Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » SZJA-mentesség hogy működik?

SZJA-mentesség hogy működik?

Figyelt kérdés
Aláírtam ma a céggel ahol dolgozni fogok. Megállapodtunk egy összegben, ez került rá bruttóban a szerződésre is, tehát teljesen tisztán bejelentenek az összegre amit keresek. 23 éves vagyok, így jár szja mentesség. Ilyenkor automatikusan több pénzt utalnak majd a számlámra, hiszen ezt a bérszámfejtő (?nemtudom pontosan ki) ellenőrzi, és látja hogy szja mentes vagyok? Ez a legális, tehát nekem jár ez, ugye? Ha pedig befizetik utánam, akkor visszaigényelhetem a bevallásban. Félek tőle, hogy nem fogom megkapni, mert az előző helyen megállapodtunk egy nettóban, és hiába voltam szja mentes nem kaptam több pénzt, hanem annyival kevesebb bruttót irtak be a szerződésbe. Itt ennél a cégnél ha már aláírták a tényleges bruttót, nem lesz probléma?

2023. jún. 13. 20:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha nettóban állapodtatok meg akkor ne csodálkozz: annyit kaptál amennyiben megegyeztetek.


Ha bruttóban állapodtatok meg akkor - ha jól tudom - nem vonnak tőled SZJA-t. Ha rosszul tudom akkor a következő évi adóbevallásoddal kapod meg a levont összeget.


Mivel erről törvény van ezért igen... legális.

2023. jún. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Szoban nettoban allapodtunk meg, de tudjak, h 25 ev alatti vagyok, es mivel teljes osszegre jelentenek be (tehat nem feketeznek) gondoltam nem is tudjak azt a penzt “lenyulni” mert az mar nem lenne legalis. Lenyegeben ezt szerettem volna megkerdezni, hogy ilyenkor torveny alapon alapvetoen is jar, attol fuggetlenul h nettoban allapodtam meg, nem? (Nem azt akartam kérdezni, hogy hülye vagyok-e “ne csodálkozz”, sajnos nem mindenki van olyan helyzetben, hogy valogasson az ajanlatok kozott, nekem ez egy ideiglenes allas, ettol fuggetlenul szerettem volna megkerdezni)
2023. jún. 13. 22:07
 3/11 A kérdező kommentje:
Mellesleg meg nem kaptam meg az elso fizetesem, csak most kovetkezik majd, de a ceg elegge “letojja” ezt, kulsos ceg van megbizva a berszamfejtessel, ok pedig nyilvan nem tudjak miben “allapodtunk meg”, csak latjak, hogy en 25 alatt vagyok es ezaltal bepialjak gondolom a rendszerben, es igy szja-mentes utalast kapok majd, nem?
2023. jún. 13. 22:10
 4/11 anonim ***** válasza:
Igen. Az szja összege nálad marad (bruttó béred 15%-a), viszont a, társadalombiztosítási járulékot (18,5%) vonják, amennyiben nem vagy nappali tagozatos tanuló.
2023. jún. 13. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Igen, ezt a tb részt értem, köszi!:)
2023. jún. 13. 22:21
 6/11 anonim ***** válasza:
A bérszámfejtő programok maguktól tudják kb mit kell vonni és mit nem.
2023. jún. 13. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Szuper, akkor reménykedek hogy nem lesz probléma. Köszi
2023. jún. 14. 00:01
 8/11 anonim ***** válasza:
Hányok ettől SZJA kirekesztéstől!
2023. jún. 14. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Az a munkáltató, aki nettóban szerződik le (tehát az szerepel a szerződésben) konkrétan nem normális. A nettót mindig az aktuális adó- és járuléktörvények befolyásolják, világrengető ökörség nettóban lepacsizni a bért.


Szerződésben én csak egyszer láttam nettót, egyébként alapból bruttóban szerződünk le, abból jönnek le a közterhek, amiket jogszabályok határoznak meg.


A 25 év alattiak kedvezményénél a törvény azt írja elő, hogy a munkáltató köteles azt figyelembe venni a bér számfejtésénél külön kérés nélkül is.


Abban az esetben kell a 25 év alatti dolgozónak írásban nyilatkoznia a munkáltatója felé, ha nem szeretne élni ÉV KÖZBEN! a neki járó kedvezménnyel.


" Ha pedig befizetik utánam, akkor visszaigényelhetem a bevallásban."


Ha levonják (a befizetés itt nem releváns) a bruttó béred után a 15 % SZJA-t, akkor az év végi bevallásban érvényesítheted a neked járó kedvezményt, ez által járhat vissza összeg az államtól a NAV-on keresztül.

2023. jún. 14. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Utolsó, köszi a választ! (Nettóban csak szóban állapodtunk meg, a szerződésbe a megállapodott nettó összeg bruttója került természetesen. Emiatt is kérdeztem, hogy köteles e így figyelembe venni)
2023. jún. 14. 19:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!