Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi a kulonbség a szurkezona...

Mi a kulonbség a szurkezona és a feketemunka kozott?

Figyelt kérdés
2019. aug. 6. 09:41
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem te a fekete-és szürke munkára gondoltál.

Fekete munka: munkaszerződés nélkül foglalkoztatják a munkavállalót, készpénzzel fizetik ki, sehova nem jelentik be az alkalmazást, és a munkabéren kívül egy huncut petákba nem kerül a munkáltatónak az egész (lévén nem adózik, nem fizet béreket, járulékokat a munkavállaló után).

Szürke munka: bár van munkaszerződés, általában minimálbérre van bejelentve a munkavállaló, a különbözetet pedig zsebbe kapja (így ugye csak a minimálbér után kell közterheket fizetni). Vagy csak részmunkaidőbe van bejelentve, közben egész nap dolgozik... etc.

Munkajogi értelemben a szürke zóna az önfoglalkoztatás (vállalkozás) és az alkalmazotti lét közti "átmenetet" jelenti, az ún. színlelt-, vagy ál-önfoglalkoztatókat.

2019. aug. 6. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igazából ez utóbbi lenne a kérdésem, s akkor az a kérdésem mi a különbség aközött amikor valaki saját magának végez fekete munkát nem pedig valakinek aki nem jelenti be. Tehát pl. vállalkozásba kezd de feketén. A legegyszerűbb módja ha felvásárol valamit majd eladja de minden számla vagy egyéb nélkül. A másik pedig amit írsz, az mitől nem ez hanem szürke? Mit jelent pl. a színlelt önfoglalkoztatás? Hisz ha vállalkozóit váltok ki s minden szabályt betartva végzem s adózok az még szürke sem nemhogy fekete. Nem?
2019. aug. 6. 10:06
 3/8 anonim ***** válasza:

Az ál-önfoglalkoztatás azt jelenti, hogy nem alkalmazottként, hanem alvállalkozóként dolgozol. Ez a szürke hétköznapokban nem sok különbséget jelent, a gyakorlatban viszont nagyon szarul jársz vele. Miért? Mert innentől nem munkáltató-munkavállaló kapcsolatotok van, hanem 2 egyenragú fél, két vállalkozás kölcsönös megállapodása. Ami neked, mint az "ál-önfoglalkoztatónak" annyiból rossz, hogy innentől nem a Munka Törvénykönyve alapján alakulnak a jogaid (ami tűzzel-vassal védi a munkavállalót), hanem a PTK. alapján. Ez mit jelent a gyakorlatban?

1. Tulajdonképpen a minimálbérre se leszel jogosult, mert két vállalkozás egymás közt úgy állapodik meg, ahogy akar.

2. Búcsút mondhatsz annak, hogy csak indoklással és felmondási idővel bocsáthatnak el, hiszen egy vállalat a másikkal egyik napról a másikra felmondhatja a szerződését.

3. Nincsenek a kötelező szabadságolások... etc.

Azért nevezik szürke zónának, mert ez értelemszerűen a jogi kiskapuk kijátszásról szól. Bár jogilag vállalkozó leszel, gyakorlatilag ugyanúgy az adott munkáltatónak leszel kiszolgáltatva, csak semmi nem fog téged "megvédeni".

2019. aug. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ezt azért nem értem, mert akkor mi a klönbség eközött s aközött amit mi csinálunk, hogy ha pl. eldugul a lefolyo akkor kihivunk egy csatornatisztito vállalkozot? Másik oldalrol nézva ha a munkahelyem azt mondaná legyek mostantol vállalkozo és én pucoljam a csatornát akkor az nekem miért rosz? és ha nekem rossz akkor nekik akik kijöttek miért jo?
2019. aug. 6. 10:19
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem teljesen értem a kérdést. A munkáltatónak azért jó, ha az alárendeltje nem alkalmazott, hanem alvállalkozó, mert így az összes munkáltatói joga megmarad (ami a gyakorlatban az utasítási jogot jelenteni, magyarul megmondhatja, hogy mit és mikor csinálj), de a munkavállalókkal szembeni kötelezettségei megszűnnek, lévén már nem munkavállaló vagy. Neki ez azért jó, mert bármikor kirúghat (felbonthatja a szerződést), annyit ad, amennyit akar (hiszen nem köti a minimálbér), nem kell végkielégítést fizetnie, nem kell indokolnia, ha kirúg, nem kell szabadságot biztosítania neked, pláne fizetett szabadságot... ezek mind-mind olyan dolgok, ami plusz teher a munkáltatónak, ezért választják ezt az utat, hogy így papíron nem az alkalmazottja vagy, hanem az alvállalkozója.
2019. aug. 6. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
na jo de alvállalkozoként elvégezhetek más munkákat is nem? és akkor ha ő piaci ár alá akar menni akkor a piac kompenzál. vagy tilthatja?
2019. aug. 6. 18:04
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem tilthatja, de valószínűleg azért vagy alapesetben alkalmazott nála, nem pedig vállalkozó, mert hiányoznak belőled azok a tulajdonságok, amikkel te, mint egyéni vállalkozó sikeres tudnál lenni. Vagy az iparágra amúgy abszolút nem jellemző, hogy szabadúszókat alkalmaznának. Pl. ha egy konyhán dolgozol mosogatófiúként, és a főnökség azt mondja, hogy innentől legyél vállalkozó, majd mi adunk neked folyamatosan munkát, akkor technikailag igen, te vállalkozóként máshol is kereshetsz ezzel pénzt. De mutass egy olyan éttermet az országban, ahol a mosogatófiú egyéni vállalkozóként van jelen.
2019. aug. 6. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
na jó de akkor meg ott van a munkahely változtatás.
2019. aug. 6. 18:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!