Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Önellenőrzési pótlékok kell...

Önellenőrzési pótlékok kell számolni, és befizetni?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Egyéni vállalkozónál a havi járulékbevallást a könyvelő hibásan adta be. 2 hónappal később kiderült a turpisság, és önellenőrzést csinált. Én rendesen határidőre befizettem a Nav felé a jó összeget, egyedül a bevallásban volt a hiba.

Nem nagy összeg, de ahogy a nav oldalán lévő kalkulátorral számolom, lenne kb 300 forint az önellenőrzési pótlék összesen a szociális hozzájárulási adóra és a társadalombiztosítási járulékra.

Viszont a könyvelő nullásan adta be a pótlékszámítási lapot. Kérdeztem, és azt mondta, hogy nekem nem kell megállapítanom, és fizetnem ilyent. Viszont én sehol nem találok olyant, hogy miért ne kellene. Tényleg igaza van a könyvelőmnek, vagy csak meg akarta magának spórolni a számolgatást?


2021. dec. 14. 10:54
 1/7 anonim ***** válasza:
Igaza van a könyvelőnek.
2021. dec. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Tuti csak azért mondta ezt, hogy ne neki kelljen befizetni. Mivel ő rontotta el, ezért egyértelmű, hogy neki kellene fizetni a pótlékot.


Viccen kívül, igaza van. Ezer forint alatt kellett bármilyen adót is fizetned eddig?

2021. dec. 14. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Megkérdezhetem, hogy miért?

A nyomtatvány kitöltési útmutatójában találtam egy ilyent. Talán ezért?

"Ha az önellenőrzés nem tár fel pótlólag fizetendő adót, mert azt az adózó az eredeti határidőig vagy korábbi önellenőrzésekor már rendezte, az önellenőrzési pótlék összegét az általános szabályok szerint kell meghatározni, de az ötezer forintot meghaladó összeget nem kell bevallani és megfizetni."


Ha igen, akkor értem, hogy nem kell megfizetni 5000 forintig, mivel határidőig rendezve lett. Viszont, hogy értelmezendő az a rész, hogy "az önellenőrzési pótlék összegét az általános szabályok szerint kell meghatározni"? Ha minden igaz, akkor a bevallásba nulla megy, mivel ha beírunk mondjuk 200 forintot, akkor azt már követelésként hozná a Nav? Viszont ha meg kell határozni, azt hol? Vezetni kell róla egy füzetet, vagy csak formaság, és úgy értendő, hogy kiszámolom, és amennyiben nincs 5000 forint, akkor elfelejtem?

2021. dec. 14. 11:13
 4/7 anonim ***** válasza:
Kiszámolod az önellenőrzési pótlékot. NAV oldalán ott a kalkulátor. Ha ez 5ezer alatt van, akkor nem kell bevallani és megfizetni sem. Ergo a könyvelő helyesen járt el.
2021. dec. 14. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#2 Nem akarok vitatkozni, mivel nincs meg hozzá a tudásom, de ha jól gondolom, akkor a járulékok pl nem adók, és azokat a vállalkozónak saját maga után forintra kell megfizetni.

Amúgy ezeket nem kell göngyölíteni? Tehát ha most van mondjuk 200 fizetendő pótlékom, és holnapután lesz még 850, akkor azokat össze kell adni, és ha már eléri az 1000 (vagy 5000) forintot, akkor a régieket is meg kell fizetni? Mert ha így van, akkor csak kell valahol számolni pótlékot.

2021. dec. 14. 11:18
 6/7 A kérdező kommentje:

#4 Ha így van, akkor megnyugodtam.

Köszönöm az információt.

2021. dec. 14. 11:19
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha a késedelmi pótlék az elkésett befizetéseket figyelembe véve összességében nem éri el az 5 ezer forintot, még a NAV sem írja elő hivatalból a következő év november 15-én...
2021. dec. 14. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!