Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van esélyem hogy eltöröljék a...

Van esélyem hogy eltöröljék a tb megfizetést?

Figyelt kérdés
A Nav követel tölem a tb nem fizetés miatt 360 ezer ft-ot.Az elmult években külföldön voltam igaz nem mindig bejelentve.A magyar lakcimem megtartottam. Azt sem tudtam hogy akkor is kötelezö ezt fizetni. Van esély hogy elengedjék?

márc. 24. 17:29
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
0%

"már csak azért is, mert egyszerre két EGT tagállamban nem lehetsz biztosított."


Miért ne lehetne?


Nem ez a lényeg, hanem az, hogy abban az államban, ahol biztosított vagy rendezed az ezzel kapcsolatos kötelezettségeket. Ilyenkor a másik államban nem kell.

Ha mindkét államban egyszerre vagy biztosított, akkor mindkét államban nyilván rendezett a kötelezettséged. Itthon és külföldön is dolgozol. Attól, hogy külföldön dolgozol, még az itthoni béredből vonják a fenti járulékot kiváltó közterhet, ha itthon is van munkaviszonyod.


Ha kint van biztosításod, de itthon nincs, akkor a kinti biztosításod alapján itthon nem kell külön fizetned járulékot. Erről (is) szólnak a kettős adózást kizáró egyezmények.

Ha a két állam között nincs ilyen egyezmény, akkor bizony előfodulhat, hogy mindkét államban van kötelezettsége az illetőnek. Ott is, ahol biztosított valójában, és ott is, ahol nem, viszont belföldi személynek minősül a lakcíme miatt.

márc. 26. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Azért nem lehet, mert ez a törvény.

[link]


"(2) Ha egy tagállam jogszabályai alapján az érintett személy annak a tagállamnak a kötelező biztosítása alá tartozik, az ilyen személy egy másik tagállamban nem tartozhat önkéntes vagy szabadon választható folytatólagos biztosítás hatálya alá. Minden más esetben, ahol egy adott ágazatban több önkéntes vagy szabadon választható folytatólagos biztosítási rendszer közül lehet választani, az érintett személy csak a választása szerinti rendszerhez csatlakozik."


Ezt a szabályt azért hozták létre, hogy ne lehessen a tényleges társadalombiztosítási költségek megfizetése nélkül ellátást igénybe venni.

Ennek hiányában minden nem Magyarországon dolgozó EU polgár bejelentkezne a magyar TB-be, majd magyar jövedelem híján nevetséges havi 11300 forintért lenne jogosult az ellátásra.

márc. 26. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"nem tartozhat önkéntes vagy szabadon választható folytatólagos biztosítás hatálya alá."


Ugye azt tudod, hogy hazánkban a biztosítás nem önkéntes és nem is szabad választás alapján megy? Bizonyos jogviszonyok hozzák létre, mint például munkaviszony. Nem kérdezik meg, hogy akarod-e vagy sem? Munkaviszony által biztosítottá válsz. Ha nincs munkaviszonyod, és nem tartozol a kivételek közé (nyugdíjas, kiskorú stb.), magyar állampolgár vagy és belföldi címmel rendelkezel, akkor kötelező járulékot fizetni, akár saját zsebből.


Ilyen "kivétel" az is, ha nem itthon, hanem külföldön van biztosításod, és a külföldi állam és Mo. között van ezzel kapcsolatban kettős adózást kizáró egyezménye. Ha van, akkor nem vagy köteles mindkét államban fizetni! Tehát nem vagy köteles, nem pedig nem fizethetsz! Ha nincs, akkor mindkét államban kell(het) fizetned. Uniós országok között van erre vonatkozó egyezmény. Hogy azon kívül még milyen államokkal van, azt a NEAK honlapján megtalálod. Amely ország nem található a listán, ott kell(het) fizetni mindkét helyen. Persze ez attól függ, hogy a külföldi államnak milyen saját szabályai vannak erre vonatkozóan.

márc. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

A hozzászólás arról szólt, lehetsz-e egyszerre két EGT tagállamban biztosított.


Nem, nem lehetsz.

Az Európa Tanács 1408/71/EGK rendelete és a kapcsolódó koordinációs rendeletek egyértelműen meghatározzák, melyik ország jogszabályainak hatálya alá tartozik egy EGT állampolgár.

[link]


Ha ez alapján nem vagy egy adott országi (pl. magyarországi) illetőségű, akkor rád nézve az adott ország (pl. Magyarország) társadalombiztosítása már nem kötelező, akkor sem, ha az adott ország állampolgára vagy és van ott lakcímed.

Ezzel kapcsolatban a Tanács rendeletein túl még a TB törvény IX. fejezete is irányadó.


Szabad választásból pedig nem lehetsz biztosított Magyarországon a korábbiak miatt.

márc. 28. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Értettem, hogy miről szólt. Én viszont általánosságban írtam le, hogy mi a helyzet, mert nem csak EGT tagállamok léteznek a világon. Mivel ezt külön nem jelezted, bárki számára félreérthető lehet az, amit írtál. Kérdező nem jelezte, hogy melyik országról is van szó.


"akkor rád nézve az adott ország (pl. Magyarország) társadalombiztosítása már nem kötelező,"

Pontosan erről beszéltem én is...

márc. 29. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!