Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Legálisan lakáskiadás hogyan?

Angyalka027 kérdése:

Legálisan lakáskiadás hogyan?

Figyelt kérdés
Ki szeretnék adni egy lakást, előtte kisebb renoválás illetve ingóságok, háztartási eszközök vásárlása szükséges. Mikor, hogyan és mely hatóságokhoz szükséges bejelenteni? A ráforditott összegeket mikor és hogyan tudom elszámolni? A bevétel után mikor kell adót fizetnem? Havonta, évente? Ha esetleg épp nincs bérlő,nincs bevétel kell e adót fizetni? Mit kell még esetleg tudni erről ami fontos?
2019. okt. 16. 20:00
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de még mindig nincs válasz az indulás előtti költségekről. Ugye a bérlő akkor fog szerződést kötni ha már beköltözhető állapotban van a lakás. Az ez előtti időszakot kérdeztem hogy elszámolható e az eszközök beszerzése ahogy egy vállalkozás is beruházással indul nem rögtön bevétellel. "Negyedévente kell előleget fizetni". Oké, hogyan, mikor, mivel? Van erre külön csekk? Bemegyek az Apehhoz és kérek csekkeket? Indulás után 3 hónappal bemegyek a postára és befizetem a szerintem ennyi előleget? Ha igen, pusztán a visszakapott csekkcetlivel igazolom a befizetést? Negyedévente kalkulálhatok az értékcsökkenéssel is vagy csak az éves bevallásban? SZJA meg egyéb szabálykönyveket hiába olvasom szorgalmasan, akkor sem kristálytiszta az egész. Majd a könyvelő elmagyarázza akkor konkrétan az én esetemre vonatkozóan. Egy új szabályrendszer indulásakor a hivatalban is csak nézni meg kérdezősködni szoktak egymástól amig nem szereznek gyakorlati rutint hiába ezzel foglalkoznak.
2019. okt. 22. 19:20
 12/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat, az 50%-ot valóban helytelenül kevertem ide, az másra vonatkozik.


A többi kérdésedre a válasz: az indulás előtti költségek is elszámolhatóak természetesen, de csak a tárgyévben. Vagyis ha most még idén felújítasz és csak januárban kezded kiadni, akkor ezek a felújítási költségek úgymond elvesztek. Naptári év számít a költségeknél és a bevételeknél is. Negyedévente fizetsz előleget átutalással a NAV SZJA számlájára, ezt természetesen csekken is megoldhatod, ha kérsz valamelyik NAV irodában. Az igazoló szelvényeket mindenképpen őrizd meg, de az ebev felületen lekérdezhető adószámládon látod a befizetett összegeket, ezzel tudod ellenőrizni, hogy sikeres volt-e a befizetés. Negyedévnek nem az számít, hogy mikor indulsz, hanem a naptári negyedévek. Vagyis a fizetési dátumok: áprilisban a január-március hónapokra, júliusban az április-június hónapokra, októberben a július-szeptember hónapokra és januárban az október-december vonatkozóan kell adóelőleget fizetni. Valamint májusi határidővel (mivel ekkor adod be az adóbevallásodat legkésőbb) az esetlegesen felmerült különbözetet is ki kell fizetni a bevallás mellet (ha esetleg többleted van, azt vissza is lehet kérni bizonyos feltételek mellett, de bent is lehet hagyni a későbbi fizetésekre).


Az értékcsökkenés kicsit érdekesebb téma, ott sok dologra kell odafigyelni (de az igazából forintálisan mindegy, hogy negyedévente vagy évente számolod el, akár havonta is lehet, az év végi összeg ugyanannyi lesz). A fontosabb dolgok az écs-vel kapcsolatban:


- écs kulcsa 2, 3 vagy 6 % lehet, de beton, tégla, kő épületek esetén fixen 2%;

- ha ingyenesen szerezted az ingatlant, akkor nem számolhatsz el értékcsökkenést;

- ha 10%-os költséghányadot választasz, akkor nem számolhatsz el écs-t, mivel az már vélelmezi, hogy a 10% tartalmazza ezt;

- ha haszonélvezőként adod ki, akkor nem számolhatsz écs-t;

- csak arra az időszakra számolható el értékcsökkenés, amikor ki volt adva az ingatlan (ergo nem egész évre, csak amely időszakra bevétel is volt);

- terület alapú arányosítás kell, ha nem az egész ingatlant adok ki, csak egy szobát pl;

- az écs alapja nem a piaci ár, hanem a beszerzési ár, de ezt az esetleges értéknövelő beruházások értékével meg lehet emelni (de csak akkor ha igazolni tudod és korábban költségként még nem számoltad el), valamint a saját munkád értékét nem számolhatod el értéknövelésként.


Keress bátran, ha felmerül még kérdésed.

2019. okt. 23. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!