, laza, tréning jellegűbb ruhában érdemes utazni. A feszes, szűk, kényelmetlen farmert és hasonlókat felejtsd el, nem praktikus. Cipőben is kényelmeset érdemes felvenni, de jobban jársz, ha a gépen nincs is rajtad. Értelmetlen 7+ órát cipőben ülni, főleg mivel mozogni úgyse tudsz majd nagyon. De azért érdemes kihasználni a lehetőségeket, sétálni a széksorok közt, körülnézni a gépen (nem mintha sok látnivaló lenne), átmozgatni egy kicsit az izomzatod a hosszú ülés közben többször is.


Keress rá, biztos találsz róla cikkeket, hogyan érdemes általános reptéri dolgokra készülni (pl. nem kötelező, de érdemes az ékszereket, aprópénzt, órát, stb. a biztonsági ellenőrzés előtt fel sem venni. Jobb ha egy kis táskában beteszed a kézipoggyászodba vagy kabát zsebbe, így nem kell kipakolnod az átvizsgáláshoz, nem fognak szétgurulni, elveszni, kevesebb a gond velük). A folyadék szabályozást is tanulmányozd, már eleve úgy menj oda, hogy megfelelsz (Max. 1L lehet nálad összesen, legfeljebb 100ml üvegekbe töltve, ezeket mind egy zárható, átlátszó zacskóban kell külön a tálcára tenni.

Ha 100ml-nél nagyobb dezodort, fogkrémet, sampont, bármit viszel magaddal, azt mind ki fogják dobatni veled, akkor is, ha látszik, hogy már alig van benne. Szóval eleve ne vigyél ilyeneket, csak ami 100ml vagy kisebb csomagolásban van.

Innivalót egyáltalán ne vigyél, mert nem engedik át a biztonsági vizsgálaton. Üres üveget vihetsz magaddal, a mosdóban meg tudod tölteni vízzel, vagy a reptéri boltokban tudsz venni üdítőt, vagy akár alkoholt is, de drágább lehet, nem biztos, hogy megéri.

Szúró-vágó szerszámokat, fegyvereket nem lehet felvinni a gépre, így 6 cm-nél hosszabb pengéjű kést, vagy ollót sem. Ha pl. főzni terveztek és ehhez kellhet kés is, akkor azt mindenképp a feladott poggyászba kell tenni - olyan csomagolásban, hogy ne lehessen belőle probléma - pl. ne tudja átszúrni a táskát, vagy a többi holmidat se károsítsa. A feladott poggyászban viszont tilos bármilyen akkumulátort tartani, mert ezek gyúlékonyak lehetnek és ha gond van velük, akkor a raktérben kevésbé veszik észre és kevésbé tudják kezelni, mint az utastérben. Értéktárgyakat szabad, csak nem érdemes a feladott poggyászba tenni, mert a rosszul fizetett csomag rakodók között lehetnek szarkák, jobb nem lehetőséget teremteni nekik. Ékszert, napszemüvegeget,


A tengeren túli repülésről külön is biztos fogsz találni cikkeket praktikus tanácsokkal. Némileg eltér egy rövidebb repüléstől.


Mivel 7+ órát fogsz tölteni a repülőn, jellemzően ugyanabban az ülő testhelyzetben, különösen fontos a kényelem. Takarót szoktak adni, hogy be tudj takarózni, de egy kendőt, sálat, vagy törölközőt érdemes lehet vinni magaddal, sőt egy pulcsi, nyak párna, szem takaró is hasznos lehet, főleg ha rossz alvó vagy és érzékeny alvás közben a fényre, zajokra. Füldugó sem hátrány ugyanezért.


Érdemes lehet könyvet, zenét, egyebet vinni magaddal, de nem feltétlenül szükséges. A tengeren túli járatokon van fedélzeti szórakoztató központ: Az előtted ülő székének támlájába épített képernyőn, amin játékok, filmek, sorozatok, dokumentumfilmek, útifilmek és sok más között lehet válogatni. Magyar nyelv, szinkron/felirat nem biztos, hogy van.

Fülhallgatót szoktak adni hozzá, de viheted a sajátodat is. Van olyan járat, ahol akár Internet is van a fedélzeten, de ezért elég komoly külön díjat szoktak felszámolni, nem érdemes élni vele. A saját telefonod/laptopod nem annyira érdemes aktívan használni a gépen, mert 7+ órát általában nem bírnak, menet közben tölteni nem minden gépen tudod és ha képes, vagy akkor sem mindenhol engedik.


Mivel hosszú az út, a fedélzeten mindig szoktak adni a napszaknak megfelelő ételt, a nagyobb étkezések között is szoktak adni fagylaltot, rágcsálni valót, üdítőt ingyen, de lehet kérni extra adagokat, alkoholt is pénzért. Külön kajával és rágcsálni valóval lehet készülni az útra, de nem szükséges, elég jól át lehet vészelni az utat. Inkább csak a speciális igényekre érdemes külön készülni.


Mivel hosszú az út, érdemes lehet kialudni magatokat út közben, bár van aki arra esküszik, hogy csak visszafelé alszik, odafelé mindenképp ébren marad. Érdemes figyelembe venni az időeltolódást és az érkezés időpontját, hogy a fedélzeti alvás segítsen átállni az ottani bioritmusra és kevésbé legyen jetlaged. Ez attól is függ, hogy mennyire állandó, vagy alkalmazkodó képes a bioritmusod. Van, akit jobban megvisel az utazás és az átállás, van akit kevésbé.

Az érkezés utáni napot érdemes lazábbra hagyni, hogy ne legyen annyira sok program, kisebb veszteség érjen, ha esetleg a repülés miatt hulla fáradtak vagytok és kevésbé tudjátok élvezni. Viszont érdemes az első napot lehetőleg hulla fáradtan is végig csinálnotok és csak este lefeküdni, hogy másnapra már könnyebben átálljon a bioritmusotok a helyi időzónára.

2023. jan. 23. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
93%

Készüljetek fel, hogy Amerika nagyon más rendszereket használ, más távolság és térfogat mértékegységek. 110V elektromos hálózat. Ma már a legtöbb adapter 110/220V tud működni, de azért érdemes ellenőrizni, hogy elég-e csak a dugót átalakítani (olcsóbb lehet), vagy a feszültség eltérés miatt másik adapterre is szükségetek van, akár telefon töltő, akár laptop, elektromos fogkefe, hajszárító, vagy bármi más elektromos berendezést akartok használni.


Mivel NY egy Magyarországnyi lakosságú metropolisz, csaló és bűnöző is hasonlóan sok van a városban, mint egész Magyarországon. A tolvajt pedig mindenhol az alkalom szüli. Akinek nem könnyítitek meg, hogy lenyúljon tőletek valamit, az kisebb eséllyel fogja megtenni. Érdemes figyelni a biztonsági szempontokra. Nézzetek utána, hogy a város melyik részei mennyire biztonságosak, a húzósabb helyeket érdemes lehet elkrölni. Alapvetően nem tartom veszélyesnek a várost, de erőszakos emberekbe és bolondokba bárhol belefuthattok. Az ismerten rizikósabb, lepukkantabb környékeket meg érdemes elkerülni (szállás kereséskor is). Érdemes észben tartani, hogy egy környék biztonságossága nappal és sötétben nagyon más lehet. Pl. A Central Park szép hely, érdemes megnézni, de inkább ne éjszaka.

Mivel magyar léptékkel mindenhol sok az ember, a zsebesekkel is érdemes vigyázni. Nem kell parázni, de jobban jártok, ha lehetőséget sem adtok a tolvajoknak. Iratokat, telefont és az értékeket is mindig tartsátok minél védettebb és minél kevésbé hozzáférhető helyen. Ne tegyétek ki az asztalra egy utcai kerthelységben, ne lógjon ki félig a farzsebetekből, stb. Lehet, hogy nem fogja senki ellopni, de ha igen, akkor attól az egy mozdulattól sokkal kellemetlenebbé válik a nyaralásotok. Jobb elkerülni.

Komoly értéket nem ajánlott a szálláson hagyni sem, mert onnan is lába kelhet. Ha nálad van, nagyobb eséllyel tudsz gondoskodni róla, hogy ne hagyd el, mint egy olyan helyen, ahova fene tudja, hogy ki megy be és mihez nyúl. A szállodában sokan dolgoznak, a szobákat olcsón dolgozó takarítók teszik rendbe, ha találnak valami könnyen mozdítható, értékesnek tűnő dolgot, nem biztos, hogy ott hagyják.

Ne legyen minden pénz egyikőtök pénztárcájában. Érdemes a pénzt egymás közt és akár a saját cuccaitok közt is megosztva tartani. Egy kis KP a pénztárcában, egy kicsi az egyik zsebedben, egy kicsi a másik zsebedben, egy kicsi a táskádban, ugyanígy a barátnődnél is. Sokan vannak, akik eleve úgy utaznak, hogy vagy pénz elrejtésére alkalmas övet hordanak, vagy nyakba akasztós pénztárcát hordanak (vagy mindkettőt) és ezekben hordják a nagyobb összeget, vagy méginkább megosztják köztük. A biztonságot mindig növeli a megosztottság. Ha minden pénzed egy helyen tartod, akkor egyben el tudják az egészet lopni. Ha 3-5 féle helyen megosztva is van nálad pénz, akkor kevésbé fenyeget, hogy az egésznek lába kelhet.


A mobilokon érdemes a roamingot kikapcsolni, illetve a tarifáknak utána nézni még indulás előtt, hogy ne érjen meglepetés, ha felvesztek egy hívást és extra díjakat számítanak fel. Pl. vannak mobil szolgáltatók, akiknél automatikusan aktiválódik valamilyen roaming világjegy napi díja, ha van egy hívásod és hiába nem használod aztán a lehetőséget, már kiszámlázták neked egész napra.

Ha komolyabb mobil használatra készültök, akkor érdemes lehet venni egy feltöltős helyi SIM kártyát. Viszont annak is nézzetek utána, hogy a telefonotok működik-e az USA hálózatokon, mert ebben is lehetnek különbségek az eltérő frekvenciájú hálózatok miatt.

Ingyen WiFi sok helyen van, még a metrón és a turista buszokon is. Viszont annak is érdemes utána nézni, hogyan érdemes biztonságosan használni az ismeretlen nyilvános hálózatokat, mert különösen egy olyan népes városban, mint NY a hackerek, csalók és ügyeskedők is nagyobb számban előfordulnak. Így sosem tudhatod, hogy kinek a WiFi hálózatára csatlakozol rá és milyen szándékkal, hogyan tud, vagy akar visszaélni az általad ismeretlen lehetőségekkel, amiket kínálsz számára azzal, hogy csatlakozol. (Ismeretlen hálózatokon használj VPN szolgáltatást - ez a szállodákra is igaz, mert őket sem ismered, hogy mennyire megbízhatóak és azt sem tudhatod, hogy esetleg valaki más feltörte-e a hálózatukat, hogy úgy éljen vissza vele, hogy bennük megbíznak. Idegen USB csatlakozókba ne dugd be a telefonod tölteni. Legyen nálad PowerBank, arról töltsd a telefonod és csak a PowerBanket dugd be tölteni a buszokon, kávézókban, szállodában található fali USB csatlakozókba. A telefont szigorúan csak a saját adaptereddel és 110/220V fali konnektorba dugd csak be.)

A telefonokon mindenképp érdemes bekapcsolni a biztonsági kód kérést, hogy ha esetleg ellopják őket, akkor se férjenek hozzá túl könnyen minden adatotokhoz, email és egyéb fiókjaitokhoz, amivel még nagyobb kárt tudnak okozni nektek (főleg mert ugye a banki SMS-ek is a telefonra érkeznek). A magyar nyelv, mint titkosítás segíthet valamennyit a külföldi bűnözőkkel szemben, hogy egy kicsit nehezebb legyen megfejteniük az adataitokat, de azért a Google ma már elég jól dekódolja a magyart is ahhoz (akár kép alapján is), hogy ne legyetek vele túl nagy biztonságban.

Az érintés nélküli fizetést érdemes bekapcsolni a mobilon, ha van és lehet, okos órán is, így a mobillal tudtok fizetni, a kártyát elő se kell venni hozzá, hogy fizessetek - ezzel a kártya tolvajoknak is kevésbé könnyítitek meg a dolgát, hogy hol tartjátok a kártyát.


A bankotok telefonos ügyfélszolgálatán az utazás előtt érdemes jelezni, hogy mettől meddig lesztek külföldön, ne tiltsák le a kártyátokat gyanús külföldi használat miatt - meg ne is hívogassanak miatta ha nem muszáj, mert roaming díjat a hívás fogadásra is felszámolnak.

A bankkártyák vásárlási limitjeit érdemes már a foglalásokhoz is, meg az utazás előtt is úgy beállítani, hogy biztosan beleférjen, amennyit költeni akartok. Ne feledjétek, hogy a limit napi, így ha van $100 repjegy $100 szálloda és $100 autó bérlés (bár ez NY-ban nem fog kelleni) költségetek, akkor ha egy nap fizeted ki, akkor $300-nak kell beleférni a napi kártya limitbe és ha csak ennyire állítod, akkor mellette már egy buszjegyet, vagy szendvicset se tudsz venni. Ha a nagyobb költség tételeket már mind kifizetted, utána kisebbre lehet állítani a vásárlási limitet, de a netbankba is csak VPN-el, biztonságos hálózatról és lehetőleg olyan helyen jelentkezz be, ahol nem tudják megfigyelni a jelszavaidat. Inkább a szállodai szobádból tedd, mint egy kávézóban, vagy parkban.


Amerikában a fizetési szokások is mások, mint Európában. Az éttermekben szokás borravalót adni, méghozzá úgy, hogy a kapott blokk aljára ráírod a megfelelő helyre, hogy mennyi borravalót akarsz adni. Ne lepődj meg, hogy a számlával így mindig kapsz egy kis matek leckét is. Meg azon se, hogy a végösszeg soha nem annyi lesz miatta, mint amennyi az étlapon volt.

A legtöbb pincér elkéri a kártyát, hogy majd ő lehúzza. Ez lehet, hogy náluk normális, de inkább különc legyél, mint balek. Soha ne add ki a kezedből a kártyát! Menj velük a terminálhoz és húzd le te magad. Amikor kiadod a kezedből és nem tudod, mit csinálnak vele, akkor akár le is másolhatják a kártya adataidat, hogy lenyúlják a pénzedet.

A chip/mágnescsík segítségével akár fizikailag is lemásolhatják a kártyát, de a kártyaszám és a hátoldalán látható CVV kód elég online fizetéshez és máris meg tudnak lopni. A kártya hátoldalára írt CVV kódot kimondottan érdemes valahova máshova felírni, vagy megjegyezni, aztán a kártyáról lekaparni, vagy lefesteni, mert ez a netes vásárláshoz használt PIN kód. Aki felírja, vagy lefényképezi a kártyaszámod és a CVV kódodat, az bármit vásárolhat a kártyáddal. (Az EU-ban ma már pont emiatt kell külön SMS megerősítés az online vásárlásokhoz, de EU-n kívül még mindig nem kell ilyen, így csak limitáltan vagy védve. Jobb ha nem hagysz lehetőséget, hogy más megtudja a CVV kódod, vagy hogy észrevétlenül bármit csináljon a kártyáddal.)

Sok féle okból érdemes az utazáshoz ingyenes Curve és Revolut kártyát is használni. Akár mindkettőt is. Ezek az idegen valuták árfolyamát is kedvezőbben váltják, olcsóbban jössz ki, ha ezekkel fizetsz, mint a magyar kártyáddal és fizetési nehézségekbe is kevésbé futsz bele. Ráadásul egy csomó tök jó lehetőséget nyújtanak rá, hogy a kártya biztonsági beállításait szabályozni tudd - pl. akár azt is megteheted, hogy csak akkor tudod a kártyát használni, ha érzékeli az app, hogy ugyanott van a telefonod, mint ahol a kártyát akarják használni és már néhány sarokkal odébb sem engedi a használatát. (Ez persze csak akkor segít neked, ha van mobilneted, ami nyaralásnál nem mindig teljesül, szóval ezzel csak óvatosan.) Arra mindenképp jó megoldás lehet a Curve és a Revolut is, hogy ne csak egy kártya legyen nálad az utazás során. Ha valamiért nem működik a kártyád, a másikkal még tudsz próbálkozni, ha ellopják a kártyádat és le kell tiltani, akkor még mindig lehet nálad másik, amivel tudsz fizetni.

(Viszont a Curve csak egy proxy kártya, a költést a mögé tett másik kártyára terheli át, így ha azt letiltják, akkor a Curve kártyával se tudsz fizetni. Viszont ha a másik kártyádat kevésbé használod, sőt máshol is tartod, akkor esélyesebb, hogy max a Curve kártyádat lopják el, appból le tudod tiltani és a másikat tudod tovább használni, ha szükséges.

A Revolut meg feltöltős kártya, így azzal csak annyit tudsz költeni, amennyi pénzt előtte rátöltöttél. Ha lefogy róla a pénz, akkor újra át kell rá tölteni a pénzt a másik kártyádról, vagy bankszámládról. Ha a fő kártyádat lopják el és tiltod le, akkor a Revolutra itthonról kell valakivel pénzt töltenetek. Erre érdemes indulás előtt felkészülni, hogy akitől segítséget kértek, annak ne Amerikából kelljen elmagyarázni, hogy mit hogyan kell csinálni, mert még sosem csinálta.)

2023. jan. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 NTBS ***** válasza:
0%
Az az igényektől függ. De nem lesz olcsó.
2023. jan. 23. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!