Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan tudnám rávenni a...

Hogyan tudnám rávenni a NAVot, hogy ne az elévült TB tartozásra könyvelje le az aktuális befizetéseimet?

Figyelt kérdés

Külföldi cégből származik a nem fizetés jellegű jövedelmem, ezért itthon a minimumot fizetem (havi 8500 éppen talán). Korábban is volt vitám velük ez miatt, ugyanis volt egy időszak amikor kint fizettük a tb-t (ugye ilyenkor itthon nem kell) munkaviszony keretében, ami valahol elakadt és nem jelent meg a navnál, ezért szépen kiróttak 400k-t tévedésből.


Megegyeztem velük, hogy azt hagyjuk elévülni, mert valami káosz miatt a rendszerben nem tudják törölni, a 400ból lett 150.


Erre fel, most kiderül, hogy az aktuális befizetéseimet ezekre az elévült vackokra könyvelik és kreálják a tartozást a görgetés miatt.


Gyakorlatilag jobban járnák ha nem fizetnék semmit, mert "elvileg" akkor elévülne és a fizetés az aktuálisra menne, ahelyett, hogy elévültekre könyvelik és gyűjtik a "tartozást". Ha nem fizetek csak az aktuális gyűlne ami így most is gyűlik...



2022. jún. 7. 14:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
64%
Nem tudom milyen beszelgetesed van veluk, de meggyozodesem hogy ez nem fog elevulni :)
2022. jún. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
5 év alatt minden tartozás a NAVnál elévül. Törvény szerint, csak nam sikerül betartani ahogy látszik, vagy bazi nagy a káosz.
2022. jún. 7. 14:10
 3/13 anonim ***** válasza:
60%
Ami egyszer az adószámládon fel könyvelésre került, ott is marad. Az adószámla egyenlege a lényeg, hogy mennyit mutat, a tételszerű dolgokat úgy viszik fel hogy amit nullázni akarnak azt vissza minuszolják, nem konkrétan törlik hogy oda írva ne legyen ott. Lehet ezért látod a korábbi tételeket rajt
2022. jún. 7. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
14%
Adótartozás az lehet hogy idővel elévül, de tudtommal a TB tartozás nem évül el és te erről kérdeztél.
2022. jún. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
64%

"Megegyeztem velük, hogy azt hagyjuk elévülni, mert valami káosz miatt a rendszerben nem tudják törölni, a 400ból lett 150."


Hát ennél a megegyezésnél én is szívesen ott lettem volna. :D :D :D


Még ilyet, megbeszéled velük, hogy évüljön el, majd újból felkerül az adófolyószámládra.


Drága Kérdező!

Létezik a NAV-nál egy olyan nyomtatvány, hogy 22T1011U jelű. Ezen a nyomtatványon visszamenőleg ki tudsz jelentkezni a járulék fizetése alól azzal a dátummal, amikortól külföldön biztosított lettél. Ha ez 8 évvel ezelőtti dátum, akkor a 8 évvel ezelőtti dátummal.


A nyomtatvány feldolgozása után mindent a helyére könyvelnek, és csak arra az időszakra marad kötelezettséged, amikor külföldön nem volt biztosításod, de itthon sem voltál tb. törvény szerint biztosított, tehát fizetned kellett az egészségügyi szolgáltatási járulékot (ez a hivatalos neve).

A külföldön fennállt/fennálló biztosításodat igazolnod kell a külföldi biztosító által kiállított igazolás alapján, vagy bármilyen más okirattal. Ezt az igazolást csatolnod kell a fenti bejelentő laphoz (22T1011U), bőven elég másolatban is.


A tartozás végrehajtásához való jog elévülése 4 év. Ha végrehajtást is kezdeményezett a NAV a tartozás behajtására, akkor ez a 4 év 6 hónappal meghosszabbodik. Az elévülést sok más esemény/dolog is befolyásolhatja. Például a mostani COVID is, hiszen 2020-ban 102 napra leállította a kormány az adóhatósági végrehajtásokat, ezért ezzel a 102 nappal például kitolódik az elévülés ideje. Ezen kívül persze más események is vannak, amik tolnak az elévülésen. Sok lenne felsorolni, ezért inkább ezt most nem tenném.


Szerintem kezd el helyretenni az előírt kötelezettségeket, járj a végére a dolognak, mert így csak tüske marad benned, pedig nem biztos, hogy jól látod a dolgokat a Te szemszögedből.

2022. jún. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
... a befizetésekről pedig csak annyit: Jogszabály szerint mindig a legkorábban esedékes kötelezettséget egyenlíti ki a befizetésed. Nem kérheted, hogy melyik esedékességgel szemben könyveljék el, mert akkor a jogszabálynak nem felelnének meg...
2022. jún. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
45%
... továbbá, ha befizetsz, majd idő közben visszamenőleg törölnek tartozást, és ez által túlfizetésbe megy át az adófolyószámlád, akkor a pénzedhez jutsz, hiszen elég csak visszaigényelned a túlfizetést egy 17-es nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával...
2022. jún. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
22%
Fifo ( first in- first out).
2022. jún. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
79%

Elevules : torvenyesen nem behajthato.


De te onkent fizeted!

2022. jún. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

"ahelyett, hogy elévültekre könyvelik és gyűjtik a "tartozást""

"De te onkent fizeted!"


Évült tartozásra nem könyvelnek még akkor sem, ha önként fizeti.

2022. jún. 11. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!