Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA-s egyéni vállalkozók (ha...

KATA-s egyéni vállalkozók (ha érint a büntető adó), mi a tervetek a jövő évre?

Figyelt kérdés

Én vagyok az a nem létező kisebbség, aki úgy használja a KATA-t amire kitalálták. Nem bújtatottan foglalkoztat egy munkáltató, hanem külföldi partnereknek dolgozom grafikusként.

Két nagyobb partnerem van, minkettőnek éves szinten 15ezer euro körüli összegben. Emiatt mindkettő partneremmel túl fogom lépni a 3milliós határt ami felett nekem kell befizetni a 3 millión felüli rész 71,42%-ának a 40%-át. Ez durva kalkuláció szerint éves szinten 8,5-9 millió bevétel mellett olyan 1,6 millió lesz jövőre.

Igen, ez még mindig kedvezőbb, mint bármilyen más adózási forma, így nem is emiatt sír a szám.

A bajom az, hogy egyrészt én szívok azért, mert a legtöbb cég KATA-zásra kényszeríti a dolgozóit, emiatt sokan visszaéltek vele. Illetve a plusz befizetett adómért semmit nem kapok vissza. Nem nő a nyugdíj alapom, semmi. Megy a levesbe úgy ahogy van.

Számomra nagyon dühítő ez a helyzet, hogy gyakorlatilag mások miatt szívok és az a pénz amit befizetek az eltűnik a nagy büdös semmibe.

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem gondoltam rá, hogy a feleségem főállás mellett KATA-s vállalkozóként megkérem, hogy számlázzon, de ez több szempontból is szabálytalan. Legfőképp azért, mert kapcsolt vállalkozásnak minősül és ugyanúgy beleszámít a 3 milliós keretbe + még meg is büntetnek.

Azon gondolkozom, hogy kevesebb megkeresést fogok elvállalni, mert nem fogok azért pluszban dolgozni, hogy utána kimenjen a különbözet a kukába. Csak ez meg marha rossz hozzáállás, megfojtja az állam a kisvállalkozáskat, ha más is így gondolkozik, mint én.



2020. dec. 17. 14:17
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul értelmezed. Ha a feleséged is számláz a külföldi cégnek, akkor az nem számít kapcsolt vállalkozásnak, úgy akkor nem él rá a 40%-os büntetőadó.

Valamint inkább bővíts kapacitást, emelj árat, lépd túl nyugodtan a 12 milliós bevételt, mert amire egyszer már megfizetted a 40%-os adót, arra még egyszer már nem kell, szóval onnantól nincs pluszkiadás.

2020. dec. 17. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

Nem értelmezem rosszul sajnos. Könyvelőm + könyvvizsgáló mondta, hogy nem működik az elképzelés sajnos. Külföldre számlázásnál pont fordítva megy a kapcsolt vállalkozás és ott azt nézik, hogy az adott partnernek kik adnak számlát. Belföldön meg pont a számla befogadó oldalról nézik a kapcsolt vállalkozásokat, mert ott meg ugye a befogadó oldal fizet a 3 millión felül.


Kapacitást bővíteni nem tudok. Így is napi 12-14 órát dolgozom, árat emelni pedig nem tudok, nem engedi meg a piac, nem tudok versenyképes maradni. Ez nem ilyen egyszerű sajnos.

2020. dec. 17. 14:29
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Egy törvényhelyet tudsz mutatni erről, hogy így kell értelmezni a külföldi kapcsolt vállalkozás fogalmát? Szóval ha te (A) és a feleséged (B) számláz egy külföldi cégnek (C), akkor A és B nyilván kapcsolt, viszont A nem kapcsolt C-vel és B sem kapcsolt C-vel. Ellenben lehet tévedek, de nem hiszem, de akkor kérlek mutassatok nekem forrást arra vonatkozóan, hogy így A-C és B-C viszonyban is kapcsolt vállalkozásnak minősül. Ismétlem, lehet én tévedek.

Kapacitást bővíteni pedig nem csak úgy lehet, hogy te többet dolgozol. Bizonyos (rész)feladatokat ki is lehet szervezni, (alkalmi) munkavállalókat lehet foglalkoztatni, stb.

Amúgy értem én, hogy fáj ennyi adót kifizetni, nekem is fájna, de ha visszaosztod, ez még így is "csak" ~20%-os adóteher, ami vállalható azért manapság.

2020. dec. 17. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Megnéztem az ART-ot és a Tao törvényt is, de egyik sem írja, hogy "fordítva" kéne értelmezni a külföldi kapcsoltakat. Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepéről és magyar cég külföldi fióktelepéről vannak külön rendelkezések.

Lehet még mindig én tévedek egyébként és lehet van valahol valami törvény, ami ellent mond nekem, ezért örülnék ha azt meg tudnád írni, mert kíváncsi vagyok, valamint a jövőben is hasznos lehet több szempontból is :)

2020. dec. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Nem tudok paragrafust mutatni neked erről sajnos, mert nekem abszolút nincs kapacitásom ilyesmivel foglalkozni. A könyvelőm és én is gondoltunk erre, viszont a héten összeültünk 3-an egy könyvvizsgálóval, aki viszont nem tudom már melyik törvény nem tudom melyik paragrafusára hivatkozva pontosan azt vázolta amit Te, hogy - a példádon keresztül - A és B kapcsolt és ha mindkettő számláz C-nek egy adóéven belül, akkor nincs miről beszélni, kimeríti a kapcsolt vállalkozások definícióját.


KATA-s EV-ként munkavállalót foglalkoztatni eszembe nem jutna, ahhoz újra csak adózási formát kellene változtatnom ami megint csak kedvezőtlenebb a jelenleginél. Per pillanat semmi költségem nincs, 10 évente 1x veszek egy számítógépet nagyjából, ennyi az összes leírható költségem.


Igen, én is ezt mondtam az kiírt kérdésben, hogy ez így még mindig "okés", nem emiatt sír a szám, hanem hogy ha már kifizetek egy rakás lóvét azok helyett a cégek helyett akik nem akarnak annyi járulékot fizetni és katáztatják a dolgozóikat, akkor járjon már nekem valami plusz is érte. Magasabb nyugdíj alap, vagy szociális ellátási alap, vagy bármi. De ez csak megy a levesbe és ez bosszant igazán.

2020. dec. 17. 14:47
 6/23 A kérdező kommentje:
Bocsánat, kiegészítés, a fenti analógiát használva nem attól lesz kapcsolt két vállalkozás (A és B), mert ugyanannak számláz (C), hanem mert rokoni kapcsolat van és úgy számláz C-nek.
2020. dec. 17. 14:49
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Kíváncsi lennék, hogy mi alapján mondták ezt, hogy ha A is és B is (akik házastársak) számláz C-nek, akkor A is és B is kapcsoltnak minősül C-vel. Én nem találtam semmi ilyen kitételt sem az art-ban, sem a tao törvényben, sem az elfogadott kata változások között. Ha lehetőséged van, akkor kérlek kérdezz rá majd a könyvelődnél, hogy mi alapján mondták ezt és oszd meg velünk :)


Egyébként katásként alkalmazottat (akár alkalmit) foglalkoztatni nem olyan ördögtől való, mint hinnéd. Neked ugyanannyiba kerül, mintha más adózás alá esnél csak a saját adód alacsonyabb marad. Semmi magic. Plusz mint írtam, akár részfeladatokat is kiszervezhetsz alvállalkozóknak és így te máris többet tudsz vállalni esetlegesen.

2020. dec. 17. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Rákérdezek és leírom a pontos paragrafust mindenképp, mert most már engem is érdekel, hogy mi az igazság.

Úgyis van még jó pár kérdésem hozzájuk, mert például azt sem tudtam, amit fent írtál - ha jól értettem -, hogyha teszem azt túl lépem a 12 milliós keretet, akkor az afeletti részre már nincs mégegyszer bünti adó? Ez csak akkor érvényes, ha mondjuk "C" partnerrel léptem túl, vagy ha neki még "csak" 10 millió összegben számláztam, de összességében már az éves keretem túlléptem, akkor még van mindkét büntető adó? Ez a része nem annyira tiszta.

Köszi a kimerítő válaszokat egyébként, mentek az értékelések.

2020. dec. 17. 15:04
 9/23 anonim ***** válasza:
Köszönöm :) Úgy van a törvény szövegezésében, hogy amire már egyszer megfizettél 40%-os büntiadót, arra még egyszer már nem kell. Vagyis ha te a 3 milkó túllépése (vagy kapcsoltság) miatt fizetsz 40% adót, akkor arra a részre nem kell újabb 40%-ot fizetni, ha túlléped a 12 milliót. És mivel külföldi a partner, ezért az áfa sem játszik nálad ugye, ha túlléped a 12-őt.
2020. dec. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
75%

Azt írod, hogy 2 nagy partnered van.

Akkor neked nem csak a 6 millió feletti részre kell külön adót fizetned? Az első 3 millió cégenként


Eddig fizettél 7% adót. Ezentúl kell 16%-ot. Ez több, mint a duplája az eddiginek, ez tény.

De az eddigi azért meglehetősen alacsony volt. És a 15-20%-os adózás nem tekinthető brutálisan soknak.


Lehet mondani, hogy te szívsz mások miatt, de az igazság az, hogy a te adóterhelésed nem volt fenntartható, biztos volt, hogy előbb-utóbb emelkedik. A te szempontodból mindegy, hogy ezt mivel magyarázzák. Úgyse az a valódi ok, mint amit mondanak.


Nézd meg mi volt az EVA-val folyamatosan emelték az adókulcsot, amíg már nem érte meg használni. A KATA előtt ugyanez az út áll. Emelkedik-emelkedik aztán egyszer majd megszűnik. Használd ki ajó éveket, de ne hidd azt, hogy ez örökké fog tartani.

2020. dec. 17. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!