Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha veszek részvényt 1000...

Ha veszek részvényt 1000 euróért, majd évekkel később eladom 1500 euróért, mennyi jövedelmem keletkezik?

Figyelt kérdés

Több fórumon feltettem már a kérdést, sehol sem kaptam egyértelmű választ.


Tegyük fel, hogy pénzt váltok euróra és egy darabig pihentetem devizaszámlán, amíg össze nem jön egy nagyobb összeg.


Ezután befektetem részvénybe tegyük fel, hogy a részvényért brókerköltséggel együtt 1000 eurót fizetek.


Később eladom a részvényt, és költségek levonása után 1500 euró jön vissza a számlára.


A bróker külföldi, tehát ha állít is ki igazolást, azt valószínűleg nem a magyar szabályok szerint teszi. Tehát csak is a saját nyilvántartásomra hagyatkozhatok.


Na most itt alapvetően két tábort látok:


- Az egyik azt mondja, hogy az 1500-1000 = 500 eurót kell az eladás napi MNB árfolyamon forintra váltani és annyi a jövedelem.



- A másik tábor azt mondja, hogy az 1500 eurót az eladáskor érvényes MNB árfolyamon, míg az 1000 eurót a vételkor érvényes MNB árfolyamon kell forintra váltani és a kettő különbsége a jövedelem.


2017-ben 310 forint körül mozgott az euró, 2020-ban 360 körül.


Tehát az első számítási mód szerint kb. 500*360 = 180000-re jön ki a jövedelem, míg a második szerint: 1500*360 - 1000*310 = 230000-re. Tehát a differencia egyáltalán nem triviális.


Mind a két számítási módra lehet találni példát, pl. a KBC oldalán a második van, míg a Traderklub oldalán az első.


Melyik számítási mód a helyes?



2021. ápr. 12. 21:02
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A NAV a másodikat preferálja.
2021. ápr. 12. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Vállalkozás esetében mindenféleképpen az utóbbi a helyes, magánszemélyek esetében nem vagyok biztos benne, de szerintem ott is.
2021. ápr. 13. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
85%
Adóügyileg a tárgyév jövedelme érdekes. Mikor megvetted a részvényeket akkor 0 forint adókötelezettséged keletkezett, mert nem volt rajta nyereséged, mikor eladtad (ha másik adóévben történt) akkor pedig 1500 euró. Viszont ha újra befekteted az 1500 eurót, akkor ismét 0 lesz.
2021. ápr. 13. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Én a SZJA tv. 6.§-t próbálom értelmezni:


6. § * (1) * A külföldi pénznemről történő átszámításhoz a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel

a) bevétel esetében - ha e törvény másként nem rendelkezik - a bevételszerzés időpontjában,

b) kiadás esetében a teljesítés időpontjában

c) dolog, pénzügyi eszköznek nem minősülő vásárolt jog, vásárolt követelés átruházása esetén a szerzési érték tekintetében a megszerzéskor,

d) értékpapír átruházása esetén a szerzési érték tekintetében az értékpapír tulajdonjogának megszerzése, a dematerializált értékpapír értékpapírszámlán történő jóváírása napján,

e) a d) pontban nem említett pénzügyi eszközre kötött ügylet esetén - az a)-b) pont rendelkezésétől függetlenül - az ügylet teljesítésének (lezárásának) időpontjában,

f) a külföldi pénznemben megfizetett adó esetében - a magánszemély döntése alapján - a b) pont szerinti vagy az adóév utolsó napján

érvényes árfolyamot kell alkalmazni.


Az e) pont szerint az "ügylet zárásakor" érvényes árfolyamon kell elszámolni minden ügylettel kapcsolatos bevételt és kiadást.


Na most a kérdés: egy részvény vétele és eladása egy azon ügylet két tranzakciója, vagy két különböző ügylet. Ha ebben a témában találnánk valami hivatalos értelmezést, az egyértelműen eldöntené a kérdést.

2021. ápr. 13. 10:18

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!