Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Főállású egyéni vállalkozásnál...

Főállású egyéni vállalkozásnál (átalányadózó, alanyi adómentes) hogy működik a profit?

Figyelt kérdés

Van 42 920 Ft TB és 33 930 Ft szocho, ha nekem a valós költséghányadom változó, és tulajdonképpen sok esetben kevesebb lenne mint a kör amibe esnék (90 %), akkor ami pluszom marad, azt használhatnám mint profit?


Billingo-s kalkulátort néztem, de nem az igazi, ill. egyértelmű, az Actegon-os jobbnak tűnik, de kevésbé részletes, viszont itt már számol a valós költségek és a választott költséghányad különbözete szerinti profittal is. De arra már nem tér ki, az a "profit" használható-e szabadon, lévén már egyszer adóztál, fizettél járulékot.


2023. aug. 26. 10:34
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Ez még csak terv, könyvelővel még nem konzultáltam, de érdekelne ez is első körben.
2023. aug. 26. 10:36
 2/14 anonim ***** válasza:
Ami marad az szabadon elkölthető pénz.
2023. aug. 26. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 xswerdy ***** válasza:

nem tudom, ezek a számok hogy jöttek ki TB-re, meg szocho-ra, de mindezeken túl van még adó is.


A lényeg: a jogalkotó azt feltételezi, hogy a bevételed 10%-a volt a vállalkozói jövedelmed, az után kell fizetned TB-t, szocho-t, adót, és ami marad, az a tiéd. Főállásúként a TB-nek és Szocho-nak van egy minimuma, amit akkor is ki kell fizetni, ha a jövedelmed alapján kevesebb jönne ki (lehet, hogy ezekkel számoltál a kérdésben, nem számolok utána, de nagyon fontos, hogy ez csak a minimum). Adó szempontjából van egy bizonyos adómentes keret is, az éves minimálbér fele.


Magadnak érdemes lehet azért nagyjából vezetned a tételes költségeket is, hog lásd, hogy mennyi lenne az adó, és egyéb közteher tételes költségelszámolás esetén, tehát hogy tényleg megéri-e.

2023. aug. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Ha a havi jövedelem (10%) nem éri el a minimálbért, akkor attól függően hogy kell-e szakképzettség vagy sem, annak megfelelő minimálbérből számolt TB és szocho kell.


A kérdésem az volt, ha nekem a valós jövedelmem több mint 10%, mivel a valós költségem is kevesebb mint 90% (pl. 60-70%) akkor a különbözetre mi vonatkozik.


Kalkulátor kiszámolta már többször több formában, nem éri meg a tételes elszámolás. Azt hittem értelemszerűen úgy jobb de nem.

2023. aug. 27. 13:27
 5/14 bzoli79 ***** válasza:
90%-os költséghányad csak kiskereskedelmi főtevékenységnél van,meg még párnál (taxis,autósoktató plusz néhány).Az alap a 40%-os.Ezért maradtam én is katas,mert átalányadóval kb éves szinten 1.2 millió lenne a befizetnivalóm a 12 milliós bevételig,katával kicsit több mint a fele.De én maradhattam,mert csak magánszemélyeknek dolgozok.
2023. aug. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A taxis, autósoktató azok szerintem inkább 80-asok mint 90.
2023. aug. 27. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
#5 Igen ezt tudom. De még a kérdésre mindig nem kaptam választ sajnos...
2023. aug. 28. 20:00
 8/14 anonim ***** válasza:
Dehogynem kaptál, ott van a kettes válaszban.
2023. aug. 28. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

#8 Arra gondolna az ember hogy nincs "szabad" pénz... Azért kérdeztem, mert mi van ha ez után még külön nekem teszem azt SZJA-t kell fizetni?


Vagy az átalányadózás pont erről szól, hogy "szemet" hunynak afölött ha valakinek nem 90% a valós költséghányada (vagy 40, vagy 80)?


Idővel ráhúznak az emberre egy vagyonosodási vizsgálatot hogy számol el vele? Valami jóakaró mondjuk...

2023. aug. 28. 20:29
 10/14 bzoli79 ***** válasza:
9/9 Ha nem a megfelelő költséghánydot használod akkor legkésőbb a negyedév végén úgyis kiderül,és meg is fognak bírságolni szerintem.Ami pénzed meg a járulék,és adó kivonása után marad azzal azt csinálsz amit akarsz,szabadon.
2023. aug. 28. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!