Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha kiadtam a lakásomat egy...

Ha kiadtam a lakásomat egy albérlőnek (én nem ott lakom), akkor hogy tudom bevallani az ebből származó jövedelmemet? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Az APEH oldalán kerestem egy erről szóló tájékoztatót, de annyira bonyolult volt a nyelvezete, hogy nem értettem túl sokat belőle! (Sajnos nemigen értek az efféle dolgokhoz) Jól értettem, hogy az SzJA-val együtt kell bevallani? Ezt is 16%-os adó terheli?


De akkor miért írják, hogy az ingatlan bérbeadása adómentes? (A válaszokban kérlek, tekintsetek el a termőföldtől).


Válaszaitokat előre is köszönöm!


2011. júl. 18. 15:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Senki nem mondta hogy a bérleti díj adómentes. Összekevered az áfával amihez neked magánszemélynként nem sok közöd van. abban mentes, ha nem kéred az áfássá tételt

:D

2011. júl. 18. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ingatlan bérbeadásából származó 2011. évi jövedelmedet a következő évben kell az adóbevallásodban bevallanod. Neked év közben csak előlegfizetési kötelezettséged van, ha a bérbeadásból keletkezik jövedelmed.

A jövedelem = bérbeadásból származó bevétel - költségek.


Költség például a rezsi, vagy az SZJA törvény szerinti értékcsökkenés (amortizáció), amit enged elszámolni a törvény a bevétellel szemben.

A rezsi is csak akkor költség, ha a Te nevedre szólnak a számlák. Ha úgy rendeztétek, hogy az albérlő fizeti, és az Ő nevére irattátok át a számlákat, akkor nem lehet nálad költség, tehát nem írhatod le a bevételedből.

Ezt a változatot hívják tételes költségelszámolásnak.


De van lehetőség arra, hogy nem gyűjtögeted a számlákat, hanem a bevételed 90 %-át tekinted jövedelemnek, ami után kiszámolod az adót. Tehát "vélelmezett" költséged lesz a bevétel 10 %-a.

Ezt a variát hivják 10 % költséghányados elszámolásnak.


Ha év közben a 10 % költséghányados elszámolást választod, attól még év végén a bevallásban alkalmazhatod a tételes költségelszámolást, ha Neked az kedvezőbb. De fordítva már nem igaz. Ha tételest alkalmaztál év közben, akkor év végén már nem válthatsz át a 10 % költséghányados elszámolási módra.


Arra kell vigyázni, hogy a költségelszámolás variálása miatt ne keletkezzen év végén 10 ezer forintot meghaladó adóbefizetési kötelezettséged e miatt, mert azt a adóhivatal különbözeti bírsággal sújtja.


Egyébként adóelőleget minden tárgyhónapot követő hó 12-éig kell megfizetni. Magadnak kiszámolod egy kockás papíron a tárgyhónapi bevételből a jövedelmet a fenti valamelyik elszámolási mód szerint. De év közben csak az egyik szerint számolhatsz. Váltás csak a bevallásban megengedett, akkor is csak a 10 %-osról a tételesre! A megkapott jövedelmed 16 %-a az adó/adóelőleg összege. Ezt befizeted az adóazonosító jeledre hivatkozva. Befizetési csekket az adóhivatalnál lehet igényelni. Egyszerre akár 12 db-ot is.


Év végén az adóbevallásban pedig ugyanúgy bevallod mint bármilyen más jövedelmedet, befizeted, vagy visszaigényeled a különbözetet, és kész.


Megjegyzés: Az ingatlan bérbeadása önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül adózás szempontjából.

2011. júl. 19. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de állandóan megfeledkezem az adóalap-kiegészítésről (biztosan nem tudok megbékélni vele).

Tehát a fenti módok valamelyikén kiszámolt jövedelmedet fel kell szorozni 127 %-kal. Az lesz az adóalapod, ami után a 16 % adót/adóelőleget kell fizetni.


Tehát 6.500 Ft után 8.255 Ft lesz az adóalap.


Ezt hívják szuperbruttósításnak.


Az adóhivatalhoz való bejelentkezésről konkrétat nem tudok, hogy kell-e és mikor, kinek, de belinkelem az APEH honlapon az erről szóló tájékoztatót (1.2.1. pontban írják).


[link]

2011. júl. 20. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. júl. 21. 17:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!