Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha évközben kaptam meg a...

Ha évközben kaptam meg a fogyatékosság miatta orvosi igazolást (adókedvezményes papír) de csak előtte volt jövedelmem akkor jár az évre az adókedvezmény időarányosan?

Figyelt kérdés
Tehát pl. az egyik évben januártól májusig van jövedelmem, az adókedvezményes igazolást meg csak augusztusban kaptam meg. Most ekkor utólag kérhetem az augusztustól decemberig terjedő időszakra az adókedvezményt az éves adóbevalláskor? Vagy csak arra az időszakra jár a kedvezmény amikor van jövedelmem?

2022. dec. 4. 13:01
 1/5 anonim ***** válasza:

5 évre visszamenőleg igénybe tudod venni. Úgyhogy igen.


[link]

"4. Önellenőrzés keretében érvényesíthető-e az SZJA önellenőrzésre vonatkozó határidő (5 év) betartásával visszamenőleg az adókedvezmény?


Válasz: Igen, a betegcsoportokat érintő adókedvezményt öt évre visszamenőleg is lehet érvényesíteni. "

2022. dec. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

1: Szerintem félreértetted a kérdésem. Az 5 év akkor igaz ha már volt 5 éve is orvosi igazolásom és nem vettem igénybe a kedvezményt.

Engem 1 konkrét a kérdésben leírt (pl. tavalyi) év érdekel.

2022. dec. 4. 14:26
 3/5 anonim ***** válasza:
A diagnózis időpontja számít, nem az igazolás kiadás időpontja.
2022. dec. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az orvosi igazolásnak tartalmaznia kell, hogy mikortól áll fenn a betegség/fogyatékosság és meddig (vagy határozatlan időre).

Az orvosi igazolásban szereplő időszakra járó összeget tudod érvényesíteni az adóköteles jövedelmeddel szemben. Az adóköteles jövedelem megszerzésének időpontja nem releváns. Ha van, akkor érvényesítheted vele szemben.


Példa:


Dolgoztál február 03-től június 26-ig. Ez alatt 1.250 ezer bért számfejtettek Neked. Kiderül, hogy beteg vagy. Az orvos kiállítja a kedvezmény érvényesítéséhez szükséges igazolást szeptember 08-án. Az igazolásba az áll, hogy augusztus 15-étól áll fenn a betegséged, és mondjuk december 10-ig.

Tehát augusztustól decemberig vagy jogosult a kedvezményes összegre. Ez 5 hónap. 5 hó x 66.700 forinttal csökkentheted az adóalapodat, tehát a fenti 1.250 ezer forintodat függetlenül attól, hogy ezt a bért mikor szerezted meg. A lényeg, hogy ugyanabban az adóévben...


Direkt írtam ilyen szélsőséges dátumokat, hogy lásd, minden érintett hónap egy jogosultsági hónapnak számít, és a teljes havi összeget érvényesítheted vele kapcsolatban, nem csak arányosan.

2022. dec. 6. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi utolsó
2022. dec. 6. 13:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!