Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Üdv! 2018 október elsejétől...

Sasa69 kérdése:

Üdv! 2018 október elsejétől 2019 szeptember 26 . áig hivatalosan - bejelentett munkaviszonyban álltam a cégemmel . Most, utólag is kérhetem a személyi adókedvezményt?

Figyelt kérdés
2019. szept. 28. 00:00
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
2018-ra már nem. A 2019-es évre igen, az adóbevallásnál.
2019. szept. 28. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Bocsi , rosszul fogalmaztam , kihagytam , hogy inzulinos cukorbeteg vagyok éve . Állítólag van valami Kormányrendelet ....
2019. szept. 28. 00:12
 3/17 A kérdező kommentje:

17

éve

2019. szept. 28. 00:13
 4/17 A kérdező kommentje:
17 éve vagyok inzulinos cukorbeteg de csak most olvastam erről a rendeletről ( személyes adókedvezmény súlyos betegeknek)
2019. szept. 28. 00:14
 5/17 anonim ***** válasza:
87%

Igen, kérheted. Utólag kizárólag az elmúlt évekről beadott SZJA bevallások önellenőrzése által tudod érvényesíteni visszamenőleg a személyi kedvezményt.


Mivel most jelenleg nincs munkáltatód, ezért attól nem tudod kérni, hogy havonta vegye figyelembe a bérszámfejtésnél.


Önellenőrzést 5 évre visszamenőleg lehet beadni, mivel ennyi az elévülési idő. Elévülési időn túl nincs rá lehetőség, hiába is járt volna valami.


Sokan azt gondolják, csak arra az időszakra jár kedvezmény, amikor dolgozott. Ez nem így van. Kizárólag adóalap kell a kedvezmény érvényesítéséhez, nem pedig munkahely. Mint tudjuk, nem csak munkával lehet adóköteles jövedelemre szert tenni. :)


Tehát, ha Neked járna 5 évre visszamenőleg a kedvezmény, és volt ezekre az évekre adóköteles jövedelmed, akkor azzal szemben érvényesítheted azokra a hónapokra, amelyekben a betegséged fennállt. Nincs más feltétel.


A 2019. évre járó kedvezményt majd a következő adóbevallás elkészítésekor kell feltüntetned az adóbevallásodban. Az előtte lévő évekre (5 évre visszamenőleg) pedig - ahogy már írtam - önellenőrzés formájában érvényesítheted azt utólag.


Ha még idén lesz új munkáltatód, akkor a hozzá leadott nyilatkozat alapján kérheted, hogy havonta vegye figyelembe a kedvezményt bérszámfejtéskor.

2019. szept. 28. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
A munkáltatómtól (cég) még október 10. én jár a szeptemberi fizetésem , a felmondás még nem történt meg , október 1 - től lépek ki , a közös megegyezéssel való " szakítás " még nem történt meg , és már náluk van a beadványom a szakorvosi igazolással . magyarán még nincs meg a munkaviszony megszűnése , de a személyi adókedvezmény kérvényem már ott van náluk , és a bérszámfejtés a szeptemberi hónapra nem történt meg .
2019. szept. 28. 21:55
 7/17 anonim ***** válasza:
80%

Akkor az még belefér a szeptemberi bér számfejtésébe.


Mint mondtam, orvosi papírokat nem adunk a munkáltatónak, legalábbis nem kérheti (ha nem kell adni, akkor ne is adjunk)!

1. Semmi köze hozzá

2. Azt Neked kell megőrizned az adó elévülésének idejéig, ha igénybe veszel általa adóval kapcsolatos kedvezményt.

2019. szept. 29. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Az 5 és 7-es válaszoló tökéletesen leírt mindent.
2019. szept. 29. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Van munkáltatóm ! Még nem szűnt meg a munkaviszonyom ! A MUNKAHELYEM szűnt meg , a cégtől még nem váltam el ! A cég még nem léptetett ki , mert az eddigi munkahelyemről eljöttem , de a cégnek több munkahelye van , amiből többet is felajánlottak . De én nem akarok a CÉGnél maradni . Ergo , a MUNKÁLTATÓMNÁL ebben a pillanatban még jogilag munkaviszonyban állok , csak a MUNKAHELYEMRŐL jöttem el . Elméletileg mehetnék a CÉGEN (munkáltató) belül más munkahelyre , de nem akarok , hanem magától a CÉGTŐL akarok eljönni , de a személyi kedvezmény kérvény már ott van náluk ! Október 10. én fogom megkapni a szeptemberi fizetésemet , de a bérszámfejtés még nem kezdődött el , és már csatolva az említett személyi kedvezmény kérvény ! Magyarán még nem mondtak fel , de a munkahelyen már nem vagyok ! Azért ilyen komplikált , mert a kérvény beadásához szükséges SZAKORVOSI igazolást 23. án kaptam meg , és a munkahelyem 26. án szűnt meg . A MUNKÁLTATÓM nem szűnt meg és nem is bocsájtottak még el , de már nem dolgozok a munkahelyemen és jeleztem a munkáltatómnak , hogy eljövök ! Magyarán ebben a pillanatban még érvényes - bejelentett munkaviszonyom van , de már nem dolgozom a munkáltatóhoz tartozó MUNKAHELYEN ! :)
2019. szept. 30. 01:58
 10/17 A kérdező kommentje:
Na már most a Kormányrendelet szerint , ez a kedvezmény VISSZAMENŐLEG is igényelhető , én most ezt tettem . Erre az évre (9hónap) kérem visszamenőleg a havi 7450 Ft. ot , ami a SZAKORVOSI IGAZOLÁS alapján elméletileg jár . Azért ilyen kacifántos a dolog , mert szeptember elején tudtam meg , hogy létezik ez a lehetőség , és 23. ára tudtam megszerezni az igazolást . Fogalmam nem volt erről a rendeletről , különben már rég kérhettem volna . Azért írtam a 7450 Ft. ot / hó mert állítólag a minimálbérre bejelentett dolgozók ennyit kaphatnak .
2019. szept. 30. 02:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!