Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KATA-s egyéni vállalkozók (ha...

KATA-s egyéni vállalkozók (ha érint a büntető adó), mi a tervetek a jövő évre?

Figyelt kérdés

Én vagyok az a nem létező kisebbség, aki úgy használja a KATA-t amire kitalálták. Nem bújtatottan foglalkoztat egy munkáltató, hanem külföldi partnereknek dolgozom grafikusként.

Két nagyobb partnerem van, minkettőnek éves szinten 15ezer euro körüli összegben. Emiatt mindkettő partneremmel túl fogom lépni a 3milliós határt ami felett nekem kell befizetni a 3 millión felüli rész 71,42%-ának a 40%-át. Ez durva kalkuláció szerint éves szinten 8,5-9 millió bevétel mellett olyan 1,6 millió lesz jövőre.

Igen, ez még mindig kedvezőbb, mint bármilyen más adózási forma, így nem is emiatt sír a szám.

A bajom az, hogy egyrészt én szívok azért, mert a legtöbb cég KATA-zásra kényszeríti a dolgozóit, emiatt sokan visszaéltek vele. Illetve a plusz befizetett adómért semmit nem kapok vissza. Nem nő a nyugdíj alapom, semmi. Megy a levesbe úgy ahogy van.

Számomra nagyon dühítő ez a helyzet, hogy gyakorlatilag mások miatt szívok és az a pénz amit befizetek az eltűnik a nagy büdös semmibe.

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem gondoltam rá, hogy a feleségem főállás mellett KATA-s vállalkozóként megkérem, hogy számlázzon, de ez több szempontból is szabálytalan. Legfőképp azért, mert kapcsolt vállalkozásnak minősül és ugyanúgy beleszámít a 3 milliós keretbe + még meg is büntetnek.

Azon gondolkozom, hogy kevesebb megkeresést fogok elvállalni, mert nem fogok azért pluszban dolgozni, hogy utána kimenjen a különbözet a kukába. Csak ez meg marha rossz hozzáállás, megfojtja az állam a kisvállalkozáskat, ha más is így gondolkozik, mint én.



2020. dec. 17. 14:17
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Igen, két nagyobb partneremmel lépem át a 3 milliós éves határt olyan 1,5-2 millióval / partner.


Valóban igazad van, szürreálisan alacsony volt az adóteher nagyon sokáig. Nyilván erre racionálisan nem szabad üzleti modellt készíteni, de arra sem lehet apellálni, hogy ez nem fog örökké tartani. Semelyik adózási forma nem tart örökké, akkor semmivel sem lenne szabad tervezni.


Nyilván költségek hiányában még így is bőven rentábilis lesz a vállalkozásom, csak a jelenlegi életszínvonalból kell lejjebb adni. Vagy kevesebb nyaralás, vagy kevesebb megtakarítás. Tudom, ezek nem esszenciális dolgok, de attól még rossz.

Igazából valahol hálás vagyok a helyzetnek, mert nagyon régóta tervezem, hogy ki kéne szerveznem jó pár munkát, mert sok megkeresésre mondok nemet azért, hogy ne lépjem túl az évi 12 milliót. Számolgattam, és sokkal többet kellene dolgoznom ahhoz, hogy a 12 millió átlépésével "megérje" és nem is igazán akarok többet dolgozni. Viszont ezer örömmel osztok ki melót másoknak, nyilván X százalékot levéve. Valószínűleg ezzel fogom most növelni a kapacitásom, egyelőre még kérdéses a megvalósítása, de a két ünnep között lesz időm matekozni.


Visszakanyarodva, továbbra sem az az elsődleges bajom, hogy jobban meg leszek sápolva, hanem hogy nem kapok vissza ebből az ég világon semmit. Se magasabb nyugdíjalap, sem ellátási alap, semmi. Nem mintha az állami nyugdíjra apellálnék, de na. :)

2020. dec. 17. 15:42
 12/23 anonim ***** válasza:
Könyvelődet cseréld le inkább, ez sehogyan sem kapcsolt.
2020. dec. 17. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
6 éve a könyvelőm és ugyanennyi ideje van a könyvvizsgálóm is mellette. Ezalatt kettő NAV jogkövetési vizsgálatom volt és mindent rendben találtak a MOSS rendszeres bevallásaimtól kezdve az utolsó PayPal igazolásig. Nincs okom lecserélni.
2020. dec. 17. 18:49
 14/23 anonim ***** válasza:
100%
Szlovák közvetítőcégeken keresztül tudsz számlàzni
2020. dec. 17. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
Katás egyéni vállalkozóként miért van könyvvizsgálód? :O
2020. dec. 17. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
Az ügyfeleim között van EU-s magánszemély és EU-s cég, EU-n kívüli cég és magánszemély is. Negyedévente MOSS bevallás és társai és az összes ügyfél PayPal-on keresztül fizet. Rengeteg árfolyamkülönbözetet kell számítani, bevallásokat leadni, így jó, ha ellenőrzik a könyvelőm időnként amit ő sem bánt még meg. Még így is volt, hogy egyszer kaptam németországból egy 12€-s csekket, mert két keresztárfolyam nem jól lett átváltva (dolláros számla EU-s magánszemélynek, de PayPal-on forintot állított be a küldő, hogy egyből abba kapjam) Nem vagyok az a klasszikus katázós EV.
2020. dec. 17. 23:25
 17/23 anonim ***** válasza:
Hát figyi, én rengeteg katással vagyok kapcsolatban, ma már egy moss meg paypal nem kirívó dolog, inkább mindennapos egy könyvelőnél szerintem. Az árfolyamokat meg normális könyvelőprogram kezeli, az enyém keresztet is simán számol, mérlegeltet, forgalmit is. De dícséretes, hogy jól akarod csinálni és ellenőriztetni a dolgokat.
2020. dec. 17. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

Biztosan igazad van, de én ilyesmire abszolút nem akarok se időt se energiát fordítani, nem ezzel akarom tölteni az időm, hanem a vállalkozás kreatív, termelési, szolgáltatási oldalával. Néha még számlát írni sincs kedvem, pedig a szamlazz.hu elég felhasználóbarát. :) Plusz ha valamit elrontanék egy bevallásban, vagy akármiben, akkor még mindig ott van az apparátus felelősségbiztosítása akikkel dolgozom, és nem az én költségem egy mulasztási bírság, vagy az én teendőm egy revízió.

Persze éves szinten ezzel meg lehet spórolni százezres nagyságrendben költségeket, de minden nagyképűséget félretéve nekem drágább az időm ennél.

2020. dec. 18. 02:10
 19/23 anonim ***** válasza:
Ja, én nem azt mondtam, hogy te csináld, félre ne érts :)
2020. dec. 18. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:
Akkor mea culpa, félreértettelek. :)
2020. dec. 18. 12:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!