Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adokedvezmeny visszaig...

Családi adokedvezmeny visszaigenylese, hogyan kellene?

Figyelt kérdés

2 kiskorú gyermekem után kérném.

(bruttó 260 bejelentés, 8oras munkaviszony)


Gyest kaptam július 4ig.

2022.januartol dolgozom.

1.munkahely azota.

Csaladi pótlékot kapok a gyerekek után.

Párom nem bejegyzett elettars, és sosem volt alapja Gyednek/gyesnek/tgyas/gyetnek.


Havonta szeretnénk, de jól látom h többet kapunk ha az eves elszámolást választjuk?


Kedvezményezett eltartottnak számítanak a gyerekek, mert csaladipotlekot kapunk, de az eltartott első megjegyzése, hogy a kedvezményezett eltartott is ide számít. ???!

Így nem értem. Mit érdemes ixelni?


Már azt sem értem ezt miért nem a cég konyveloje tölti ki. Minden adatokat megadtam.



2022. jan. 3. 23:39
 1/7 A kérdező kommentje:

Ezt a munkaado úgyis befizetné, csak vegul a családnál landol...nem érdeke hogy valamit ferditsen , ugye?

Lehet ezt rosszul csinálni?

2022. jan. 3. 23:42
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Miért kellene a cég könyvelőjének kitölteni? Ő nem tudhatja, hogy ti mit akartok. Nem is az ő feladata. A családi kevezmény érvényesítésének amúgy nem feltétele, hogy bejegyzett élettárs legyen.
2022. jan. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Amiatt írtam mert a kitoltendoben kérdezik a férjem adoszamat. De bejegyzett elettarsam sincsen.


De a legfobb kérdésem az, h a munkaado úgyis befizetné, csak vegul a családnál landol...nem érdeke hogy valamit ferditsen , ugye?


Lehet ezt rosszul csinálni?

2022. jan. 3. 23:50
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Családi adokedvezmeny visszaigenylese, hogyan kellene?"


Most vissza akarod igényelni, vagy év közben kérnéd annak érvényesítését havonta a bérednél 2022. évben?


"Havonta szeretnénk, de jól látom h többet kapunk ha az eves elszámolást választjuk?"

Ezt nem tudom, hogy miből gondolod. Összességében a végeredmény ugyanaz lesz ha havonta kéred, vagy ha a bevalláskor egy összegben. Érdekes lenne ha nem.


2 gyermek, aki után családi pótlékot kapsz. Saját gyermekek. A párodnak is vér szerinti gyermekei?


Nyilatkozat kitöltése:

Gyermekek adatainál "eltartotti minőség" -> (1) Kedvezményezett eltartott

Jogosultság jogcíme: : (4) Gyermek után családi pótlékra jogosult vagy ilyen jogosulttal közös háztartásban élő házastárs.


"2. Nyilatkozom, hogy a családi kedvezményt egyedül ⎕, vagy jogosult házastársammal/élettársammal közösen ⎕érvényesítem." Második kockába X-et még akkor is, ha nem osztozkodsz adott esetben a pároddal a kedvezményen.


"3. Nyilatkozom, hogy jogosult vagyok a családi kedvezményt Magyarországon érvényesíteni, külföldi államban a jövedelmem után azonos vagy hasonló

kedvezményt nem veszek (vettem) igénybe. ⎕" Kockába X-et írj, ha külföldön nem veszel igénybe azonos vagy hasonló kedvezményt a gyermekek után.


"4. Nyilatkozom, hogy nem kérem a családi járulékkedvezmény havi összegének érvényesítését.⎕" Ezt Te döntöd el, hogy kéred vagy sem. Ha nem írsz X-et, akkor a munkáltatód adott esetben figyelembe fogja venni a járulékra vonatkozóan is a kedvezményt. Ha X-et írsz, akkor nem fogja figyelembe venni, de ez nem jelenti azt, hogy elveszted hozzá a jogot. Bevalláskor utólag és visszamenőleg érvényesítheted a járulékra vonatkozóan is a kedvezményt, ha szükséges ahhoz, hogy teljes mértékben ki tudd használni a lehetőséged.


"5. A fentiek alapján nyilatkozom, hogy a családi kedvezményt

a) ………………… forint összegben kívánom igénybe venni.

b) …… fő kedvezményezett eltartott után kívánom igénybe venni. Az a) vagy b) sor egyikét töltse ki! "

Csak az egyik sor tölhető ki. Az adóalapot csökkentő kedvezményt megoszthatod összeg szerint is, de jelölheted a gyermekek számát is (2 fő), hogy hány főre vonatkoztatva kéred év közben annak érvényesítését. Általában a gyermekek számát szokták jelölni, mert az adózók többsége nem tudja meghatározni, hogy összegszerűen mi a kedvezőbb neki. Egyikkel sem leszel hátrányban, mert mint mondtam, a végeredmény minden esetben ugyanaz, csak a hozzá vezető út más.


"II. A családi kedvezményt kérő magánszemély jogosult házastársa/ élettársa

neve ……………………………………………………………………. adóazonosító jele: ⎕⎕⎕⎕⎕⎕⎕⎕⎕⎕"

"Párom nem bejegyzett elettars"

A lőtéri kutyát nem érdekli, hogy bejegyzett vagy sem. Élettárs. Beírod a nevét, adóazonosító jelét, mert adott esetben Ő is jogosult családi kedvezményt érvényesíteni a gyermekek után. Ha vér szerinti szülő, akkor év közben is, ha nem vér szerinti szülő, akkor csak az év végi adóbevallás keretein belül utólag és visszamenőleg.


260 ezer bruttót írsz. A két gyermek esetén 266.660 forinttal csökkenhető havonta ez a bruttó adóalap. Tehát SZJA-t biztosan nem kell fizetned, és egy része a járulékból is érvényesíthető. Ha nem írsz X-et a 4. ponthoz, akkor automatikusan érvényesíti azt a kis részt a munkáltató a járulékkal szemben. Ha írsz X-et a 4. ponthoz, akkor nem teszi meg ugyan, de a bevallásban utólag érvényesítheted ezt is.



"Amiatt írtam mert a kitoltendoben kérdezik a férjem adoszamat." Most akkor a férjed, vagy csak a párod (élettárs), aki nem bejegyzett élettárs? Jó lenne, ha eldöntenéd. :)

2022. jan. 4. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Vér szerinti gyerekei neki is... de nem vagyunk bejegyzett elettarsi viszonyban.

Azért írtam h a férjem/bejegyzett elettarsam adatait is kérik, mert így fogalmazzák... de nekem nem ferjem és nem bejegyzett elettarsam.

2022. jan. 4. 07:09
 6/7 A kérdező kommentje:

De nagyon köszönöm 4es!

Ha jól értem nem tudom elrontani.


És akkor a 4est miért ne Xelném ki? Ha kedvezményezett eltartottak, hát kiixelem

2022. jan. 4. 07:11
 7/7 anonim ***** válasza:

"Azért írtam h a férjem/bejegyzett elettarsam adatait is kérik,"


Nem azt kérik, hiszen bemásoltam a valódi szöveget fentebb -> "II. A családi kedvezményt kérő magánszemély jogosult házastársa/ élettársa neve"


Nincs ott, hogy bejegyzett élettárs. Csak élettársként van megjelölve. :)


"És akkor a 4est miért ne Xelném ki? Ha kedvezményezett eltartottak, hát kiixelem"


Rendben. Gond nem lesz belőle.

2022. jan. 5. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!