Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hova kell mennem hogy megtudja...

Hova kell mennem hogy megtudjam orokoktem e orokseget vagy adossagot az elhunyt hozzatartozomtol?

Figyelt kérdés
2023. júl. 4. 09:56
 1/9 anonim ***** válasza:
:) :) :) :) :)
2023. júl. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 krwkco ***** válasza:
70%

Az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzatnál érdeklődhetsz, hogy ki a hagyaték intézésére kijelölt közjegyző. Vele közölheted, hogy Te is hozzátartozó vagy. (Ha esetleg erről nem tudna.)

Hogy mennyi a hagyaték és ki mit örököl az majd a hagyatéki tárgyaláson fog kiderülni. Amiről a közjegyző értesít majd.

2023. júl. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A hagyatékátadó végzésből kiderül.
2023. júl. 4. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A hagyatéki eljáráshoz szükséges dolgokat az elhunyt lakóhelye szerint illetékes önkormányzat "indítja" el. Az illetékes közjegyző pedig lefolytatja a hagyatéki eljárást.

Ha nem tudnak rólad, mint örökösről, akkor nyugodtan jelezd az önkormányzat felé, hogy létezel.


A hagyatéki eljárás során leltárba veszik az elhunyt vagyontárgyait, a vele szemben fennálló követelésekkel együtt (tartozás). A hagyatéki leltárról minden érintett kapni fog egy példányt (örökösök).

Abból tudni fogod, hogy miket találtak az elhunyttal kapcsolatban.

Egy hagyatéki eljárás akár évekig is eltarthat, de a legegyszerűbb sem 5 perc alatt zajlik le, az biztos.

2023. júl. 5. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
A nagyszülőm hunyt el, es van neki egy nagyobb osszegu tartozasa allitolag. Anyam mar lemondott az oroksegrol, es allitolag most nekem kellene lemondanom hogy ne orokoljem a tartozast. Viszont se anyam, se en nem kaptam hivatalos papirt az oroksegrol, csak szoba lett elmondva neki hogy ezek az osszegek vannak. Anyamat kerestek meg, nekem csak uzent az anyummal a jogi kepviselo hogy en is mondjak le egy honapon belul az oroksegrol ha nem akarom hogy adossagom legyen. Toltsek le a netrol egy adossag lemondas űrlapot es kuldjem el a cimere.Megvarhatom azt hogy hivatalosan levelben keressenek? Vagy olyankor mar egybol ramverik az adossagot? Atveres szagot erzek mert semmi hivatalos papirt nem kaptam, lehet hogy nagyobb az orokseg mint az adossag ha egyaltalan van... Akkor ha bemegyek az onkormanyzathoz , kiadnak infot nekem?
2023. júl. 5. 17:24
 6/9 anonim ***** válasza:

"Viszont se anyam, se en nem kaptam hivatalos papirt az oroksegrol, csak szoba lett elmondva neki hogy ezek az osszegek vannak. Anyamat kerestek meg, nekem csak uzent az anyummal a jogi kepviselo hogy en is mondjak le egy honapon belul az oroksegrol ha nem akarom hogy adossagom legyen. Toltsek le a netrol egy adossag lemondas űrlapot es kuldjem el a cimere."


Jézusom! Ilyen a világon nincs. Telefonon, szóban nincs hagyatéki eljárás, maximum egy kisebb faluban ismerik egymást az ott lakók és a hivatalban dolgozó elkezdi osztani az észt nem hivatalos formában a leendő örökösök között.


Elmondom, hogy nálunk miként működött. Az én Apám egy 20 ezres lakosú városban élt. Ott a polgármesteri hivatal hagyatéki ügyintézője a lakcímére kiküldött egy levelet, amiben különböző adatokat kértek be az örökösökre, vagyonára, stb. vonatkozóan több oldalon keresztül. Anyám töltötte ki és jelölte rajta, hogy nem kérünk hagyatéki tárgyalást, tehát a törvényes öröklés rendjétől nem kívánunk eltérni. A hagyatéki ügyintéző tette a dolgát, majd a feltárt vagyont tartozást és minden adatot átadott az illetékes közjegyzőnek. A közjegyző az örökösöknek írásban megküldte a hagyatéki leltárt (kb. 1,5 év múlva), amit átadna részükre. Még a jogerőre emelkedés előtt lett volna lehetőség mégis tárgyalást kérni, ha idő közben másképp szerettünk volna osztozkodni az örökségen. Mivel egyik örökös sem kért tárgyalást, ezért az értesítés szerinti öröklés jogerőre emelkedett. Ezt már csak bírósági úton lehetett volna megtámadni, vagy póthagyatéki eljárás keretén belül megváltoztatni, ha jelentkezik egy általunk nem ismert örökös, vagy kiderül, hogy van még valami vagyona az elhunytnak, amit addig nem találtak meg.


Anyósom meghalt. Ő egy 400 lelkes faluban lakott. Ott úgy ment a dolog, hogy felhívták a férjemet telefonon (mindenki ismer mindenkit), hogy menjen be a polgármesteri hivatalba, mert le kell folytatni a hagyatéki eljárást, meg kell adatokat adni hozzá. Bement a tesójával együtt, ahol közölték, hogy ők sem kérnek tárgyalást, megfelel nekik a törvényes öröklés rendje, nem akarnak másképp osztozni az örökségen. Kb. 1 év múlva jött írásban a hagyatéki leltár és az örökség felosztásáról az értesítés.

Mivel szintén senki nem támadta meg még annak jogerőre emelkedése előtt, ezért az lett a végleges örökség.

2023. júl. 6. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszt. Tehat ha jol ertem jogom van kapni hivatalos papirt arrol hogy mennyi pontosan az orokseg/adossag, mielott dontok hogy le e mondok rola. Akkor ezt a papirt kell beszereznem elotte. Megvan a cime , telefonszama az jogasznak aki anyumnal volt, felhivom hogy kuldje el a cimemre.
2023. júl. 6. 08:51
 8/9 anonim ***** válasza:

Melyik részét nem értetted?


Nem kell sehova menned, ha tudják, hogy Te vagy az elhunyt (egyik) örököse.

Hivatalból kötelesek értesíteni a hagyatéki eljárásról, mint örököst.


Ha kapsz iratot, akkor figyelmesen elolvasod és aszerint cselekszel.

2023. júl. 7. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

... ha tárgyalást kérnél (ezen lehet másképp dönteni, mint a hivatalos öröklés rendje), akkor azt kell jelezni még az eljárás befejezése előtt a közjegyzőnek, vagy annak, aki nálatok az eljárást intézi (hagyatéki ügyintéző).

A tárgyalás annyit jelent, hogy a közjegyző az érintett feleket egy időpontra összehívja és akkor el lehet mondani, hogy ki mit szeretne, lehet egyezkedni stb.


Ha az érintettek közül senki nem kéri a tárgyalást, az annyit jelent a közjegyző számára, hogy mindenkinek megfelel a törvényes öröklés rendje, attól nem kívánnak eltérni.

2023. júl. 7. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!