Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA-s egyéni vállalkozó...

KATA-s egyéni vállalkozó vagyok. Egy esetleges NAV ellenőrzésnél mire számíthatok?

Figyelt kérdés

Egyelőre csak elméleti jellegű a kérdésem.

Milyen kérdéseket tehetnek fel az ellenőrök és milyen papírokat kérhetnek?

Informatikában dolgozom, a korábbi munkáltatómnál vagyok kb. 2 éve külsős vállalkozó. Van velük egy keretszerződésem, ezen felül ajánlatokat írásban adok, ahogy a megrendeléseket is úgy kapom. A számláim rendben vannak, az illetéteket is mindig befizetem.

Igazából csak azért parázok kicsit, mivel a volt munkáltatómnak dolgozok és a teljes bevételem is tőle van. Pedig papíron a szabályozás szerint rendben vagyok (lásd alább). Szerintetek van okom félni egy esetleges ellenőrzés során?


A szabályozás:

a) a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;


- A szerződésemben nincs szó arról, hogy csak személyesen végezhetnék bármit is. (Bár nyilván én csinálok mindent, nincs alkalmazottam.)


b) a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte;


- Ez nem igaz rám, az összes bevételem egy ügyféltől van.


c) a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;


- Ez nekem elég gumiszabálynak tűnik. Természetesen a feladatok adottak, de végzés módjára nem adnak (nem is tudnak) utasítást adni.


d) a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;


- Valójában általában nem a székhelyemen dolgozom, de egyébként semmi sem zárja ki ennek a lehetőségét és a szerződésekben is ez van rögzítve.


e) a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére;


- Saját laptopom van (erről meg is van a számlám) és ingyenes szoftvereim, igazából ennyi kell csak a munkához.


f) a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg;


- Ez nem tudom pontosan, hogy mit jelent. Határidők természetesen vannak, de olyan nincs, hogy nekem fixen 8 és 16 óra között kell ütnöm a billentyűzetet.


g) * a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében a 2. § 8. pont a) vagy g) alpont szerint nem minősül főállású kisadózónak feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének legalább 50 százalékát olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári évben nem állt a 2. § 8. pont a) vagy g) alpontban említett jogviszonyok egyikében sem.


- Ez nem igaz rám.



2020. febr. 7. 10:51
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

"Persze, használok verzió kezelőt, ami nyilvánvalóan a munka jellegéből nem az én tulajdonom, de ez akkor is így lenne, ha egy Kft-t vezetnék 15 alkalmazottal."


Ezek a kitetelek KATA eseten ervenyesek olyan helyzetekben, amikor felmerul, hogy valaki adocsokkentes celjabol valtott KATA-ra, de gyakorlatilag ugyanugy a ceg alkalmazottja.


"Ha rendszergazda vagyok és szervereket tartok karban, akkor nehogy már az enyémnek kéne lennie a szervernek amihez hozzányúlok."


Nyilvan onmagaban nem kell minden pontot szigoruan betartani, csak akkor lesznek egyre fontosabbak ezek az apro pontok, ha mas tenyezok nagyon azt sugalljak, hogy pont az tortent, amit nem szeretett volna a torvenyhozo, hogy az alkalmazottat atraktak KATAsnak, mert ugy olcsobb.


"Akkor a továbbiakban légyszi csak olyan írjon, akinek van ezzel tapasztalata."


Ilyen KATAs ugyekben nincs tapasztalata senkinek, meg a konyveloknek sem, eddig a NAV nem uldozte az ilyensmit, de ugye mostanaban bejelentettek, hogy ramennek ezekre, igy mindenki csak elemezgetni tudja a torvenyeket es tippelni tudja, hogy hogyan fogjak ertelmezni.

2020. febr. 7. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

"A "munkahelyemnél" a komplett 30 akárhány fős részlegemben 2-3 rendes bejelentett munkavállaló van és nem egy garázs kis sufni cég, hidd el."


Semmi gond, ha ezek nem KATAsok, de ha azok, pont az ilyenekre fog vadaszni a NAV. A KATA fantasztikus lehetosegeket nyitott meg nekunk, akik nem kenyszervallalkozok vagyunk, de ugye sok kevesbe tisztesseges ceg is kihasznalja, hogy kevesebbet kelljen kifizetnie a jobbagyainak, es a korrektul fizeto cegekkel szemben meltatlan versenyelonyt szereznek, ezert kezdtek lazadozni sokan a KATAzas ellen es lobbiztak komolyabb felugyeletert, amire most vegul lep a NAV.

2020. febr. 7. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!