Jogtalan TB tartozás?!

Figyelt kérdés
Rövid és tömör próbálok lenni. 2019.-ben szültem, 2020-ban lett egy KATA-s vállalkozás a nevemen ami 2021.januárjában megszűnt, én mindeközben gyeden voltam otthon a kislányommal. A megszűnt vállalkozáson tartozás nem volt, minden rendezve lett. Problémám a következő: 2021.-től a Nav elkezdte nekem kiszámolgatni a TB járulékokat annak ellenére, hogy gyeden/gyesen voltam, erről én mit sem sejtve kaptam tavaly nyáron egy fizetési felszólítást, amit elméletileg a könyvelőm hosszas huzavona után lezongorázott velük! Azóta ismét van egy vállalkozásom, és most a vállalkozói bankszámlámról leszedett a nav 118.000 Ft-ot a tavaly kijött, immár késedelmi pótlékokkal megtűzdelt, de szerintem téves TB tartozásra, hiszen miért is kellene nekem gyed/gyes alatt TB-t fizetnem magam után? Vagy tèvedek, kellett volna TB-t fizetnem?? Igen, abban igazi hülye voltam, hogy nem néztem rá régóta az ügyfélkapus üzenetekre ahol májusban jött egy fizetési felszólítás emiatt, de egyszerűen mèg csak meg sem fordult a fejemben, hogy kellene, mivel mindig minden rendezve van, a többit pedig a könyvelő intézi az ügyfélkapumhoz való hozzáféréssel. A könyvelőm szerint gáz, hogy úgy reklamálunk, hogy már jogerőre emelkedett, de ez most komoly, hogy ezt nekem be kellene nyelnem, hogy elcseszte a NAV? Valaki segítsen mert az ideg szétszed, egyszerűen nem értem. :(

2022. szept. 12. 22:15
 1/8 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
A GYED/GYES egyaránt TB jogviszony. Kérj adategyeztetést a NAV-től. E-papir-on keresztül tudsz velük beszélni és vissza fogják adni.
2022. szept. 13. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%

Könyvelődet sürgősen cseréld le! a következők miatt:


" amit elméletileg a könyvelőm hosszas huzavona után lezongorázott velük!"

Valószínűleg ez csak elmélet maradt. Nélküled ezt nem tudja elintézni ugyanis.


"A könyvelőm szerint gáz, hogy úgy reklamálunk, hogy már jogerőre emelkedett, "

Nagy ostobaságot mondott.


GYED, GYES alatt nem vagy köteles egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. Ha az ellátás idejére íródott elő a járulék, és valóban a NAV írta elő (124. adónemen van nyilvántartva), nem pedig a NEAK (408-as adónemen van nyilvántartva), akkor azzal egyeztetni, aki előírta azt.


2020. július 01-jétől a NEAK írja elő a járulékokat, nem a NAV, tehát a NAV-nak nincs "beleszólása" ettől a dátumtól kezdve. Az ne zavarjon, hogy ettől függetlenül a NAV levelez veled ezzel kapcsolatban.


A NAV-tól megtudhatod, hogy még ők, vagy már a NEAK írta elő a járulékot.

Valamilyen irattal igazold, hogy mettől meddig kaptad a fenti ellátásokat, azzal keresd fel az ügyfélszolgálatot. Segítenek a papírok kitöltésében, majd idővel törlődik az előírt fizetési kötelezettség, ez által túlfizetésed keletkezik azon az adónemen, amit egy átvezetési és kiutalási kérelem kitöltésével, és NAV-hoz történő benyújtásával vissza tudsz majd kérni.

2022. szept. 14. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
43%

Valószínűleg ez csak elmélet maradt. Nélküled ezt nem tudja elintézni ugyanis.


Miért ne tudná?

Simán megy meghatalmazással, egy ügyfelemnek se kellett magának intézni.

2022. szept. 14. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Nem így értettem, hogy nélküle nem megy.

Mivel az érintettnek kell igazolnia, hogy mettől meddig kapta a szóban forgó ellátást, ezért "nem megy nélküle". Tehát a tudta nélkül nem tudja elintézni a könyvelő (sem).

2022. szept. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

4, elég nagy baj, ha nem tudod napra pontosan a vállalkozóidról, mikor milyen ellátást kaptak

.

2022. szept. 16. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

5-ös!


Nincsenek vállalkozóim. Köszi.


"vállalkozás a nevemen ami 2021.januárjában megszűnt"


"én mindeközben gyeden voltam"


"kaptam tavaly nyáron egy fizetési felszólítást, amit elméletileg a könyvelőm hosszas huzavona után lezongorázott velük!"


"Azóta ismét van egy vállalkozásom, és most a vállalkozói bankszámlámról leszedett a nav 118.000 Ft-ot"


Összeállt a történet időrendi sorrendben? Az ellátás igazolást a folyósító szerv adja ki, nem a NAV, ahol van meghatalmazása a könyvelőnek. És a többi...


Megtennéd többünk kedvéért, hogy nem egy síkon gondolkodsz? Köszi.

2022. szept. 17. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha nincsenek vállalkozóid, inkább ne szólj bele. Nem csak a navhoz van meghatalmazásunk.


Gyed alatt volt vállalkozó, tehát alap, hogy kezünkben a határozat az ellátásról, mert bemondásra nem dolgozunk, és befolyásolja a járulékfizetét, milyen ellátást kap.


És 99%- ban igazolás sem kell, egy telefonnal ki szokott derülni, hol a hiba és helyreteszik.


Bírom, mikor az okos, akinek semmi köze hozzá és leugatja azt, akinek ez a napi munkája.

2022. szept. 17. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én is szeretem, ha olyan "ugat", aki nem a kérdező könyvelője. :)


"Gyed alatt volt vállalkozó, tehát alap, hogy kezünkben a határozat az ellátásról"

Feltűnt, hogy új vállalkozása van? Meg se fordult a fejedben, hogy nem biztos, hogy ugyanaz a könyvelője, mint aki GYED alatt volt?


Kérdező!

Tedd azt, amit a 2-es válaszoló írt. Hidd el, hogy ismeri a dolgok menetét.

2022. szept. 18. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!