Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ki fizeti az Áfát, ha viszonte...

Ki fizeti az Áfát, ha viszonteladó vagyok? Én, vagy akitől a terméket szerzem be?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy van egy üzletem, ahol kézműves termelőktől származó termékeket árulok viszonteladóként.


A termelő elad nekem 100 ft-ért egy bögrét, amire 27 ft az Áfa. Ezt neki vagy nekem kellene befizetni?


Illetve, ha nekem kell, akkor mennyi a végső áfa? Mert ha a termelő fizetné, ugyebár 27 ft lenne az áfa 100 ft-ra. De ha én mondjuk 150 ft-ért akarom továbbadni a terméket, akkor arra az összegre már 40,5 ft lenne az áfa....


Ez hogy működik? Köszi a választ!



2021. máj. 5. 18:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Te fizeted, mert tőled veszi meg a végfelhasználó, tehát nálad folyik be az ár ÁFA_tartalma is.


Most kezded a kereskedést, vagy hogyhogy nem világos ez alapból???

2021. máj. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Afasan vagy anélkül veszed ? Ha afasan akkor az eladó az O áfáját te a hasznod utáni rész áfáját (levonod a vételi áfát és befizeted az eladadit így a különbözet végülis az áfa)


Ha nem afasan akkor a kepletrmbol is látszik levonod a vételi afat ami nulla, befizeted az eladásit. Ez esetben bár a képlet ugyanaz csak a vételiafa nulla ezért gyakorlatilag az egészet te fizetted

2021. máj. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 xswerdy ***** válasza:

alapesetben a termelő neked számláz 100 Ft + 27 Ft ÁFÁ-t. Te 127 Ft-ot fizetsz neki, amiből ő befizet 27 Ft ÁFÁ-t.


Utána eladod a terméket mondjuk 120 Ft + ÁFÁ-ért (ami 32,4 Ft). Tehát a vevőd fizet neked 152,4 Ft-ot. Ebből be kell fizetned 32,4 Ft ÁFÁ-t, amiből viszont levonatod az általad befizetett ÁFÁ-t, azaz ténylegesen 5,4 Ft-ot utalsz a NAV-nak. (Természetesen az előző pontban szereplő termelő is valószínűleg le tud vonni visszaigényelhető ÁFÁ-t, úgyhogy ténylegesen ő sem 27 Ft-ot fizet be).


Ez a folyamat megborul, ha valaki alanyi adómentes. Ez gyakorlatilag az jelenti, hogy nem ÁFA alany. Ő nem számít fel ÁFÁ-t, és nem is igényelhet vissza. A Te példádban a kézműves termelő jó eséllyel ebbe a kategóriába tartozik. Tehát ő neked 100 Ft-ot számláz. Ha te eladod a terméket 120 Ft+ÁFÁ-ért, akkor Te nem tudsz ÁFÁ-t visszaigényelni, azaz a teljes 32,4 Ft ÁFÁ-t ténylegesen be kell fizetned. De összességében a NAV mindenképpen ezt az összeget kapja az ügylet után, és Te is ugyan úgy 20 Ft-ot keresel mindkét esetben.

2021. máj. 6. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!