Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha valaki nem fizeti maga...

Ha valaki nem fizeti maga után a tb-t, akkor a gyakorlatban mire számíthat?

Figyelt kérdés

Jelenleg állást keresek, október 25-től kellene fizetnem magamnak.

Egyrészt elvi okokból nem vagyok hajlandó fizetni: egy rokonom nemrég halt bele egy rutinműtétbe, mely elvileg jól sikerült, de másnap több órába telt mire egyáltalán észrevették, hogy meghalt. Emellett évek óta ha minőségi orvosi ellátást akarok, több tízezreket, százezreket kell a magándokinál hagynom (fogorvos, szemészet, nőgyógyász, alapvető vizsgálatok). Tehát gyakorlatilag az ablakon is kidobhatnám azt az összeget.

Másrészt: mivel nincs jövedelmem és nem tudom mikorra sikerül állást találnom (remélem mielőbb), így örülök, ha az albérletet, ételt sikerült kigazdálkodnom. A párom dolgozik, így hiába kérném, hogy kapjak pár hónap mentességet a tb fizetés alól, nem adnának.

Mikor a párom nem talált munkát 2-3 hónapig és mellette nem fizette a tb-t, ha jól emlékszem még csak le se vonták tőle később (nem járt neki álláskeresési járadék, tehát fizetnie kellett volna maga után). Viszont ismerek olyat, aki 1 évig nem fizette és be akarták kamatostul hajtani, végül a rokkantságára, betegségeire hivatkozva elengedték.

Hány havi elmaradás után tűnik fel nekik? Milyen következményekre lehet számítani?


2019. nov. 13. 10:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Az önkormányzathoz be lehet menni, és ott lehet kérvényezni, hogy ők fizessék helyetted, rászorultsági alapon. Miután nem fizeted, én úgy tudom még 3 hónapig van az orvosnál úgynevezett zöld lámpád. Ha nem fizeted ellátnak, és ahogy írtad, utólag behajthatják rajtad. érdemes ennek jobban után járnod.
2019. nov. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Mint írtam, nem kapok rászorultsági alapon, mivel az egy háztartásban élők egy főre jutó jövedelme nem éri el azt a minimumot.

Amit leírtál azt mind tudom, bár a 3 hónapos zöld lámppa butaság. Attól fögg előtte mennyi ideig volt munkaviszonyod, de 3 hónapig (+45 nap) csak akkor marad fenn a tb jogviszonyod, ha kapsz álláskeresési járadékot.

Elvileg ellátnak persze ha odamegyek, hisz ez egy kötelezően fizetendő tétel, amit utólag elvileg behajtanak. Ezért is írtam, hogy a gyakorlati kivitelezése érdekelne, azaz olyanok véleménye akik már voltak hasonló helyzetben/a környezetükben volt hasonló helyzetben valaki. Náluk ez hogy nézett ki a gyakorlatban? Ha jobban belegondolok néhány éve frissdiplomásként 4 hónapba telt mire találtam állást, ekkor sem fizettem (pedig akkor is valahogy 30-45 nap között volt a türelmi idő a hallgatói jogviszony megszűnése után, tehát 2-3 hónap tb kiesett) és azóta sem hajtották be.

2019. nov. 13. 11:27
 3/12 anonim ***** válasza:
47%

Én még nem hallottam olyanról hogy valakinek ne küldtek volna számlát utólag a nav, de az eltelt idő nagyon különbözött.

Szerintem ne vacakolj vele, fizesd be.

2019. nov. 13. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Befizetném én, de mire föl? Két hete voltam magándokinál fogkőleszedésen és tömésen, ugyanis a körzetis 2 hónappal későbbre tudott volna időpontot adni, arról nem is beszélve hogy retro fogkőleszedő botja van, valamint a legócskább tömőanyagot használja, a munkája minőségéről meg ne is beszéljünk. Ennyi erővel legszívesebben továbbszámláznám azt a közel 50 ezer forintos fogorvosi számlát az államnak.


Kicsit utánanéztem itt hasonló kérdéseknek, aki időben elkezdett dolgozni (egy éven belül) és mélyen hallgatott, nem jelentgette tb fizetési szándékát annál simán elsikkadt a dolog, azaz nem került behajtásra. A NAV sem lát, néz mindent.

2019. nov. 13. 13:54
 5/12 anonim ***** válasza:
47%

És most megéri neked 5 évig abban a tudatban élni, hogy bármikor behajthatják?

Részvétem a rokonod miatt, de ami vele történt, az konkrétan az ott dolgozók hibája, nem az összes orvosé, akik így is alulfizetetten, agyonhajszoltan dolgoznak, és ha még több ember vonná ki a pénzét az egészségügyből, még kevesebb jutna rájuk :(

2019. nov. 13. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nem ez az egy rossz tapasztalatom van az egészségüggyel kapcsolatban. Valóban ami történt, az az ott dolgozók hibája, viszont ez rávilágít arra is, hogy ez az általános itthon. Mindemellett rengeteg hasonló negatív tapasztalatom van személyesen is és a közeli ismertségi/rokoni körömből:

-Az unokatesóm gyermekének öltöztetés közben eltörték a kórházban a vállát.

-Van olyan rokonom, aki egy egyszerű epeműtét után cukorbeteg lett, ha jól emlékszem átvágták a hasnyálmirigyét a zárójelentés alapján.

- A párom 1 éve begörcsölt, nem bírt mozdulni, így kihívtuk a mentőket. Ők még kedvesen ellátták, bevitték a kórházba kivizsgálásra mivel vakbélre gyanakodtak. Mindössze 10! órát vesztegeltünk a kórházba, mire egy vérvétel, ultrahang, röntgen és párbeszéd az orvossal megvalósult. Ez mind semmi, az összes kezelőorvos megszólta, amiért mentővel hozatta be magát, illetve amiért sürgősségi kivizsgálást kértek neki.

- Egy közeli jóbarát tüdőrákkal a kórházban feküdt, látogatni voltam. Egy dohos kis teremben volt legalább 10 beteg összezsúfolva, minden betegnél volt egy kis jelző hogy azon keresztül tudjon jelezni ha rosszul van. Egy szemközti beteg légzése leállt, így a mellette fekvő nyomta meg a jelzőgombot, de nem jött senki. Végül úgy kellett kirohanni orvost keríteni, ugyanis az oda tartozó orvosok, nővérkék mind egy kis konyhateremben jóízűen trécseltek, nem csoda hogy nem hallották a jelzést.

Ez mind más-más kórházban történt a közelmúltban, van köztük budapesti, szegedi, tatabányai és győri. :) Tehát a magyar egészségügy 0!

Saját tapasztalatok:

- Vérvétel után a kezemet nem bírtam egy hétig felemelni és 1 hónapig óriási (10*10 cm-es) lila véraláfutás volt a vérvétel helye körül.

- Szemészet: Annak ellenére, hogy időpontra mentem 4 órás várakozás után közölte a szemész: a kontaktlencsével kapcsolatos vizsgálat nem tb támogatott, menjek be a legközelebbi optikushoz, ahol a vizsgálat kb. 10 ezer Ft.

- Nőgyógyász: inkább nem részletezem...

- Ultrahangos: lábammal voltam, mivel erősen görcsölt, bedagadt, a háziorvos trombózis gyanúval küldött sürgősségi ultrahangra. Megmondta, nem sürgősségivel 3 hónap az időpont. Odamentem, nem volt előttem senki, mégis 2 órát vártam, majd a doktornő és asszisztense felváltva szólogattak be miután kiderült, hogy nincs trombózisom, mégis mit képzelek hogy sürgősségivel odamentem - hisz így nem kávézgathatnak hanem dolgozniuk kell.

- Fogorvos: Időpont: 2-3 hónap. Remek tömést végez, nem sokkal később alárohad és elveszti az ember a fogát, így 1 éven belül felkereshez egy implantológust: közel 3-400 ezer Ft. Mást igazából nem csinál, max fogat húz és leszedi a fogkövet a kis őskori rúddal, felsértve a fogfelszínt. Mindemellett ajánlgatja a magánrendelését, hogy a tb támogatott rendelése keretében tönkretett fogakat ott kijavíthassa jó pénzért.

Most hirtelen ennyi jut eszembe az elmúlt 3 évből. :)

Egyáltalán nem sajnálom az eü dolgozókat, néhány kivételtől eltekintve egytől egyig olyanok mint a hazai eü rendszer: mit sem érnek.


Ha még több ember vonná ki a pénzét az eü rendszerből, akkor végre a jelenlegi rendszer összeomlana és mindenki azt kaphatná a pénzéért amit fizet. Pl. az amerikai rendszer tökéletes: ha valaki fizeti a biztosítását, akkor biztos lehet abban, hogy rendesen elátják és nem fog meghalni, hisz mindent megtesznek érte amit tudnak. Nem kell két helyre fizetnie: egyrészt az államnak a 0 szolgáltatásért, másrészt magándokinak - hisz itthon ez megy.

2019. nov. 13. 16:59
 7/12 anonim ***** válasza:
72%
Igazad van, csináljuk azt mint az amcsik, nem fizetsz, de a mentők sem visznek el, ha balesetet szenvedsz
2019. nov. 13. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
61%

Csodálkozol, hogy nincs pénz megfelelő ellátásra, meghal ez miatt a rokonod, az olyan viselkedes miatt, amot te is kepviselsz, erre te sem fizetsz utána. Te eszkombajn :)

Behajtják, az ismerőseiden is, akkor is, ha őket nem egybol tálaltak meg, vagy letagadjak elotted. Vérciki, mikor a magandokinal is hangosan megjegyzik, hogy a tb-t illene fizetni :)

2019. nov. 13. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

7. Épp ez a lényeg. Elvisznek, ha fizetsz, azaz van értelme fizetni nem úgy mint itthon. Aki nem fizet az pedig nem is kap abból a szolgáltatásból amiért ő nem fizetett. Ott legalább egyértelmű, hogy mire van biztosításod és nem hónapokat kell várnod hogy sorra kerülj vagy épp eltesznek láb alól annak ellenére, hogy te becsületesen fizetted.


8. Igen, vitázhatunk azon hogy ki az észkombájn :)

Te azt mondod, hogy a hozzám hasonló viselkedésű emberek miatt nincs pénz? Ugyanakkor azt állítod, hogy a be nem fizetett összegeket idővel (plusz ugyebár bírsággal és kamatokkal együtt (ami az eredetinél még magasabb összeg!)) behajtják ígyis úgyis. Ezek alapján a kasszából 0! forint hiányzik, sőt! Akárhogy is számoljuk nemhogy 0 forint nem hiányzik a tb kasszából, hanem még a magamfajták miatt a behajtott kamat és büntetés is ott csücsül. Akkor miről is beszélünk? Jaaa!!! Hogy hiába a tb jogcím, mégsem az egészségügyre fordítják? Peck, mi?

2019. nov. 13. 21:20
 10/12 anonim ***** válasza:
61%

Ez megint egy meddő vita.


Az nem tudna itt megvalósulni, ami Amerikában, mert hiába fizetnél nagyobb összegű biztosítást, ha nincs, aki ellásson.


Szerintem amúgy is a magyarországi rendszer egy viszonylag elfogadható rendszer, mert "gondoskodó". Tehát nem hagyja magára azokat sem, akik nem dúskálnak az anyagi javakban. Azt most hagyjuk, hogy milyen az egészségügy, mert azt szépen hagyták lerobbanni.


A kérdező kb. úgy gondolkodik, ha az iskolai koszt nem ízlett, akkor nem is fizetem ki. Érdekes... :)


Én is maszekhoz járok évtizedek óta, mégis fizettem, amikor kellett ezt a járulékot.

Azon kívül nagyon szúrja a szemem (de piszkosul), hogy stadionok épülnek, nem pedig utak.


Magyarországon társadalmi közösségvállalás van, ha ez nem felel meg, akkor két lehetőséged van:

- elmész más országba élni, ami Neked megfelel,

- vagy szorgalmasan jársz szavazni, és élsz a választás adta lehetőségekkel.


Kár ezen agyalni, mivel olyan rendszer soha nem lesz, ami mindenkinek meg fog felelni.


Mire számíthatsz, ha nem fizeted?

Arra, hogy egyszer megtalálnak, vagy nem.

Ha megtalálnak, akkor utólag behajtják rajtad jóval nagyobb költségekkel, ha nem találnak meg, akkor pedig örömködj. :)

A megtalálás következményei: Mindenféle, amire a törvény egy végrehajtót felhatalmaz. Vagyonfeltárás, lefoglalása, értékesítése, bankszámla inkasszálás, jövedelem letiltás, stb.

2019. nov. 14. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!