Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Én nem értem az ÁFA rendszert?...

Én nem értem az ÁFA rendszert? A viszonteladó/kereskedő nem fizet áfát? Ha igen, akkor hogy éri meg neki kereskedni?

Figyelt kérdés

Még tanulok, ráadásul teljesen mást. Viszont az egyik ismerősünk boltos, és apával beszéltek valamilyen üzletről. Megkérdeztem apát később, hogy miről beszéltek, de nem igazán tudta elmondani miért érné meg neki. Vagy csak én nem értettem.


Igazából, elég rossz vagyok matekból, szóval az egyszerűség kedvéért itt egy példa, hogy én is értsem!


A kereskedő megveszi a gyártótól az ÁFÁ-val terhelt termékét 100 forintért. Ez azt jelenti, hogy a gyártónak kifizet 100 forintot, amiből a gyártó kifizeti az államnak az ÁFÁ-t?

A viszonteladó (kereskedő) ezek után, ha eladja a terméket, mondjuk 150 forintért, akkor az tisztán az ő pénze marad vagy neki is újra ÁFÁ-t kell fizetni?

Ha igen, akkor tulajdonképpen hogyan éri meg a kereskedés, mikor minden egyes "továbbadással" újra 27%-al megnő egy termék ára? (ezt a második ÁFA értéket a kereskedő visszaigényelheti? Vagy azt teljesen másra szokták mondani?)


Bocsánat, ha nagyon buta kérdést írtam, de számomra ez nem egyértelmű és apukám sem tudta elmagyarázni, hogyan működik, pedig érdekel.


Köszönöm



2021. okt. 9. 12:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha veszel egy terméket,hogy tovább add,akkor áfás áron veszed.

Mondjuk 100+27 ftért

Akitől vetted, ő 27 ft-al tartozik az államnak.

Ha te ,a 127 ftos terméket 150ért tovább adod,akkor 118 marad nálad,32-t fizetsz az államnak.

Viszont az általad megfizetett 27 Ft áfa, már bekerült az állam pénztárcájába, tehát a te 32 forintodból 32-27=5 forintot kell áfaként befizetned.

Vagyis,az általad befizetett áfa levonható az általad kifizetendő áfából.

Persze ez így egy nagyon egyszerű magyarázat.

De tulajdonképpen amiért te 127-t fizettél,150ért eladtál,5 Ft adót fizetsz, marad 18 Ft "hasznod"

Természetesen ez nem a tiszta nyereséged, mivel az adásvételhez rengeteg költség kapcsolódhat,ami mind a hasznod terhére történik.

De nagyon egyszerűen így tudom elmondani.

2021. okt. 9. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor másodjára csak az ÁFA különbözetet kell kiegyenlíteni az államnak. Így már értem! :)
2021. okt. 9. 15:49
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagyjából 😀

Ugyanis,ha alanyi adómentes eladótól vásárolsz,akkor gyakorlatilag nettó áron vásárolsz, vállalva,hogy te fizeted be a teljes áfát.

Lényegében ugyanannyit fizetsz,csak más a könyvelése.

2021. okt. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

De azáltal, ha alanyi adómentes eladótól vásárolok, akkor a termék is olcsóbb lesz?

Az alanyi adómentes az a KATA? Ha KATA rendszerben vállalkozik valaki, akkor az első válaszoló példájával élve, azt az 5 FT adót is megtarthatja?

2021. okt. 9. 16:07
 5/7 anonim ***** válasza:
Akkor amikor vásárolsz tőle csak a nettó 100ft-ot fizeted ki neki,de a 27 Ft fizetendő áfa téged terhel,amihez hozzáadódik majd a te eladási árad (32-27)5 Ft áfa különbözete,amit egyszerre akkor fizetsz meg, szóval ugyanannyi így is úgy is.
2021. okt. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Valahogy arra kell ráállnod, hogy nettókkal számolj. Nettóért veszed, nettóért adod el, ami közte van a haszon, viszont több pénz megy ki a kezeid közül, és hó végén majd a könyvelőd megmondja, hogy mennyi áfát kell kifizetned. Nettókkal számolni nagyon könnyű, az viszont már egy szar dolog, hogy nem igazán fogod tudni hogy is állsz a pénzügyeiddel, csak hosszabb matekozás után (vagy a könyvelőd megmondja, de vszeg nem fogod ezzel b*đztatni mindig).
2021. okt. 9. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 xswerdy ***** válasza:
az alanyi adómentesség és a KATA nem ugyan az. Az alanyi mentesség az ÁFÁ-ra vonatkozik, a KATA pedig az szja-t, és járulékokat vált ki. Egy KATAs vállalkozó szinte mindig alanyi mentes is, fordítva ez nem igaz, alanyi mentesek bőven vannak, akik nem KATA-sok, pl. mert KATAs csak egyéni vállalkozó és Bt. lehet, alanyi mentes lehet akár kft is.
2021. okt. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!