Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA-s vállalkozóként hogy...

Solo66 kérdése:

KATA-s vállalkozóként hogy fizetem a tételes adót?

Figyelt kérdés
Szeretnék KATA-s vállalkozást indítani. Olyan kérdésem lenne hogy a havi 50.000 Ft-os téteteles adót mikor/hogy/milyen formában kell vagy lehet fizetni? Illetve mi a helyzet az IPA-val. Az ha jól tudom 2x25.000 forint éves szinten. Mi alapján döntöm el hogy mikor fizetem? És hogy fizethetem? Postán vagy utalással? Van ezeknek a fizetésére valami online felület, vagy kapok egy számlát és be kell fizetnem a postán?

2020. júl. 1. 11:53
 1/7 anonim ***** válasza:

Könyvelő :)

A havi katát mindig utólag kell fizetni 12-ig (ha hétvége vagy ünnep, akkor következő munkanap).

Az iparűzésinél 3 választás van, hogy mi alapján akarsz fizetni. Ha a tételeset választod ott, akkor alapesetben március és szeptember 15 a fizetési határidő (kivéve a kezdő évben és a záró évben).

Ezek utalással mennek, szerintem úgy a legegyszerűbb, de kérhetsz csekket is, valamint online is lehet bankkártyával fizetni.

2020. júl. 1. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tehát hogyha én ma indítom el a KATA-s vállalkozásomat Ügyfélkapun keresztül, akkor nekem erre a hónapra nem kell fizetnem, majd csak a következő hónap 12én? Ha jól értem. Erről hol kapok majd értesítést? Vagy a könyvelővel kell egyeztessek erről? Én eddig úgy értelmeztem hogy van ugye az alap tételes adó ami 50ezer forint amit miden hónapban fizetek, amiben benne van a Társadalom biztosítás is. Meg van egy másik 50ezres tétel, amit két részletben fizethetek be, ahogy te írtad március 15, és szeptember 15.
2020. júl. 1. 12:28
 3/7 anonim ***** válasza:
Írj privátban, elmagyarázok mindent.
2020. júl. 1. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Olyan kérdésem lenne hogy a havi 50.000 Ft-os téteteles adót mikor/hogy/milyen formában kell vagy lehet fizetni?


Ha elindítod a vállalkozást, akkor arra a hónapra már mindenképpen fizetned kell a KATÁ-t, akkor is, ha 30-án indítod el, ezért érdemesebb mondjuk elsejére tenni az indulást.

Minden hónbap 12-éig van a fizetési határidő elvileg. Gyakorlatilag én pl. mindig csúszok és egy csomó elmaradásom van, sosem fizetek időben. Ezt nem ajánlom senkinek, de azért jó tudni, hogy műküdnek a dolgok. Ha nagyon nem fizetsz és már összegyűlik bizonyos tartozás, akkor inkasszót tesznek a számláidra, és automatikusan levesznek onnan minden beérkező összeget. Akkor kell fizetni valamilyen pótdíjat is. Érdemesebb szépen, rendesen fizetni az adót, ha nem is 12-éig, de hó végéig mindenképpen. Az inkasszót általában elsején teszik a számlára, bár lehetnek kivételek.


Illetve mi a helyzet az IPA-val. Az ha jól tudom 2x25.000 forint éves szinten. Mi alapján döntöm el hogy mikor fizetem?


Az IPA-t márciusban és szeptemberben kell fizetni.


És hogy fizethetem? Postán vagy utalással? Van ezeknek a fizetésére valami online felület, vagy kapok egy számlát és be kell fizetnem a postán?


A katát és az ipát is el kell utalnod a megfelelő bankszámlaszámra. Nem tudom, hogy van-e más lehetőség. A kamarai díjat pl. úgy tudom, hogy be lehet fizetni csekken. De ki a fene kínlódik sárga csekkekkel a 21. században? A legegyszerűbb és a legjobb az utalás. Az EBEV rendszerben pedig bármikor le tudod kérdezni, hogy állsz az adófizetéssel, van-e hátralékod. Ez amúgy a könyvelő dolga lenne, hogy ezt is figyelje, de sok gyökér van, aki nem teszi meg.

Arra kell még figyelni, hogy december 31-én nem lehet 100.000 Ft-ot meghaladó adótartozásod, mert akkor kitesznek a Katából, és 2 évig nem lehetsz katás.

2020. júl. 1. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nagyrészt egyet értek ezzel, viszont az adófolyószámla nézegetése nem könyvelői feladat. Ha a könyvelő határidő előtt értesít a fizetendőkről, akkor neki nem kell nézegetnie az adófolyószámládat, hogy ugyan voltál-e kegyes befizetni. Az én könyvelési szerződésemben egy külön pontban van, hogy a könyvelő a határidő előtt legalább 2 héttel értesít a fizetendőkről, valamint évente egyszer köteles az adófolyószámlát egyeztetni. Nyilván más az eset akkor, ha a könyvelő nem küldi meg az utalandókat, vagy külön megállapodtatok abban, hogy minden hónapban nézi a folyószámládat.
2020. júl. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem azt mondtam, hogy állandóan nézegetnie kell, de amikor pl. olyan határidő van, hogy ha nem fizeted be az adót, akkor kiraknak a katából, és a könyvelő cseszik rá, hogy szóljon, akkor az illető könyvelő egy semmitérő szar.
2020. júl. 2. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Meg az a vállalkozó is, aki a saját dolgaira nem képes odafigyelni.
2020. júl. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!