Tb tartozás elévül?

Figyelt kérdés
Jött egy email a nav-tól, hogy tartozásom van, egészségügyi hozzájárulás 2015-ben pár hónap. Eddig mindig amikor az adbevallást mecsinálták sosem volt tartozás 0-san lett elfogadva, most kiderült, hogy amúgy 5 éve tartozok. Van elévülés itt? Vagy szaladjak befizetni? Bár 5 év alatt nem is kamatozott. Eddig, hogy nem jelent meg sehol?

2020. aug. 6. 10:03
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
na ezt en is szeretnem tudni. par napja szoltak hogy ja amugy van 9500 ft tartozasom. de meg azt se mondtak meg mi ez, mikor nem fizettem amit kellett volna, miert csak most szolnak. adtak egy ugyfelfogadasi idot es egy telefonszamot, amit kulfoldrol nem fogok felhivni. csak az volt vagy egy fel ora bogaraszas hogy a pontos osszeget megtudjam
2020. aug. 6. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
34%
Soha nem évül el, valamit kamatozik mindig. Most jöttek rá hogy tartozol.
2020. aug. 6. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
82%

Direkt nem rögtön szólnak megvárják míg vagy többet nem fogsz tartozni vagy míg majd behajthatják a késedelmi kamatot is.


Nekem 2 év múlva szóltak persze késedelmi kamatot is számoltak fel.

2020. aug. 6. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
87%

Adók az esedékességet követő 5 év múlva évülnek el.

Kamatozni nem kamatoznak ezek, késedelmi pótlék számolódik rájuk, amit 5ezer forint alatt nem írnak elő.

2020. aug. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
79%
Nekem is 4 év után szóltak, befizettem, pár ezer ft volt
2020. aug. 6. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
79%
Elvileg tb az 5 év. Mamámnak is volt sajnos és kiszamoltak, hogy mennyit kell fizetni, mert időközben nyugdíjas is lett és voltak elévülések, asszem az pont 5év volt és annál előbbieket már nem számolták hozzá.
2020. aug. 6. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
79%

"Eddig, hogy nem jelent meg sehol?"


Hónapokkal ezelőtt tele volt a média azzal, hogy új rendszer lesz július 01-jétől az egészségügyi szolgáltatásban. A "TB" hivatalos neve egészségügyi szolgáltatási járulék, és azoknak kell fizetniük, és arra az időszakra, akiknek nem volt biztosítással járó jogviszonyuk, vagy olyan ellátásuk, amely alapján mentesültek volna a járulék fizetése alól.


Eddig, ha valakinek volt ilyen időszaka, akkor be kellett jelentkeznie az adóhatósághoz a járulék fizetésére. A bejelentkezés alapján írták elő a kötelezettséget. Mivel sokan ennek nem tettek eleget, az állam ettől a pénztől elesett.

Az új rendszer ezt védi ki. Már nem kell bejelentkezni a járulék fizetése alá, hanem a NAV a NEAK adatszolgáltatása alapján intézi ezeket a "potyautasokat" .

Ha az előírt járulék ellenére a július hónaptól felhalmozott tartozás eléri a 6 havi járuléknak megfelelő összeget, az orvos nem lát el, vagy ellát ugyan, de behajtják rajtad az ellátás költségét. Ez akkor is így lesz, ha utólag rendezed a tartozásod. Azt veszik figyelembe,hogy az orvosi ellátást igénybe vételekor van-e akkora összegű hátralékod.

Eddig a járulékot nem fizetőket is ellátták...


A kérdező példája is mutatja, hogy buknak ki a "potyautasok". Bocsi, nem bántásnak szántam, csak leírtam, hogy mi történik éppen az egészségügyi ellátások finanszírozásának terén.


Ha nem értesz egyet az előírással, a NAV-val egyeztess.


Hogy' a kérdésre is válaszoljak: Az adótartozás az esedékességet követő 4. év december 31-én elévül. Ha végrehajtás alá vonták a tartozást, akkor 6 hónappal meghosszabbodik az elévülés ideje. A végrehajtás alá vonásról nem kötelesek értesíteni. Azt onnan fogod tudni, hogy a NAV valamelyik hátralékkezelési vagy végrehajtási osztálya fog veled levelezgetni. Akkor már biztosan végrehajtás alá vonták.


A 2017. január 01-jétől előírt egészségügyi szolgáltatási járuléknál eltérés van az alap elévülés számításánál. Ott nem az eredeti esedékességet kell figyelembe venni elévülésnél, hanem azt a dátumot, amikor felkönyvelték a tartozást. Így ha évekre (maximum 5 év) visszamenőleg írják elő a tartozást egy időben, akkor az hiába eltérő évben esedékes, egyszerre fog évülni. Ha 2020-ban írják elő, akkor 2024. december 31-én, ha végrehajtás alá vonják (és fogják), akkor 2025. június 30-án alapesetben.


Az elévülés idejét kitolják (megnyújtják) bizonyos események. Ha jelzálogjoggal biztosítanak egy tartozást, akkor az soha nem évül el. Ez nem csak adótartozásra igaz, hanem minden más tartozásra is. A bank a hitelt azért biztosítja adott esetben jelzálogjoggal, hogy követelése soha nem évüljön el. Egy fizetési kedvezmény is kitolhatja, de például a mostani COVID-19 ideje alatti végrehajtási szünetelés időszaka is tolja az elévülést.


A SZJA adóbevallásnak az egészségügyi szolgáltatási járulékhoz például semmi köze egyébként...

2020. aug. 7. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
0%

"Hónapokkal ezelőtt tele volt a média azzal, hogy új rendszer lesz július 01-jétől az egészségügyi szolgáltatásban"

Persze aki Mo-n van az tudhatja. Nekem meg külföldre csak a számlát küldik

2020. aug. 7. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
Ha kapcsolatban maradsz az anyaországgal (nem távozol végleges szándékkal Magyarországról), akkor nem árt, ha követed a benne történő változásokat. A Te érdeked, nem fogja ezt senki helyetted kezelni. Ma már van internet, nem csak TV-rádió. Azon kívül az egyik legjobb megoldás erre, ha ügyfélkaput nyitsz. A nagy horderejű változásokról értesít a közigazgatás azon keresztül, hátha érint.
2020. aug. 8. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
végleges szándékkal távoztam, és van ügyfélkapum. semmi előrejelzést nem kaptam, csak a számlát
2020. aug. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!