Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyit kell adózni nem...

Mennyit kell adózni nem munkaviszonyból származó jövedelem után?

Figyelt kérdés
A kérdés elméleti! Alkalmazottként vagyok foglalkoztatva egy kft-nél, amiből származik a rendszeres havi jövedelmem. Ha én adok egy tanácsot valakinek, például, hogy ne meggyfát ültessen, hanem cseresznyefát és ez a valaki ezért ad nekem 100. 000 forintot, mondjuk márciusban, akkor nekem ebből az összegből mennyit kell adóznom és mikor kell ezt befizetnem? A tanácsadás egyszeri eset volt, amiről csak szóbeli megállapodás történt. Ha ilyen eset megtörténne, kell-e értesítenem a munkaadómat erről? Minden segítő választ előre is köszönök!
2023. szept. 5. 08:40
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

Nem gondoltam, hogy ilyen bonyolult!

azt hittem, hogy kérek az adóhivataltol egy csekket befizetem valamilyen jogcímen az "X" %-ot, amennyit kell és ezután nyugodt lehetek, mert tudom lobogtatni a bizonylatot, hogy kérem, én a törvényt követve jártam el.

Ha ez márciusban történt, akkor meddig kell befizetni az adót? Még abban a hónapban, vagy dec.31 -ig ráér, vagy a következő év márciusa a befizetés határideje?

2023. szept. 5. 13:02
 12/29 anonim ***** válasza:
Pont ez a lényeg, hogy attól függ, hogy akarod leadózni...
2023. szept. 5. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:
Azért szeretnék tisztában lenni legalább valamennyire az adózással, mert "A törvény nem ismerete még nem mentesít annak hatálya alól!"
2023. szept. 5. 13:05
 14/29 anonim ***** válasza:

Hát, amikor elvégezted a munkát, akkor kellett olyan jogviszonnyal rendelkezned, aminek a keretében elvégezheted a munkát, és aminek a keretében kifizettek.

Pl. egyéni vállalkozói jogviszony, munkaviszony, stb.


A jogviszonytól függ hogy mi az adófizetés menete, és üteme. Van ahol havonta, van ahol negyed évente, van ahol van egy mentes keret, van ahol nincs, stb stb.

100e forintért lehet már nem szenvednék, de ha utalással történt, és komolyabb összeg, akkor keress fel egy könyvelőt. Ne itt irogass. Hanem google. Könyvelő. Telefon. Csörget. Megkérdez. Sok sikert!

2023. szept. 5. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2023. szept. 5. 13:13
 16/29 anonim ***** válasza:
Mondok egy jobbat, nem dolgoztál, hanem ajándékba adta. Máris nem kell adózni.
2023. szept. 5. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 A kérdező kommentje:
Mint azt az előbb írtam is, én nagyon nem vagyok tisztába az adózás szabályaival, de úgy sejtem, hogy ha ajándékozás történt és nem közvetlen hozzátartozók között történik, akkor kell valamennyit fizetni. De engem most a hivatalos, törvényes út érdekel. Nyilván az a legegyszerűbb, ha hallgat az ember, de később megihatja még ennek a levét! Ezért megnyugtatóbb a hivatalos, törvényes út!
2023. szept. 5. 14:33
 18/29 anonim ***** válasza:

Megihatja a levét? Hogy? De most komolyan!? Ha csak magadat nem jelentek föl, na jó mindegy hagyjuk...

Ilyen bevétel után gyakorlatilag senki nem adózik, még maguk a navosok se.

2023. szept. 5. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
18: Nem kéne bűncselekmények elkövetését népszerűsíteni.
2023. szept. 5. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

"Ha én adok egy tanácsot valakinek, például, hogy ne meggyfát ültessen, hanem cseresznyefát és ez a valaki ezért ad nekem 100. 000 forintot, mondjuk márciusban, akkor nekem ebből az összegből mennyit kell adóznom és mikor kell ezt befizetnem? "


Kezdjük ott, hogy ezt a tanácsot "engedély" nélkül nem adhattad volna, ha pénzt is elfogadtál érte.


Értsd:

Értek az adóbevallások elkészítéséhez. Jönnek a szomszédok április körül, hogy kellene csinálni adóbevallást 8 főnek. Megcsinálom ingyen, köszönömért, és ennyi a történet. De ha elfogadok érte pénzt úgy, hogy nincs engedélyem (adószám kiváltva) a tevékenységre, akkor az bizony "feketén" működő dolog a részemről. Most mit kezdjek olyan bevétellel, amit csak akkor fogadhattam volna el, ha van az adóbevallás elkészítéséhez, mint végzett tevékenységhez engedélyem? Mondjuk bevallom az EGYÉB jövedelmek között. Aztán kapok egyszercsak egy utólagos NAV ellenőrzést, és megkérdezik, hogy ez mégis milyen jövedelem volt, mert náluk nincs nyilvántartásban. Ha elmondom az igazat, máris pengeélen táncolok. Ha nem, akkor mégis mit hazudjak helyette, ami belefér az EGYÉB jövedelem fogalmába? Csak úgy odaadták a szomszédok és én cserébe nem adtam, nem szolgáltattam semmit? Ha igen, akkor az viszont ajándékozás -> ellenszolgáltatás nélkül adott dolog. Bejön a képbe az ajándékozási illeték, ami adott esetben a megajándékozottat terheli. Ilyenkor viszont képbe jöhet a mulasztási bírság is, hiszen az ajándékot be kellett volna jelenteni 30 napon belül, hogy a NAV ki tudja az ajándékozási illetéket vetni. Ezt elmulasztottad...


Melyik ujjadat akarod megharapni?


Ami esetet leírtál kérdező, konkrétan nem szabályozott, mert minden kategóriából kiesik. Hiszen már maga azzal, hogy pénzt fogadtál el a "szolgáltatásért" cserébe úgy, hogy a tevékenységre nem váltottál ki adószámot, szabályt szegtél. Ha nagyon le akarod adózni, akkor EGYÉB bevételként tedd meg, de inkább ne! Felhívod magadra a figyelmet.


"Ha ez márciusban történt, akkor meddig kell befizetni az adót?"

A következő év május 20-ig, ha EGYÉB jövedelemként vallod be.

2023. szept. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!