Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Nem értem az adóbevallást....

Nem értem az adóbevallást. Hogyan, mikor, mi ennek a menete? 21/l

Figyelt kérdés

Nemsokára fogok elkezdeni dolgozni, és lenne néhány kérdésem.


Az adóbevallást nekem kell intéznem? Ha igen, hogyan? Kapok előre figyelmeztetést, papírt, akármit, hogy ez esedékes, ez van? Ha nekem kell intézni, ez mivel jár? Mármint miket kell benyújtani? Miért adóbevallás az adóbevallás? Mekiben leszek dolgozó, gondolhatjátok, nem keresem magam szrrá. Az adóbevallás macerás?


Anno bármikor kérdeztem erről apámat vagy más felnőttet, le lettem rázva. Tudom, hogy hosszú, kérdések áradata, de nagyon köszönném, ha valaki érthetően elmagyarázná.


2023. jún. 7. 21:15
 1/4 A kérdező kommentje:
Meg állítólag régen a munkahely ezt elintézte, ma már viszont ilyet nem lehet, foglalkozni kell ezzel.
2023. jún. 7. 21:16
 2/4 Pszichológus atya ***** válasza:
100%
Régen hosszas papírmunka volt, ma már a NAV előkészít neked egy adóbevallás tervezetet a bevallott jövedelmeid alapján amit elfogadhatsz, módosíthatsz, kiegészíthetsz. Tehát valóban nem a munkahelyed készíti, hanem az adóhatóág. Ha munkavállaló vagy akkor nincs sok dolgod vele - Ügyfélkapuval kb. 5 perc az egész. Ha egyéb jövedelmeid (osztalék, egyéni vállalkozás, stb.) vannak nagy tételben akkor érdemes egy könyvelővel egyeztetni róla.
2023. jún. 7. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként ha nem csinálsz vele semmit és nem fogadod el manuálisan, akkor automatikusan véglegessé válik a határidő lejártakor a NAV által készített tervezet.

Szóval munkavállalóként nem is kell abszolút foglalkoznod vele. De ha van ügyfélkapud, érdemes összevetni az összegeket azzal a papírral/bérpapírokkal, amit a munkahelyed küldött meg neked.

2023. jún. 8. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Az adóbevallást nekem kell intéznem?"

Igen, annak kell foglalkoznia vele, aki az adóköteles vagy bevallásköteles bevételt/jövedelmet szerezte az aktuális adóévben. Kiskorúak esetén nyilván a törvényes képviselő (általában a szülők azok) intézik a gyermek helyett és jogilag vállalják is érte a felelősséget.



"Ha igen, hogyan? Kapok előre figyelmeztetést, papírt, akármit, hogy ez esedékes, ez van?"

Nem kapsz ilyen figyelmeztetést, viszont még a csapból is ez folyik a médián keresztül mikor közeledik a bevallás benyújtási határideje.

A bevallás elkészítéséhez minden munkáltató köteles az adóévet követő év január 31-ig átadni a dolgozóinak a munkáltató által számfejtett bérekről, az abból levont közterhekről egy igazolást (M30-as a neve, fejlécben ez szerepel és az adóév is). Az igazolás adatai alapján kell elkészíteni az SZJA bevallást.


"Ha nekem kell intézni, ez mivel jár? Mármint miket kell benyújtani?"

Mivel pár éve a NAV a magánszemélyeknek elkészíti a bevallási tervezetét, ezért ezzel a legtöbb emberről levette a bevallás készítésének terhét. Azt nem árt tudni, hogy a NAV a munkáltatók által havonta a dolgozóról benyújtott bevallásokból készíti azt el, tehát ha valaki azon kívül más bevételt/jövedelmet is szerzett, ami nem munkáltatótól származik, akkor arról a NAV nem tud és nem is teszi bele a tervezetbe. Továbbá az adózó helyett sem dönti el, hogy milyen kedvezményeket szeretne érvényesíteni akár az adóalappal, akár az adó összegével szemben. Ezekről magának az adózónak kell gondoskodnia és kiegészíteni vele a tervezetet, vagy javítani, ha hibásnak véli. Ugyanis nem minden tervezet helyes. Ha a munkáltató adatszolgáltatása hibás, akkor a tervezet is hibás adatokból fog elkészülni. Azért nem árt ránézni legalább, hogy azonos a munkáltató által kiadott M30-as nyomtatvány adataival, vagy eltér attól.

Miért fontos ez? Mert ha eltér, és nem javítod a tervezetet, attól még a beadási határidő elteltével a végleges bevallásod lesz, minden következményével együtt. Azért hívják TERVEZETNEK...



"Miért adóbevallás az adóbevallás?"

Mi más lehetne, ha az éves SZJA (adó) összegét hivatott megállapítani és bevallani.

Ugyanis év közben a munkáltatók/foglalkoztatók SZJA előleget vonnak a dolgozóktól, ami év végére akár más összeg is lehet. A különbözetet hivatott rendezni a bevallás. Nyilván ha nincs különbözet, akkor nincs, de bevallást akkor is kell készíteni. Ha nincs adóköteles, bevallásköteles bevétel/jövedelem valakinek, akkor nincs miről bevallás készíteni, így nem is kell. Ha valakinek 20 évig nincs ilyene, akkor 20 évig nem készít SZJA bevallást.


"Mekiben leszek dolgozó, gondolhatjátok, nem keresem magam szrrá."

Az adóbevallás nem tesz különbséget jövedelem és jövedelem között. Ugyanazok a szabályok vonatkoznak bevallás szempontjából az évi 800 milliót keresőkre is, mint azokra, akik minimálbért kapnak. Továbbá azokra is, akik nem munkából élnek, hanem befektetésekből, ingatlanok kiadásából, tőzsdézésből, stb.


"Az adóbevallás macerás?"


Neked biztos, mert jövőre fogsz először találkozni vele. Nekem kb. 5 perc kitölteni, mivel 25 éve csinálom.


"Meg állítólag régen a munkahely ezt elintézte, ma már viszont ilyet nem lehet, foglalkozni kell ezzel."

Ez így igaz. Annak a dolgozónak, aki december 31-én a munkáltató alkalmazásával volt, a munkáltató elkészíthette a bevallását és ha volt különbözet, akkor a következő fizetésnél azt elszámolták. Ha a dolgozó nem akarta, hogy a munkáltató készítse el, akkor erről nyilatkozott és elkészítette maga, vagy elkészítette olyannal, aki értett hozzá. Nem minden dolgozónak lehetett a fentiek közül sem elkészíteni, mert ha valakinek például a munkaviszonya mellett vállalkozása is volt, annak nem készíthette el a munkáltatója. Neki önadózónak kellett lennie.

2023. jún. 8. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!