Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mindenkinek kell adóznia?

Mindenkinek kell adóznia?

Figyelt kérdés

Bocsánat, ebben nagyon buta vagyok és szeretnék tájékozódni, de a neten kicsit elveszek az infókban.

Szóval az a kérdésem, hogy, mindenkinek kell adóznia?

Jelenleg egyetemi hallgató vagyok, nappali tagozaton, tehát azt hiszem nem kell. Előtte dolgoztam pár évet, KATA-s voltam, akkor ugye azzal fizettem adót. De mi van, ha csak dolgozom valahol és megkapom a fizumat? Nekem kell elutalnom valahova egy összeget, vagy a NAV kiállítja majd nekem és csak befizetem, amikor kell?

Tehát az a kérdésem, hogy magánszemélynek mik az adófizetési kötelezettségei? Mi van azzal, aki munkanélküli, de nem vesz fel segélyt, mert pl a párja eltartja...stb.

Köszi a válaszokat!



2021. ápr. 29. 09:32
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Adó nagyon sokféle van (több száz). Most csak az SZJA-ról beszélek, hiszen az a magánszemélyeket is érinti, a többi annyira nem.


SZJA-t annak kell fizetnie, aki magyarországon adóztatandó és adóköteles bevételre/jövedelemre tesz szert.


Azt, hogy mi adóköteles, az SZJA törvény mondja ki. Azt, hogy mi mentes az SZJA alól, azt is a törvény mondja ki (például GYES, vagy nyugdíj mentes, és még sok minden más is).


Ha valaki KIFIZETŐTŐL szerez bevételt/jövedelmet, akkor a kifizető köteles abból az államnak járó járulékot, SZJA-adóelőleget levonni és továbbfizetni az államnak. A kötelező levonások utáni összeget fizeti ki a foglalkoztatottnak. KIFIZEZETŐNEK minősül szinte mindenki, aki nem magánszemély és ez a kötelezettség vonatkozik rá. Tipikus kifizetőnek számít a munkáltató, az egészségbiztosítási szerv (táppénzt fizet stb.), az egyéni vállalkozó, stb.


Ha tőlük jutsz bevételhez/jövedelemhez, akkor arról tud az adóhatóság, mivel ők kötelezettek erről havonta adatot szolgáltatni Veled kapcsolatban. Ezek a jövedelmek ezért szerepelnek is a NAV által elkészített bevallástervezetben.


De Te bevételhez juthatsz magánszemélytől is például akkor, ha eladod a kocsidat egy valakinek, vagy az ingatlanodat, vagy haszonbérbe adod a kertedet művelésre ellenszolgáltatásért, vagy kiadod a lakásod egy családnak. Ők nem számítanak kifizetőnek, mert magánszemélyek, a tőlük szerzett jövedelemről nem tud a NAV, mivel nem kötelezettek adatszolgáltatásra. Az ilyen módon szerzett bevételt/jövedelmet be kell építeni a NAV által elkészített tervezetbe (ha volt egyáltalán kifizetőtől származó jövedelem/bevétel), vagy önállóan készíteni kell róla egy bevallást és azt benyújtani a NAV-hoz.


"Mindenkinek kell adóznia?" Ez volt a fő kérdésed.

Igen, mindenkinek, aki adóköteles bevételhez/jövedelemhez jut. Ez kortól teljesen független. Készítettem én már sok kiskorúnak adóbevallást életemben. Hiszen jövedelemre nem csak munka által lehet szert tenni. Kiskorú esetén annyi a különbség, hogy a törvényes képviselője írja alá helyette a bevallását.


A fentiekből természetesen kirajzolódik, hogy ha nincs bevételed/jövedelmed, vagy az SZJA alól mentes van csak (nyugdíj), akkor nem kell bevallást készíteni, hiszen nincs miről.


Előfordul olyan, hogy "nullás" bevallást kér a NAV visszamenőleg benyújtani. Ez azért van, mert ha tartozásigazolást ad ki (nullásat), azt csak akkor adja ki, ha minden évre teljeskörűen van beadva SZJA bevallás. Ugyanis nem tudhatja, hogy Te elfelejtetted azt beadni azokra az évekre, amikor nem nyújtottál be, vagy azért nem nyújtottál be, mert nem is kellett volna. Tehát ez kizárólag a teljeskörűséget hivatott biztosítani a NAV igazolás kiadásához, alapból nem kell ilyet készíteni, csak ha a NAV kéri. Szankciója nincs.

2021. ápr. 30. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Mi van azzal, aki munkanélküli, de nem vesz fel segélyt, mert pl a párja eltartja...stb.


Ő "háztartásbelinek" számít, és ha nincs adóköteles jövedelme, akkor nem is kell bevallást készítenie. Ha ez 40 éven keresztül így megy, akkor Ő 40 éven keresztül nem ad be bevallás a ma hatályos jogszabályok szerint.


Viszont egészségügyi szolgáltatási járulékot köteles fizetni. A nevéből is látható, hogy ez járulék, nem adó. A járulék és adó között az a nagy különbség, hogy az adó után nincs semmiféle viszontjuttatás az állam részéről, míg járulék esetén igen. Az egészségügyi szolgáltatási járulékért cserébe ingyenes orvosi ellátásra jogosult az illető.


Nyugdíjjárulékért cserébe például nyugellátásra leszel jogosult egyszer.

A valamikori egészségbiztosítási járulékért cserébe táppénzre és egyéb egészségpénztári ellátásokra tettünk szert.

ÁFA -> általános forgalmi adó már egy adónem, ebből kifolyólag nem kapsz érte cserébe semmit, hiába fizeted.

2021. ápr. 30. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Hű, nagyon köszönöm a válaszokat, hasznos volt nagyon!:)
2021. ápr. 30. 18:22
 14/14 anonim ***** válasza:
Szívesen... :)
2021. máj. 1. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!