Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miért kell egyes helyeken...

Miért kell egyes helyeken többet adóznia a jobban keresőknek? (Többkulcsos adórendszer)

Figyelt kérdés

Van egy dolog aminek nem tudom felfogni a miértjét.

Vannak országok, ahol mindenki a fizetésének egy x összegét kell leadóznia, tehát egykulcsos adórendszer működik. Ami teljesen rendben is van, hisz aki többet keres, az ígyis többet adózik, mert a nagyobb összeg ugyanannyi százalékát adózza le.


Viszont a többkulcsos adórendszert követendő országok, mint például Anglia..

Évi jövedelmednek az első 12 ezer fontjáról nem kell adóznod, nyilván csak NI-t fizet az ember, mint nálunk mondjuk a TB.

Majd a 12 ezer font feletti összegnek a 20 százalékát adózza le. Viszont itt jön a csavar, hogy csak 50 ezer font threshold-ig. Aki évente több mint 50 ezer fontot keres, az az afelletti összeg 40%-át leadózza, majd jön egy nagyobb összegnél mégegy nagyobb adókulcs..


Ha valaki 60 ezer fontot keres évente, akkor egyszer leadózik 20%-ot 12k felett, majd 40%-ot 50k felett.

Miért több? Többet tesz ez a személy a gazdasághoz eleve. Többet dolgozott ahhoz hogy elérje amit elért. Nagyobb felelőssége van sok esetben, valamint ez az ő ÉRDEME, hogy ennyit keres valaki.

Miért "büntetik" ezért? Annak lenne értelme, ha ilyenkor mondjuk 20% helyett csak 15%-ot adózna mondjuk.


Egy gyári munkásnak is megvan a lehetőség hogy tanul és fejlődik, arról a gazdagék nem tehetnek, hogy vannak akik nem élnek a lehetőséggel.

Nem, nem vagyok gazdag, sőt. De valamiért így nem látom értelmét az adózásnak.

Aki nagyobb pozícióban dolgozik és többet keres, annak nem is érdemes bejárnia 40 órát, hisz csak minimálisan keres többet mintha 30 órát dolgozna, mert jóval többet adózik az 50k plusz összegről..


Vélemények? (Lehetőleg ne megkeseredett, én 140 ezret keresek, had adózzanak csak a gazdagék válaszokat várok.)

Rengeteg olyan van aki egyetemet végzett és megszenved a magasabb fizetésért, ez a közép-felső osztály jóval nagyobb százalékot tesz ki egy országban mint akik mocskos módon gazdagodnak meg, bár azok teljesen más tészta mert azok nem ilyen összegeket keresnek.



2021. ápr. 17. 12:56
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
Valamint ha a példa országnál maradunk, ígyis-úgyis többet adózik az aki többet keres, hisz százalékot adózik..
2021. ápr. 17. 13:00
 2/22 anonim ***** válasza:
81%

Elég csak itthon maradni a példánál, Mészáros esetén 99%-os adót is rávetnék, mert azt nem az ő tulok fejével kereste meg.


Másrészt az egykulcsos főleg a gazdagoknak jó: nekik több marad a zsebükben. A kis keresetűeknek emelkedés lett, miután itthon a Fidesz bevezette, mert nyilván nem hozzájuk igazították az adónemeket.

2021. ápr. 17. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
66%

"Többet tesz ez a személy a gazdasághoz eleve" nem feltétlenül.

Egyébként meg igen, hadd(!) adózzanak a gazdagok. Még így is jóval többet keresnek, mint akik az alacsonyabb sávba esnek. Az adó nem büntetés, hanem hozzájárulás az állam kiadásaihoz. Kitől szedjék be ezeket ha nem azoktól, akik többet keresnek? Büszkék lehetnek, hogy az adójukkal hozzájárulnak a kórházak, iskolák, utak, az ország épüléséhez, fenntartásához.

2021. ápr. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
13%

pont ezen gondolkoztam, hogy a gazdagoknak kevesebbet kéne adózni


ha már közösen viseljük a közterheket, ne én szívjak már


a másik a tb fizetés, 15 éve nem vettem igénybe állami ellátást, de a csóró munkás évente többször is kihasználja az én pénzemből

2021. ápr. 17. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
36%

Nálunk, ahol egykulcsos az adórendszer, rengeteg olyan juttatatás/kedezmény/"segély" van, ami ezt kompenzálja, főleg a családosoknál. A kormánynak feladata bizonyos szinten a társadalmi különbségek csökkentése. Ezt meg lehet tenni sávos adórendszerrel, vagy egyéb szociális intézkedésekkel. Nálunk az utóbbit alkalmazzák, de az összkép nem más lényegesen.

Az érvelésed azért is hibás a magyar helyzettel összehasonlítva, mert ott a legnagyobb adókulcs 40%, míg nálunk minden adóval-járulékkal durván annyi az általános. Tehát a "gazdagok" ott sem adóznak többet, csak a "szegények" kevesebbet.

2021. ápr. 17. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
67%
"15 éve nem vettem igénybe állami ellátást" És? Mi köze ennek a TB-hez? Nem azért fizetsz havi kb. 5000Ft-ot, hogy ha orvoshoz kell menned, akkor abból fizessék a téged vizsgáló orvos fizetését, a gépeket, a kórház fenntartását. Ahogyan az adót se azért fizeted, hogy abból a lakhelyed környékét újítsák fel csak. A nyugdíjjárulékból se a saját nyugdíjadra gyűjtesz. A TB-t a komplett egészségügy fenntartásáért fizeti mindenki. Szép is lenne, ha mindenki csak akkor fizetne ha orvoshoz megy. Akkor élvezhetnéd az amerikai egészségügyi díjakat, ahol még azt is kiszámlázzák ha mentő visz a kórházba.
2021. ápr. 17. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
84%
Egyébként szerintem azért sem releváns a probléma, mert aki tényleg sokat keres (magyarországon ez legyen modnjuk 3 millió fölött havonta) az az esetek 98 százalékában nem bejelnetett alkalamzott, hanem vállalkozó. Ők meg úgyis teljesen más rendszerben adóznak.
2021. ápr. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
65%

"Akkor élvezhetnéd az amerikai egészségügyi díjakat"

Nem tudom akkor miért lennének amerikai egészségügyi díjak. Magyarországon is vannak hasonló színvonalú, TB által nem támogatott magánellátások, jóval az amerikai díjak alatt.

Egyébként bármilyen hihetelen, amerikában van egészségbiztosítás, csak ott nem kötelező fizetni. Aki meg nem fizet TBt, azt itt is pénzért látják el az állami kórházakban is. Az egyetlen különbség, hogy amerikában eldöntöd akarod-e fizetni, itt meg utánad megy a NAV és behajtja.

2021. ápr. 17. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
32%

#8 hát ezaz, hogy én ezt nem akarom fizetni


ahogy nyugdíjjárulékot sem, mivel van magánnyugdíjpénztáram, havi 60at befizetek rá


szánalmas hogy a szuperbruttóm 1,3millió ft, de alig kapok többet készhez mint a fele

2021. ápr. 17. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
53%

#9: Ezzel egyetértek, szerintem is jobb lenne. Én csak arra reagáltam, hogy amerikában sokszorosába kerül az egészségügyi ellátás, és mindent kiszámláznak. 8-as voltam.


Egyébként talán a nyugíjjárulék az ami még "oké", mert ott a több befizetésért valóban többet kapsz majd vissza, ellentétben a TBvel például.

2021. ápr. 17. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!