Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell az én esetemben...

Hogyan kell az én esetemben kitölteni a családi kedvezménnyel kapcsolatos adóelőleg-nyilatkozatot?

Figyelt kérdés

Ez volna az első nyilatkozatom, de mindenki mást mond a kitöltéssel kapcsolatban és már összezavarodtam.


Tehát:

A párommal van egy 1 éves kisfiúnk és egy háztartásban élünk, jelenleg az én szüleimnél.


Az eltartotti minősítésnél úgy gondolom, hogy a kisfiam simán az "Eltartott" kategóriába esik.


A jogosultság címénél a "Gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy ilyen jogosulttal közös háztartásban élő házastárs" cím a jó szerintem.


A 2. blokkot nem kell kitöltenem, ha én, és nem az élettársam akarja igénybevenni a kedvezményt? (Ő nem dolgozik egyelőre)


Köszönöm a segítséget!


2020. jan. 25. 07:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Kisfiú "kedvezményezett eltartott" (1-es kód)

Jogosultság jogcíme: : 4. Gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy ilyen jogosulttal közös háztartásban élő házastárs.


Ha év közben csak Te érvényesítesz családi kedvezményt, akkor a II. blokkot nem kell kitölteni.

Azt akkor kell, ha mindketten nyilatkoztok a munkáltató felé év közben, hogy kéritek valamennyi részét abból, ami havonta jár.

Ez azért van, nehogy "duplázódjon" a kedvezmény ugyanazon időszakra.


"A II. Blokkhoz: A sorokat az Ön házastársa vagy élettársa adataival kell kitölteni, ha közös nyilatkozatot kell

tenniük."

2020. jan. 25. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
... közös nyilatkozatnak pedig nem minősül az, ha csak Te kérsz érvényesítést havonta az egész összegre... :)
2020. jan. 25. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!


Tovabbi szép napod neked. :)

2020. jan. 25. 07:49
 4/12 anonim ***** válasza:
Kötelező akkor is a társ adatot tölteni, ha egyedül veszed igénybe, szja tv. Plusz még ott a nav oldalán tájékoztató, hogy közöset is kell ikszelni, ha több jogosult van, és csak egy veszi igénybe.
2020. jan. 25. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Egy, ne keverd a közös nyilatkozatot a közös érvényesítéssel!
2020. jan. 25. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Úgy néz ki, hogy igaza van annak, aki azt írja, hogy ki kell töltened még akkor is, ha egyedül veszed igénybe.

Mondjuk a kitöltési útmutató így egyértelműen nem írja le, hogy mi számít közös érvényesítésnek, és ez baj, mivel a NAV-honlapján tényleg szerepel egy ilyen tájékoztatás:

[link]


Csak azt nem tudom, hogy a kitöltési útmutatóba miért nem sikerült ezt a "fontos" információt beletenni. :)

Lehet, hogy rájöttek, sokan másképp értelmezik, mint ahogy ők, ezért tettek fel a honlapjukra külön erre egy tájékoztatót. :)


Tehát kell...


Az az én dolgom, hogy én még soha nem töltöttem ki a II. blokkot, mivel a kitöltési útmutatót olvasgattam mindig, nem a NAV honlapját. Idén sem töltöttem, és nem is fogok változtatni rajta, mivel gyakorlatilag nem oszt nem szoroz az én esetemben.

2020. jan. 26. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

6, én se értek egyet a navval, jelenleg várom a minisztérium válaszát, miért kérnek valótlan tartalmú nyilatkozatot...


Sajnos onnan indult a dolog, hogy a kincstár kiskirályként azt tesz, amit akar, tele van sötét, de magát atyaúristennek gondoló bérszámfejtőkkel, akik csak így fogadják el. És ugye őket nem lehet azzal megalázni, hogy ha a szülők a navhoz mennek érdeklődni, nem a kincstárnak van igaza.


Egyébként a kitöltésin ott van, hogy akkor is közös nyilatkozat kell, ha a jogosultak közül csak egyik érvényesíti.

2020. jan. 26. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem kérnek valótlan tartalmú nyilatkozatot. Az Szja tv elég egyértelműen fogalmaz erről:


"Több jogosult vagy a kedvezmény megosztása esetén az igénybevétel feltétele az érintett magánszemélyek adóbevallásban közösen tett, egymás adóazonosító jelét is feltüntető - nyilatkozata, amely tartalmazza, hogy a kedvezményt melyikük veszi igénybe, továbbá a kedvezmény összegének - az összeg vagy a kedvezményezett eltartottak számának felosztásával történő - közös igénybevételére, megosztására vonatkozó döntésüket."


Mivel ilyen esetben több jogosult van (mivel mindkét szülő jogosult a családi pótlékra, így a kedvezményre is), ez közös érvényesítés. Az mindegy, hogy 50-50, 30-70, vagy 0-100% arányban osztják meg egymás között az igénybe vehető összeget.

2020. jan. 26. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Több jogosult esetén is lehet egyedül érvényesíteni. Lásd kitöltési.


Amennyiben a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, mindenképpen közös nyilatkozatot kell

tenniük akkor is, ha a kedvezményt teljes egészében kizárólag a jogosultak egyike érvényesíti.


A közös nyilatkozat nem azonos a közös érvényesítéssel!

2020. jan. 26. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
De azonos. Közös nyilatkozat csak közős érvényesítése esetén adható (ahogy az általad idézett rész is mondja.) Egyedüli érvényesítésről csak akkor beszélhetünk, ha egy jogosult van (pl. egyedülálló szülő)
2020. jan. 26. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!