Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szeretném, ha megírná a...

Patakirebi kérdése:

Szeretném, ha megírná a véleményét az, aki foglalkozott már/vagy foglalkozik jelenleg is lakáskiadással. Hivatalosan bejelentve végzi-e tevékenységét, tehát megfizeti-e utána a havi szinten fellépő 15%-os SZJA költséget, avagy sem?

Figyelt kérdés
Akár igen, akár nem, a bérleti szerződés közjegyző által hitelesítve van? A közjegyzőnek van-e lejelentési kötelezettsége az adóhivatal felé? Aki nem hivatalosan végzi e tevékenységet, ő milyen "biztonsági intézkedéseket" tesz annak érdekében, hogy óvja magát? Gondolok arra, hogy gyermekeseknek nem adja ki...stb Köszönöm a válaszokat, véleményeket! Tudom, hogy mi a szabály, de sokszor a gyakorlatban ez nem úgy működik, épp ezért szeretnék gyűjteni tapasztalatokat!

2020. márc. 9. 12:25
 1/5 anonim ***** válasza:

- igen, fizetjük utána az SZJA-t

- nem, nem közjegyő előtt lett kötve a szerződés

- nem, nincs a közjegyzőnek senki felé lejelentési kötelezettésge

2020. márc. 9. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A tulaj rendesen fizeti az szja-t. Csak egy 2 tanús szerződést kötöttünk, nincs közjegyzővel hitelesítve. Mindenről írásban kommunikálunk, átadás átvételi elismervényt kapunk a kifizetett albérleti és közüzemi díjakról. Mi rendes emberek vagyunk, a tulaj a rendőrségen dolgozik, szóval amúgy se lenne érdemes szarakodni vele.
2020. márc. 9. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
12%

Szjat fizetem, kozjegyzos a szerződés, a közjegyző ne jelent le semmit.

Ha nem hivatalos akkor is óvatosan mert akkor feljelenthet a bérlő nomeg ha ő is kiad valamit akkor a bérleti díj szja-jat jovairhatja ezosszefuthat a navnal.


De az szja megfizetése nem jelenti a biztonságot általában jó szerződés kell, (4.5 oldalas a miénk) a bérlőnek van ingatlan tulajdona az fedezet a fizetésre ha nincs akkor kezes rokon etc, és ami fontos frissen elvált nőnek soha de soha nem adunk ki semmit.a gyerek Mind1, de a nők eleve nehezebb esetek és koszosak de a frissen vált nő, az a legdurvább.

2020. márc. 9. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Hivatalosan bejelentve végzi-e tevékenységét,"


"Hivatalosan" (szabályosan) végzem, de nem bejelentve.

Magánszemély ingatlan bérbeadását nem kell bejelentenie (adószámot kérni a tevékenységére a NAV-tól).


Nem volt közjegyző, mivel a két fél vitájánál a bérlő "ellentmondása" esetén ugyanúgy per van belőle, mint ha nem közjegyző előtt kötöttük volna meg. Csak talán némileg rövidebb az átfutási idő, ha közjegyző közreműködésével készül a szerződés. Az nem ér meg - szerintem - 20 ezren felüli közjegyzői díjat, mivel a sz@r úgyis a Te nyakadban landol, Te fogsz vele vacakolni és idegileg rámenni. :)


Biztonsági intézkedés? Megérzésemre hallgatok minden esetben. Addig nem döntök, amíg nem találkozom minden leendő beköltözővel. Mindegyikkel! Legyen szó akár gyerekekről. Mondjuk a személyiségelemzés nekem nem nehéz, mindig is jó érzékem volt hozzá.

Pontosan ezért mertem kiadni lakást 3 évre Mo-n kisebbségnek nevezett családnak is.

12 éve csinálom 2 lakással. Eddig még egyikkel sem volt nagyobb bajom (ne is legyen), pedig volt köztük olyan család, akiknek a kaucióból megtérítési kötelezettségük keletkezett. Egyébként is ellentmondást nem tűrő személyiség vagyok, de nagyon korrekt, ez a kettő együtt eddig tudott működni.

Ha olyan jelentkezők vannak, akik között nincs megfelelő, akkor inkább nem adom ki egy időre.

Ha a család bármely tagja esetén érzem azt, hogy "problémás", már szóba sem jöhet, hogy nekik adjam ki.

Egyébként is üzemeltetek hírcsatornát az ott lakók között. Jönnek nekem a fontos információk úgy, hogy a bérlők nem is tudnak róla. :)

2020. márc. 10. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az eddigi válaszaitokat!
2020. márc. 11. 14:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!