Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Alkalmaznál olyan 5%-os adót...

Alkalmaznál olyan 5%-os adót a dohánytermékeken, ami az egészségügy számára lenne elkülönítve? Részletek, szavazás lent...

Figyelt kérdés

Elegendő helyeslés esetén petíció benyújtását is tervezem.

Lehet, hogy ez sokaknak nem tetszene, de én azt csinálnám, hogy 2022-től rátennék egy 5%-os adót minden egyes nikotin tartalmú dohánytermékre, ami az egészségügy kasszájába menne, ezáltal is felelősséget vállalnának a dohányzók a saját káros szenvedéjeikért.

Nem nagy pénz termékenként az a legfeljebb 9-10 Ft, de egyrészt az egészségügynek nagyon sokat jelentene, másrészt a tarhálós hajléktalan sem ingyen foglalná a helyet mások elől a kórházban, mert épp összeomlott a tüdeje, és kötelesek ellátni.

Egy átlag dohánybolt forgalmával számolva, országosan, ÉVES szinten kb. 38 milliárd Ft-ot jelentene ez a bevétel! (Számítás alapja: 5201 dohánybolt van, átlag dohányforgalom 5%-a kb 20.000 Ft).

Ezt azért sem tartom elfogadhatatlannak, mivel azáltal, ha valaki dohányzik, akár 1 szálat is, tudatosan mérgezi magát, és sokkal nagyobb eséllyel szorulhat egészségügyi ellátásra, mint egy olyan, aki soha nem nem nyúlt dohányhoz. Tudom, "de a nagyapám sosem volt beteg, és láncdohányos volt". Ilyen is van, meg olyan is, hogy nyugdíjas koromig fizetem a TB-t, mégsem voltam soha kórházban.

Az én részemről elfogadhatatlannak tartom, hogy az ilyen káros szenvedéllyel élők ne vegyék ki a részüket a társadalomból azáltal, hogy adott esetben többet adózzanak az egészségügynek, amikből kényelmesen fedezhetik a kórházak napi szükségleteit, esetleges felújításait. Már ha csak azt nézzük, hogy 1 év alatt összejön annyi bevétel, amiből egy jobb kórházat fel lehet húzni.



2021. márc. 30. 07:22
A kérdező szavazást indított:
Legyen + dohányzom
Legyen + nem dohányzom
Ne legyen + dohányzom
Ne legyen + nem dohányzom
27 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
63%
Azért nem támogatom, mert ismerem már jól ezt az országot, hogy azokból a pénzekből 1 fillért se látna az eü, viszont még több lóvéja lenne a kormánynak yachtozós sexorgiákra.
2021. márc. 30. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
63%
Nem dohányzom, de azt mondom, hogy ne legyen, mert hosszútávon nem ez lenne a megoldás, és elvinné más irányba az egészet. Én egy olyan egészségfinanszírozási rendszerben hiszek, ami piaci alapú biztosítás lenne, vagyis nem mindenki ugyanannyit fizetne, mint most. Elmész X évente felülvizsgálatra, és azt mondják, hogy dohányos vagy, semmi probléma, akkor te a rizikófaktor miatt többet fizetsz, mint az, aki nem dohányzik. Ugyanígy, ha elhízott vagy, alkoholista... stb. Ez a rendszer hosszútávon is rentábilis tudna maradni a jelenlegivel szemben, ez az 5%-os többletadó viszont csak adna annak a bizonyos sz_rnak egy kövér pofont.
2021. márc. 30. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
10%
inkább legyen 30%
2021. márc. 30. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
43%

Van már hasonló, az ún. chips-adó. 2018-ban közel 40 milliárd folyt be belőle az államkasszába. Én nem igazán láttam, hallottam róla, hogy ezt visszaforgatták volna az egészségügybe, legalábbis a személyes tapasztalatok nem mutatják, én csak a leromlást látom folyamatosan. Bár gondolom gyerekes dolog azt hinni, hogy ezt az összeget valóban az egészségügyre akarnák fordítani.

[link]

2021. márc. 30. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
89%
Papíron jelenleg is a cigi árának 50%-át a dohányzáshoz kapcsolódó betegségek kezelésére költik, a valóságban meg stadionok épülnek helyette.
2021. márc. 30. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
75%
Felőlem 100%-ot is rápakolhatnának, ami mind az EÜ-be menne... :)
2021. márc. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
71%
Azt nem lehet megadóztatni, aki úgy tesz fel hülye kérdéseket, hogy nem néz utána a valóságnak?
2021. márc. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#1: azért ez nem így működik, bár értem, mire célzol. De mindennek van egy pénzügyi alapja, amiben elkülönítik a különböző részlegekre szánt összegeket, ezért attól, hogy a kormány rendelkezik vele, még nem költhetik az egészségügyre szánt pénzt yachtozós orgiákra. Azt másból fedezik, ami nem írható az eü számlájára.


#2: én meg pontosan ebben nem hiszek, vagyis inkább nem értek egyet vele.

Hogyan terveznéd igazolni, hogy az adott ember például "alkoholista" vagy "dohányos"? Mikortól számít valaki olyan szinten dohányosnak, hogy az már elfogadhatatlan legyen? Számomra 1 szál is az, van, aki 1 doboznál sem gondolja. Vagy mi alapján tennél kivételt kövér és kövér ember közt? Mert van, aki például betegség miatt hízik. Sokkal nagyobb stressznek lennének kitéve az egészséges emberek is ilyen feltételek mellett.

Ezzel szemben az én elméletemben kizárólag azokat célzom, akik tudatosan rombolják az egészségüket akár 1 szál cigarettával, mert nincs más olyan dolog, ami olyan szinten nem képezné az élet részét, mint a nikotin. Ha valaki mégis azt választja, akkor az 5%-os adó által vállalja a tudatos önkárosításáért a felelősséget, és támogassa az eü-t.

A túlsúlyosokat én több okból sem keverném bele ebbe. Azt aláírom, hogy alkoholizmus bizonyos tekintetben károsabb lehet a társadalomra, de maga az alkohol kis mértékben gyógyszer is lehet.


#5: erről nem tudok, hogy ez kifejezetten így működne.

2021. márc. 30. 12:09
 9/13 anonim ***** válasza:
24%

1. ne indítsd petíciót, ha csak ígY tudod kalkulálni a számokat.

Millió statisztika van a dohányforgalmazasról.

2. a költségvet3sben nagyon ritka a felcimkézett adónem

3. nem tudom, hol lehet látni a 40 Mrd chipsadót az 1600 Mrd eü költségvetésben.

4. én dohanyosként sem tiltakozok ellene, de mi lesz a piásokkal, drogosokkal, sportolókkal, kövérekkel? Mindegyik többletráfordítást igényel.

2021. márc. 31. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
44%

"nem tudom, hol lehet látni a 40 Mrd chipsadót az 1600 Mrd eü költségvetésben"

Látod, ez nagyon szomorú. Hogy nem látod még az 1600 milliárdot sem.

Bezzeg azt, hogy a volt MÁV kórház kapott 976 milliót (igen, még egy milliárdot sem ért el az összeg), azt 2x3 méteres molinón kell kifüggeszteni, mert NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNJÜK!, ugye?

A legnagyobb probléma pedig az, hogy amikor egészségügybe visszaforgatott összegről beszélek, nem az érdekel, hogy mennyi társadalombiztosítási kiadás volt (pl. táppénz), hanem amit konkrétan az egészségügy (kórházak, rendelőintézetek, eü. dolgozók) kapnak fejlesztésre, béremelésre. Mert a te általad említett 1600 milliárd nagy része a TB kiadás volt, de megszokhattuk, hogy ilyen a fideSS-es módi, összemossuk az adatokat és kozmetikázzuk a táblázatokat.

2021. márc. 31. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!