Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A nevemen lévő lakást szeretné...

A nevemen lévő lakást szeretnénk lecserélni. A feleségemnek járna a 35 év alattiak első lakás utáni adókedvezménye. Nekem meg a régi lakás és az új különbözete után kellene csak vagyonszerzési illetéket fizetni. Milyen lehetőségeink vannak?

Figyelt kérdés
Értem én ezt úgy hogy mi van, ha az ő nevére kerül az új lakás, mi van ha az én nevemre kerül és mi van ha mindkettőnk nevére, mikor milyen kedvezményekre számíthatunk? Plusz mi van abban az esetben (vegyük ezt külön esetnek), ha a párom szüleinek a lakása a páromnak is a nevén van (testvérével és anyukájával közösen), ilyenkor már nem számít első lakásnak a vétel? Az új lakás egyébként új építésű, 15M Ft feletti részre kell csak fizetni illetéket ha 35 év alatti a vevő, ha jól tudom.
2020. máj. 6. 16:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha neked már van lakásod, neki meg tulajdonrésze egy lakásban, akkor egyikőtöknek sem első lakás lenne.
2020. máj. 6. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Sehogy nem jó ahogy gondolod... Én is kippantam...


Ha a párod néven volt ingatlanresz akkor már nincs kedvezmény. Csak a 4% van.. Valamint ha az ingatlan vételára meghaladja a 15 millát akkor ha 15,1 milla már 4% az illeték ha volt a néven ingatlan ha nem... Ja és igen ha mondjuk 14,9 millió akkor sem 0% hanem 2%...


Aranyos nav.. Buzák. Én 25 millas ingatlant vettem.. Gondolhatod

2020. máj. 7. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszi, bár sejtettem hogy a páromnak nem jár a kedvezmény de gondoltam azért rákérdeket hátha vannak csodák. Inkább az a dolog érdekel, hogy ha én veszek egy házat, eladok egy másikat, akkor a különbözetet után kell vagyonosodásit fizetnem ugye, de ha az új lakás már nem csak az én nevemen van hanem kettőnk nevén lesz akkor mi van, ugyanúgy a különbözet után kell fizetnem vagy az egész után, vagy valamiféle rám eső rész különbözete után a páromnak a része után meg egészet vagy hogy van ez?
2020. máj. 8. 19:08
 4/12 anonim ***** válasza:

Igen jól látod...


Ha 20 milláért vesztek egy ingatlan ketten akkor fele/fele azaz 10/10 millió... Tehát a fáma az az hogy párod kifizeti a 10 milla után a 4%ot, te pedig a példa kedvéért eladtal 1 éven belül egy 5 millás ingatlant.. Akkor neked 10-5=5 millió, 4%at kell befizetni.. De vannak egyéb kedvezmények: pl csok vissza nem térítendő részét is leszamoljak belőle.

2020. máj. 8. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez hasznos volt. Egy dolog még nem tiszta. pl az eladott lakás 20M, a vett lakás 40M ami új építésű. Azt írják hogy az új építésűnél 15M feletti részre kell csak illetéket fizetni, de csak ha 30M-nál nem drágább a lakás. Viszont egy illeték kalkulátorba beírva nekem csak a 40-20-15=5 , tehát 5 millió forint után kell csak adót fizetnem, pedig 30-nál drágább a lakás. Most akkor melyik az igaz?
2020. máj. 9. 14:37
 6/12 anonim ***** válasza:
Engem ez nem érintett... Mert új lakásról van szó... De ha 40 millás az új ingatlan a régi 20. 30 milla fölött pedig az egészre kell fizetni akkor valószínűleg az utóbbi az igaz. Tehet 40-20=20 milla után fizeted az adót. Mert 30nál drágább volt.
2020. máj. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. máj. 9. 15:03
 8/12 anonim ***** válasza:

"Ha a párod néven volt ingatlanresz akkor már nincs kedvezmény. "


Kivéve, ha úgy van maximum 50 %-ot elérő tulajdonrésze, hogy özvegyi jog van bejegyezve rá valakinek a javára.

Az ugyanis nem minősül kedvezmény szempontjából ingatlan tulajdonnak ilyen esetben, tehát jár az első ingatlanhoz kötődő kedvezmény.

2020. máj. 10. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi! Egyébként régen egy évnél több volt az eladás és a vétel közötti max idő a kedvezmény érvényesítésére nem? 5-re emlékszem. Biztos ami biztos megnéztem vagy 3 kalkulátort és mindegyik mást írt ki :D pedig nem egy bonyolult matek.
2020. máj. 12. 16:08
 10/12 anonim ***** válasza:
Nem 5 év volt. "Régen" is 1 év volt. Most ugye a vagyonszerzési illetékről beszélünk ebben az esetben. :)
2020. máj. 14. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!