Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A levont, de csak később...

A levont, de csak később számlázott tételeknek mi a helyes könyvelése?

Figyelt kérdés

Például ha egy díjbeszedő az kibocsátó által (másoknak) kiszámlázott számlák értékét beszedi, majd elutalja hetente, de úgy hogy levonja a saját jutalékát. Aztán számlát majd csak a következő hónap elején állít ki a levont jutalékokról.


Eddig azt csináltam - valószínűleg ez nem teljesen jó így - hogy amikor a számlát megkaptam akkor rögzítettem és a levonások napjaira könyveltem a számla kifizetését.


Viszont így mindig számolgatni kell a jutalékokat, ha egyeztetem a könyvelés és a bank szerinti egyenleget. Amikor megjön a számla természetesen mindig egyezik. Valami olyasmire gondolok, hogy a levonások napjain könyvelni kellene adóalapot nem érintő kiadást, aztán amikor megjön a számla adóalapot nem érintő bevétellel visszavenni, majd a kiegyenlítés napjaira könyvelni?


2023. ápr. 6. 09:21
 1/7 anonim ***** válasza:
Az ilyesmikre nyiss egy követelés/kötelezettség számlát és azon pörgesd meg a tételeket, úgy ki fog jönni nullára. Kezeld úgy, mintha előleg lenne.
2023. ápr. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igazad van, így teljesen jó köszönöm.
2023. ápr. 6. 10:04
 3/7 anonim ***** válasza:

A bankszámlának minden nap kellene egyeznie a könyveléssel, a levonáskor történik meg az, hogy a vevő fizet (T bankszámla, K vevő).

Eközben a bevételt is meg kell jeleníteni mert a szolgáltatás teljesült. (T aktív elhatárolás - K árbevétel).

És amikor végre kinyomtatja a titkárnő a számlát és le tudod könyvelni:

(T vevő - K aktív elhatárolás) (vagy visszaforgatod az aktív elhatárolást és árbevétellel szemben könyveled a számlát ha úgy jobban tetszik)


Így a bevétel is mindig jó időszakban teljes körűen szerepel és a bankszámla is non-stop egyezik a valósággal, az aktív elhatárolás egyenlege pedig mutatja hogy vannak kiszámlázatlan tételek/könyveletlen számlák.

2023. ápr. 6. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mégis milyen indíttatásból tenné aktív időbeli elhatárolásra? Az picit szembe menne szerintem a számviteli törvénnyel.
2023. ápr. 6. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

32. § (1) Aktív időbeli elhatárolásként - elkülönítetten - kell a mérlegben kimutatni […]az olyan járó árbevételt, kamat- és egyéb bevételeket, amelyek csak a mérleg fordulónapja után esedékesek, de a mérleggel lezárt időszakra számolandók el


Ha a titkárnő nem nyomtatja ki a számlát a 2022 decemberben beszedett díjról május 31-ig, vagy amíg a könyvelés 2022-re lehetséges, akkor kimaradjon a bevétel a 2022-es eredményből?

2023. ápr. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
De itt nem erről van szó szerintem, hanem a havi szinten felmerülő dolgokról. Pl fizetnek június 6-án, de a számla csak július 1-jén készül el. Ezt nem kell/szabad elhatárolásra pakolni. Az az eset totálisan más, amit te leírtál.
2023. ápr. 6. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, a fizetendő jutalékot levonják az utalásból amit kapunk minden héten. Gyakorlatilag így fizettünk a beszedésért, de a számlát csak következő hónap elején kapjuk meg az előző hónapról.
2023. ápr. 7. 14:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!