Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha külföldön dolgoztam és...

Ha külföldön dolgoztam és adóztam (egészségbiztosítás), akkor mi kerül az OEP rózsaszín TB igazolványba?

Figyelt kérdés
Az EU-ban, de nem Magyarországon voltam egyéni vállalkozó, külföldnek fizettem adót és volt egészségbiztosításom. Ebben az esetben ha elkezdek Magyarországon alkalmazottként dolgozni, akkor mi kerül be ebből a külföldi munkavégzésből a rózsaszín kis TB OEP igazolványba? Ki lehet hagyni belőle? Egyáltalán be lehet írni? Mo.-n egy forintot nem fizettem, mert nem itt volt a vállalkozás. Itthon viszont sárga csekken fizettem TB-t egy ideig, utána megszűnt a vállalkozás külföldön és bejelentkeztem Mo.-ra álláskeresőnek és helyettem fizetik a TB-t. A rózsaszín kis füzet-igazolás meg üres, nekem kellett volna kitölteni, vagy mi van ilyenkor?

2021. szept. 22. 14:16
 1/3 anonim ***** válasza:
49%

1. A füzetet a munkáltató tölti.

2. Be kell menni az OEP-hez, és kitölteni egy "jogviszony rendező lapot" amin nyilatkozol hogy mettől meddig voltál külföldön, és akkor kivesznek a rendszerből. Ellenkező esetben (ha végig biztosított voltál itthon) akkor akarni fogják behajtani a TB díját.

2021. szept. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Ha külföldön dolgoztam és adóztam (egészségbiztosítás), akkor mi kerül az OEP rózsaszín TB igazolványba?"

Semmi. A magyar biztosítási jogviszonyokat tünteti fel benne a munkáltató. Tehát nem Te, hanem a munkáltató. A külföldi logikusan nem kerül bele.

Ha most kezdesz itthon dolgozni, akkor az itthoni jogviszonyod kerül bele egy teljesen üres kiskönyvbe.


"Mo.-n egy forintot nem fizettem, mert nem itt volt a vállalkozás. Itthon viszont sárga csekken fizettem TB-t egy ideig..."

Nem kellett volna itthon fizetni, ha külföldön volt biztosításod.


"... és bejelentkeztem Mo.-ra álláskeresőnek és helyettem fizetik a TB-t."

Ez pontosítást igényel. Attól, hogy valaki álláskeresőként regisztrálva van, még fizetnie kell maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot ("TB"). Akkor nincs ilyen fizetési kötelezettség, ha ellátást (álláskeresési járadékot) is folyósítanak részére.

Továbbá akkor nem kell fizetnie ezt a járulékot, ha szociálisan rászorultnak minősül és erről a kormányhivatal állít ki egy hatósági bizonyítványt. Ez maximum 1 évig érvényes, és mentesít a járulék fizetése alól.


Alapból, ha valaki külföldön biztosított, ezt a tényt 15 napon belül be kellett volna jelenteni a NEAK-nak (régi OEP). Ha nem tetted meg, akkor nem tudnak arról, hogy Neked külföldön is van/volt/lesz biztosításod, így arról sem, hogy itthon nem kellett volna eü. szolg. járulékot fizetned arra az időszakra, amíg külföldön biztosított voltál.

Ezt utólag tedd meg a NEAK-nál és visszamenőleg rendezik a járulékkal kapcsolatos kötelezettségeket. Vagy a NEU.70 nyomtatvány kitöltésével és a kért igazolások csatolásával tudod ezt megtenni, vagy pedig egy bizonyos jogviszony rendezési eljárás lefolytatását kéred tőlük.

2021. szept. 23. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
2021. szept. 23. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!