Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell az én esetemben...

Hogyan kell az én esetemben kitölteni a családi kedvezménnyel kapcsolatos adóelőleg-nyilatkozatot?

Figyelt kérdés

Ez volna az első nyilatkozatom, de mindenki mást mond a kitöltéssel kapcsolatban és már összezavarodtam.


Tehát:

A párommal van egy 1 éves kisfiúnk és egy háztartásban élünk, jelenleg az én szüleimnél.


Az eltartotti minősítésnél úgy gondolom, hogy a kisfiam simán az "Eltartott" kategóriába esik.


A jogosultság címénél a "Gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy ilyen jogosulttal közös háztartásban élő házastárs" cím a jó szerintem.


A 2. blokkot nem kell kitöltenem, ha én, és nem az élettársam akarja igénybevenni a kedvezményt? (Ő nem dolgozik egyelőre)


Köszönöm a segítséget!


2020. jan. 25. 07:16
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Több jogosult esetén az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményt a jogosultak közösen is igénybe vehetik.


Ez a tv, szó szt. Vehetik. Nem kötelező a közös, több jogosult esetén is lehet egyedül érvényesíteni.

2020. jan. 26. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

"Nem kérnek valótlan tartalmú nyilatkozatot. Az Szja tv elég egyértelműen fogalmaz erről:



"Több jogosult vagy a kedvezmény megosztása esetén az igénybevétel feltétele az érintett magánszemélyek ADÓBEVALLÁSBAN! közösen tett, egymás adóazonosító jelét is feltüntető - nyilatkozata, amely tartalmazza, hogy a kedvezményt melyikük veszi igénybe, továbbá a kedvezmény összegének - az összeg vagy a kedvezményezett eltartottak számának felosztásával történő - közös igénybevételére, megosztására vonatkozó döntésüket.""


Idéztél a törvényből. Ez az adóbevallásra vonatkozik. Ott egyértelmű, hogy kell, ha nem egy jogosult veszi igénybe. Viszont ott akár több jogosult is szóba jöhet, ha megnézed a bevallási nyomtatvány erre vonatkozó részét. :)


Viszont itt most az év közbeni érvényesítésről beszélünk, nem az év végi, adóbevallásiról.


Szerintem ez azért van benne, mert az azokra a hónapokra járó családi kedvezmény összegét, amelyet év közben másik jogosulttak "közösen" érvényesítesz, az adóbevallásban már nem "oszthatod" meg egy másik jogosulttal. Lásd "mozaik" családok, ahol akár a főjogosult mellett több más jogosult is szóba jöhet. Például az év egy részében a vér szerinti apa, majd annak elköltözése és távozása után aztán augusztustól év végéig egy új pasi, az élettárs. :)


Én a magam részéről soha nem töltöttem ki a nyilatkozaton ezt a részt, ha egyedül kértem év közben az egészet. Kitöltési szerint mentem, és nekem abból nem jött az le, hogy kellene. A bevallásba feltüntettem apát is, ha volt olyan hónap, amelybe bele kellett vonnom valamiért. Ennyi...

2020. jan. 27. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!