Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan tudok bitcoin után adózni?

Hogyan tudok bitcoin után adózni?

Figyelt kérdés

Úgy hallottam az évente megkapott ügyfélkapus adóformon meg lehet jelölni most az elmúlt 5 évben realizált nyeresét és tisztára mostani az eddigi "csalásokat" kripto valutával.


Viszont én az elmúlt 2 évben csak 2x vásároltam és még soha nem realizáltam a nyereséget.


Tehát összesen vettem kb 300k FT-t és most van összesen 450k-n a befektetésem.


Ebben az esetben is kell valami lejelentenem majd?

Nyílván nem olyan sok a haszon és lehet el 2 hónap mulva ez 200k veszteség lesz, de mégis csak tisztán szeretném csinálni. Tavaly azért nem jelentettem le semmit, mert szimplán nem tudtam mit kell csinálni ha valaki bitcoint vesz.



dec. 9. 13:39
 1/5 anonim ***** válasza:
Ennyit le se kellett volna adozz ha kartyat hasznalsz
dec. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 krwkco ***** válasza:

67/C. § szerint kell adózni. Létezik NAV-os tájékoztató is.

A lényeg:

- adókötelezettség akkor keletkezik, amikor kriptoeszközt normál pénzért eladsz. (Akkor is, ha az USD egy nem magyar számlán marad.)

- Az eladással bejövő pénz = bevétel. A vétel és az ezzel járó költség = kiadás. Ezeket abban az adóévben kell bevallani, amikor keletkeztek. (A vételt is, akkor is ha még nincs eladás.) MNB forint árfolyam szerint.

- Az előző két évvel adókiegyenlítést lehet alkalmazni.

Ennek alapján a 2023 előtti vásárlást, mint költséget nem vonhatod le. Ha eladod a kriptot, akkor a teljes bevétel adóköteles lesz.

Ez alól egy kibúvás van: ha korrigálod azt az évi adóbevallást, amikor a vásárlás történt és legkésőbb 3 éven belül -év végén- eladsz annak megfelelő értékű kriptot, amennyi a vétel költsége volt. A következő évben januárban visszavásárolhatod.

De ehhez kérjél tanácsot könyvelőtől vagy akár a NAV-tól egy megbeszélés formájában.

dec. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 krwkco ***** válasza:

Vagy a másik mód:

"Ügyleti bevételt nem kell megállapítani, ha az ügyletből származó bevétel a minimálbér 10 százalékát nem haladja meg, feltéve, hogy a bevétel megszerzésének napjára más, azonos tárgyú ügyletből a magánszemély nem szerez bevételt, továbbá az adóévben e bevételek

összege a minimálbért nem haladja meg."

Vagyis 2023-ban még napi eladásokkal egy minimálbérnyit még adómentessé tehetsz. És másnap visszavásárolhatod, de aznap még nem. Jövőre folytathatod.

dec. 9. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Amíg kriptóban van nem kell adózni. Akkor kell amikor eladod és pénz jön belőle. Akkor kivonod belőle a vételkori árát és a maradék után (ami a plusz, tehát jövedelem) kell adózni. Ezt az eladás évének adóbevallásába beírod (ha idén adtad el akkor a jövő márciusiba, ha jövőre adod el akkor a 2025 márciusiba), a NAV kiszámolja hogy mennyi az annyi amit ügyfélkapun keresztül azonnal ki is egyenlíthetsz bankkártyával.
dec. 9. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 krwkco ***** válasza:

"Akkor kivonod belőle a vételkori árát..."

Azzal az eltéréssel, hogy ha a vétel és az eladás különböző adóévekben történt, akkor a vételt csak az vétel adóévében írhatod be az adóbevallásba. És adókiegyenlítést kell alkalmazni.

Ebben különbözik a kripto adózás a részvényétől!

dec. 9. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!