Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Használt saját otthoni ruhák...

Használt saját otthoni ruhák eladása után kell adózni vagy bejelenteni?

Figyelt kérdés

Rengeteg zsák ruhánk van, amit már nem hordunk és arra gondoltam eladom neten. Utána olvastam, és azt találtam, hogy évi 600 ezer ft bevételig nem kell adózni meg semmi. Ez igaz?

És ha igaz, akkor, honnét tudják, hogy én nem vettem mondjuk turiba és adtam tovább magasabb áron?


2020. nov. 5. 13:31
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Az üzletszerű jelleg az érdekes. Ha egyszerre egy tételben eladod, az akkor sem üzletszerű, ha 93 db különféle használt cucc van a csomagban.

Ha 93 önálló tételt kínálsz eladásra, akkor az már adóköteles, akkor is, ha az értékhatártól nagyon messze van.

2020. nov. 5. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

"Az üzletszerű jelleg az érdekes. Ha egyszerre egy tételben eladod, az akkor sem üzletszerű, ha 93 db különféle használt cucc van a csomagban."


Ezt hogy érted? Úgy, hogy ha az egészet egyben adom el valakinek vagy ha egy időben árulom és adom el külön-külön? (Pl: az egész szekrényre való ruhát egybe felrakom, hogy 200 e ft vagy darabra is felrakhatom, hogy 1 kabát 1000 ft, blúz 500ft stb...)

Mert azt olvastam a nav honlapján, hogy ha pl:egy anya eladja a gyereke kinőtt ruháit az nem adóköteles és nem üzletszerű. Az eladás mikéntjéről nem írnak.

2020. nov. 5. 14:21
 3/20 A kérdező kommentje:

Itt írják:

"Ha a magánszemély ingó értékesítésből származó bevétele az adóév elejétől összesítve

nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme (kivéve,

ha a bevételt egyéni vállalkozóként szerzi meg), még abban az esetben sem, ha az

értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül.

A leírtak a gyakorlatban azt jelentik, hogy amennyiben egy kismama értékesíti az

interneten a gyermeke kinőtt ruháit, megunt játékait és az ebből, valamint az adóév során

más ingó vagyontárgy értékesítéséből származó összes bevétele nem haladja meg a 600

ezer forintot, akkor nem keletkezik az Szja tv. szerinti adóköteles jövedelme. Nem kell

jövedelmet megállapítani a bevételből akkor sem, ha a magánszemély gazdasági

tevékenység keretében értékesít ruhákat, egyéb ingóságokat, és az így megszerzett

bevétele nem haladja meg éves szinten a 600 ezer forintot."

Mondjuk itt azt is írja, hogy még akkor sem adóköteles ha gazdasági tevékenységnek minősül...

Most akkor ez hogy van?

2020. nov. 5. 14:28
 4/20 anonim ***** válasza:
81%

Vékony jég az üzletszerűség és nincs egyértelműen definiálva.Összességében vizsgálják a tevkenységet. Folyamatosan is adhatsz el darabonként is, nem kell feltélen csomagban, nem büntetnek érte.


Volt viszont eset, ahol megbízásból adott el anyuka más anyukának, mert neki bejött, hogy a kinőtt gyerek ruhát eladja- Őt megfogták 600.000 alatt is ezzel üzletszerűnek minősítve.


Ha nagykerből szerzed be eladási céllal, akkor jó eséllyel az már üzletszerű lesz.

2020. nov. 5. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Aha értem.


Most már csak azt nem értem, hogy ez a rész mit jelent?

"Nem kell

jövedelmet megállapítani a bevételből akkor sem, ha a magánszemély gazdasági

tevékenység keretében értékesít ruhákat, egyéb ingóságokat, és az így megszerzett

bevétele nem haladja meg éves szinten a 600 ezer forintot."


Mert itt azt írják 600 ezer ft alatt akkor sem kell adót fizetni ha gazdasági tevékenység keretében csinálja.

Akkor ez mit jelent?

2020. nov. 5. 14:43
 6/20 anonim ***** válasza:
81%

Nagyon egyszerűen fogalmazva, nem kell beírnod szja bevallásba, mint ingóság értékesítésből származó jövedelem, ami hozzáadódna mondjuk a munkaérből származó jövedelmhez és képezé a fizetendő személyi jövedelem adó alapodat.


Mivel nem kell beírni, nem növeli az adóalapot, nincs miután adózzál.

2020. nov. 5. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Na jó, de akkor üzletszerűen is csinálhatom éves 600 e. ft-ig?


Bocsi, hogy hülye vagyok, de nagyon nem értek az ilyenekhez!

2020. nov. 5. 14:54
 8/20 anonim ***** válasza:
77%

Üzletszerűen, csak adószámmal tudod csinálni és az adószámos tevékenységen belül kell elszámolnod ( pl. egyéni vállalkozás, őstermelőként, adószámos magánszemélyként).


600.000-ig viszont nem kell hozzá adószámos tevékenység, ha a saját dolgaidat adod el és nem folyamatosan megújuló árukészletet, tárgyi eszközt, stb. értékesítesz.

2020. nov. 5. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Norbi, üzletszerűen nem adhat el RENDSZERESEN a neten adószámos magánszemélyként, csak vállalkozóként!!

Az adószámos magánszemély történet eseti/alkalmi pénzkeresetekre van kitalálva.


"Na jó, de akkor üzletszerűen is csinálhatom éves 600 e. ft-ig?"


Nem. Ha azért veszel meg valamit, hogy utána haszonszerzéssel eladd, akkor az üzletszerű tevékenység és adóköteles, sőt, vállalkozói kell hozzá.


A gazdasági tevékenység az eladás, tehát ha megveszel valamit a gyereknek, kinövi, aztán eladod, az oké, 600 ezerig.

Ha egy ősszel eladsz 30 db kabátot, az nem oké, mert nem életszerű, hogy 30 kabátot vásároltál magadnak és eladod.


És nem érdemes ezzel "játszani, hogy " de a NAV honnan tudja, hogy az nem az enyém", stb, mert ahogy Bak Norbi is írta, könnynen meg is lehet bukni vele - akkor viszont nem 2 ft lesz a büntetés, hanem sok mindent rád verhet olyankor a NAV.

2020. nov. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

"Ha egy ősszel eladsz 30 db kabátot, az nem oké, mert nem életszerű, hogy 30 kabátot vásároltál magadnak és eladod."


Csak úgy mondom, hogy nekem is itt van vagy 30 kabát, ami összegyűlt az évek alatt...

És akkor azt én nem adhatom el, mert nem életszerű????

Meg mivel bukik meg az ember, mivel bizonyítják, hogy nem az övé??

2020. nov. 5. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!