Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA-s egyéni vállalkozó...

KATA-s egyéni vállalkozó vagyok. Egy esetleges NAV ellenőrzésnél mire számíthatok?

Figyelt kérdés

Egyelőre csak elméleti jellegű a kérdésem.

Milyen kérdéseket tehetnek fel az ellenőrök és milyen papírokat kérhetnek?

Informatikában dolgozom, a korábbi munkáltatómnál vagyok kb. 2 éve külsős vállalkozó. Van velük egy keretszerződésem, ezen felül ajánlatokat írásban adok, ahogy a megrendeléseket is úgy kapom. A számláim rendben vannak, az illetéteket is mindig befizetem.

Igazából csak azért parázok kicsit, mivel a volt munkáltatómnak dolgozok és a teljes bevételem is tőle van. Pedig papíron a szabályozás szerint rendben vagyok (lásd alább). Szerintetek van okom félni egy esetleges ellenőrzés során?


A szabályozás:

a) a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;


- A szerződésemben nincs szó arról, hogy csak személyesen végezhetnék bármit is. (Bár nyilván én csinálok mindent, nincs alkalmazottam.)


b) a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte;


- Ez nem igaz rám, az összes bevételem egy ügyféltől van.


c) a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;


- Ez nekem elég gumiszabálynak tűnik. Természetesen a feladatok adottak, de végzés módjára nem adnak (nem is tudnak) utasítást adni.


d) a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;


- Valójában általában nem a székhelyemen dolgozom, de egyébként semmi sem zárja ki ennek a lehetőségét és a szerződésekben is ez van rögzítve.


e) a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére;


- Saját laptopom van (erről meg is van a számlám) és ingyenes szoftvereim, igazából ennyi kell csak a munkához.


f) a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg;


- Ez nem tudom pontosan, hogy mit jelent. Határidők természetesen vannak, de olyan nincs, hogy nekem fixen 8 és 16 óra között kell ütnöm a billentyűzetet.


g) * a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében a 2. § 8. pont a) vagy g) alpont szerint nem minősül főállású kisadózónak feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének legalább 50 százalékát olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári évben nem állt a 2. § 8. pont a) vagy g) alpontban említett jogviszonyok egyikében sem.


- Ez nem igaz rám.



2020. febr. 7. 10:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
34%
ezért jó katásként is könyvelőt tartani, havi 5-6 megbír egy ilyen vállalkozás. És akkor semmi gáz, mindenért szól.
2020. febr. 7. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
52%

Legyen rendes, naprakészen vezetett bevételi nyilvántartásod, legyenek lefűzve/elmentve a számlák rendesen, amik a bevételi nyilvántartással természetesen teljesen összecsengenek.


Legyen minden hónapban befizetve a KATA adó, legyen befizetve az IPA és az éves 5.000,- Ft-os kamarai díj. Ezek igazolása álljon rendelkezésre (az is jó, ha netbankból megtalálod, tök mindegy, csak tudjak megmutatni).


Azt NAV ugyan nem kéri, de ugye elvileg kötelező az adatvédelmi szabályzat, bizonyos esetben egyéb szabályzatok (tűzvédelmi, stb., függően attól, vannak-e alkalmazottak).


A székhely legyen megfelelő (szakmafüggő, hogy ez mit jelent, de legyen hova beengedni az ellenőröket, stb.), érjegyzéknek elvileg kinn kell lennie, vállalkozás táblán feltüntetve.


Nyilván a fent felsorolt szabályok legyenek betartva, ne minősíthessék burkolt munkaviszonynak, mert ezt nézik a legjobban. A NAV oldalán fenn van az a szempontrendszer, ami alapján ezt nézik, és az is, hány pontnak kell legalább megfelelni. Ezt be is másoltad, de túl sok helyre írtad, hogy nem igaz rád; ez így elég para.

2020. febr. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

"Ezt be is másoltad, de túl sok helyre írtad, hogy nem igaz rád; ez így elég para."


Kettő van amit egyértelműen kizártam (b és g pont), a többit szerintem teljesítem, csak van több aminél nem vagyok biztos benne, hogy mire gondolt a költő és hogyan kellene bizonyítanom. Hogy bizonyítom, hogy nem csak személyesen végezhetem a munkát pl? Hogy bizonyítom, hogy nincs megkötött "munkaidőm"?


"ezért jó katásként is könyvelőt tartani, havi 5-6 megbír egy ilyen vállalkozás. És akkor semmi gáz, mindenért szól."


Az az 5-6 inkább 15 lesz legalább, ha normális könyvelőt akarok, de őszintén szólva pénzkidobásnak érzem. A cég létrehozásakor vettem igénybe szakmai segítséget, de ezen felül mégis mennyi dolga lenne velem egy könyvelőnek évi kb. 200-ért?

2020. febr. 7. 11:17
 4/12 anonim ***** válasza:
47%

"Kettő van amit egyértelműen kizártam (b és g pont), a többit szerintem teljesítem


Hat pl. igy kapasbol az e) gyanus. Nem hasznalod az ugyfel altal rendelkezesre bocsajtott verzio kezelot? Vagy barmi szervert? Szoval nagyon meg lehet bogaraszni egyes pontokat, es aggodalomra ad okot, hogy 1) korabban munkaltatod volt, 2) egyetlen ugyfeled, ez BUJTATOTT MUNKAVISZONYT sikit, azert elegge meg tudnak hurcolni...

2020. febr. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
43%

"Ne haragudj, de végig sem olvastam a kérdésedet, ugyanis ez az egy mondat mindent elárul:


"Igazából csak azért parázok kicsit, mivel a volt munkáltatómnak dolgozok és a teljes bevételem is tőle van. "


Amennyiben nincs máshonnan is bevételed, nem is kell tovább vizsgálódni: volt munkáltató, az összes bevételed innen származik - burkolt munkaviszony - ennyi.

Legalább dolgoznál máshová is...

2020. febr. 7. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

"Hat pl. igy kapasbol az e) gyanus. Nem hasznalod az ugyfel altal rendelkezesre bocsajtott verzio kezelot? Vagy barmi szervert? Szoval nagyon meg lehet bogaraszni egyes pontokat, es aggodalomra ad okot, hogy 1) korabban munkaltatod volt, 2) egyetlen ugyfeled, ez BUJTATOTT MUNKAVISZONYT sikit, azert elegge meg tudnak hurcolni..."


Persze, használok verzió kezelőt, ami nyilvánvalóan a munka jellegéből nem az én tulajdonom, de ez akkor is így lenne, ha egy Kft-t vezetnék 15 alkalmazottal. Akkor is az ügyfélnél (megrendelőnél) lenne a forráskód (vagy legalábbis nála is).

Ha használok ügyfélnél egy szervert, mert a munka jellege miatt kikerülhetetlen, akkor mi van? Olyan hellyel is találkoztam, ahol a fejlesztőkörnyezet is a megrendelő tulajdonában volt, te onnan forráskódot sem vihettél át saját (céges) gépre. Ez a munkám, ezért fizetnek.

Ha rendszergazda vagyok és szervereket tartok karban, akkor nehogy már az enyémnek kéne lennie a szervernek amihez hozzányúlok.

Ha meg szoftvert fejlesztek, akkor arra bizonyos esetekben elég lehet egy notepad is, átadom az ügyfélnek a kódot és innentől nem az én dolgom. Egy NAV ellenőr érteni fog ilyenekhez és ráér majd a forráskódokat meg szerver logokat bogarászni? :D


"Amennyiben nincs máshonnan is bevételed, nem is kell tovább vizsgálódni: volt munkáltató, az összes bevételed innen származik - burkolt munkaviszony - ennyi."


A szabályozásban ilyenről nincs szó, tehát önmagában ezért semmiképp sem büntethetnek.


"Legalább dolgoznál máshová is..."


Teljesen kitölti ez is a munkára szánt időmet.


Akkor a továbbiakban légyszi csak olyan írjon, akinek van ezzel tapasztalata. Ilyen "szerintem" meg "nem olvastam végig" válaszokra nincs szükségem. Nem bántásból írom, csak én ettől nem leszek előrébb.

2020. febr. 7. 12:26
 7/12 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező: ez itt a GYAKORI, az válaszol, aki akar - legfeljebb nem tetszik Neked.


Nem szórakozásból válaszoltam, hanem azért, mert pontosan ismerem a KATA-s foglalkoztatás ismérveit - és ezért nem olvastam végig.

És azt sem szórakozásból írtam, hogy legalább dolgoznál máshová is - mert akkor a NAV kevésbé tudna belekötni.

De ha Neked ez a válasz nem tetszik, sajnálom - az se fog tetszeni, ha megcsesz a NAV érte. Szerinted a NAV-nál hülék dolgoznak, hogy a teljes bevételed onnan származik és a volt munkáltatódnál dolgozol - és ez nem bujtatott munkaviszony?

2020. febr. 7. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"Kedves Kérdező: ez itt a GYAKORI, az válaszol, aki akar - legfeljebb nem tetszik Neked."


Azért írtam, hogy "légyszi".


"És azt sem szórakozásból írtam, hogy legalább dolgoznál máshová is - mert akkor a NAV kevésbé tudna belekötni."


Egy szoftverfejlesztési projekt évekig tarthat és teljes embert kíván. Hogy dolgozz mellette máshol is? Ennyi erővel nem létezne az a fogalom sem, hogy projektcég.


" Szerinted a NAV-nál hülék dolgoznak, hogy a teljes bevételed onnan származik és a volt munkáltatódnál dolgozol - és ez nem bujtatott munkaviszony?"


De a NAV nem hasraütésre bírságol, hanem jogszabályok alapján. Van olyan jogszabály ami tiltaná azt, hogy volt munkaadódnak számlázz?

Mennyivel vagyok előrébb ha elvállalok pár félkamu munkát gombokért és akkor már lám, 3 helyre számláztam, de a 99%-át továbbra is egy ügyfélnek?

Ezeregy olyan embert ismerek a szakmából aki egy helyre számlázik, még könyvelő barátom is van, aki így dolgozik. De így dolgozik kb. mindegyik ételfutár, fodrász, sminkes, stb.

Nem akarom azt a látszatot kelteni, hogy én mindenhez értek és van egy előre eldöntött válaszom a kérdéssel kapcsolatban, de valamivel szakmaibb válaszokra számítottam, vagy legalább tényleges tapasztalatokra.

2020. febr. 7. 13:11
 9/12 anonim ***** válasza:

"de valamivel szakmaibb válaszokra számítottam,"


:D :D

Itt, a Gyakorin?

Ha szakmai választ vársz, akkor keress meg egy KATA vállalkozással foglalkozó céget vagy egy jogász fórumot vagy fizess elő az adózónán.

Tessék, itt van egy megvilágítás és egy szakmaibb oldal:


"Kinek NEM ajánlott a KATA alanyiság?


Ha valaki a munkaviszonya helyett KATA alvállalkozói szerződést köt, abból a megfontolásból, hogy így kevesebb a közteher, úgy annak számolnia kell azzal, hogy az így létrejött szerződést a NAV színleltnek minősíti, ami a kifizető szankcionálásával jár. Ha átminősíti az adóhatóság a szerződést munkaszerződéssé, akkor az azt jelenti, hogy a kapott alvállalkozói díjat fogják nettó bérjövedelemnek tekinteni, ami alapján visszamenőlegesen járulékfizetési kötelezettséget állapít meg az adóhivatal, amire késedelmi pótlékot is kell fizetni, és természetesen a bírság sem maradhat el."

Forrás:

[link]


És még két oldal, ahol ha kérdezel, talán segítenek:


[link]


[link]

2020. febr. 7. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Jó hát igen, ilyen oldalakon olvastam én is azt, hogy a "rendszergazdaként külsősként dolgozol a munkahelyeden" dolog az semmi problémát nem jelent önmagában.

Hidd el, hogy nem saját jódolgomból szórakozok ezzel, gyakorlatilag a fél IT kényszervállalkozókból áll, vagy borítékba kapod a pénzt, annál meg még ez is jobb. Van egy maréknyi külföldi multi aki hajlandó normálisan foglalkoztatni.

A "munkahelyemnél" a komplett 30 akárhány fős részlegemben 2-3 rendes bejelentett munkavállaló van és nem egy garázs kis sufni cég, hidd el.

2020. febr. 7. 15:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!