Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Nem kapok adójóváírást, nekem...

Nem kapok adójóváírást, nekem ez megéri?

Figyelt kérdés

A kollégáim 71000 Ft körüli összeget kapnak minden hónapban, mert nekik szerepel a bérjegyzékükön valamilyen adójóváírás 13-14000 Ft értékben. Nekem nem szerepel, így én csak 58500 Ft körüli összeget kapok.


Megéri -e nekem szólni a munkavállamnak, hogy nekem is adjanak adójóváírást? Azt mondták a többiek, hogy mivel a nevemben ezt a 13-14000 Ft-ot az APEH felé befizetik, így ennek 12szeresét én visszakapom jövő májusban, mint amit nem kellett volna leadóznom.


2011. aug. 14. 15:55
 1/4 anonim ***** válasza:

Igen. Az adójóváírást a bér kifizetésekor is kérheted, ekkor levonják az SZJA-ból, és a munkáltató nem fizeti meg az adóhatóság felé. Ha te nem jelzed, hogy kéred figyelembe venni az adójóvásírást, akkor a munkáltató ezt nem teszi meg, és a teljes SZJA-t levonja a béredből. Így te ezért kapsz kevesebbet.

Te eldöntheted, hogy neked havonta jön jól az a plusz pénz, vagy az adóbevallásod benyújtását követően (amely akár január is lehet, így februárban már meg is kaphatod a pénzt) egy összegben kéred vissza az adóhatóságtól az adójóváírást. Amelynek összege annyi, mint amennyi adójóváírás nem lett érvényesítve. [Tehát alapesetben 12x-ese a havi leírható adójóvásírásnak.]

2011. aug. 14. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Csatlakozom az előttem szólóhoz. Hogy Neked ez megéri-e így azt mi nem tudjuk eldönteni. Van, aki így "spórol", gyűjti össze azt, amit apránként nem lenne képes. De viszont azt sem árt tudni, hogy 1 évig az államnak "hitelezel", neki kamatozik ez az összeg és nem Neked.

Jól jönne havi + 12.100 Ft a családnak? Döntsd el...

Ha igen, akkor az adójóváírást a bér kifizetőjétől év közben is bármikor kérheted. Onnantól kezdve - ha jogosult vagy rá - akkor kötelesek figyelembe venni.

2011. aug. 15. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Igen, a kérdés nem volt teljes. Tegyük fel, hogy fix 120.000 Ft a fizetésem, a bankszámlára utalt minimálbéren felül a hiányzó részt megkapom borítékban. Persze csak tegyük fel, ugye..


Ekkor megérni, nem? Mert ha 55000-et utalnak, akkor nekem 65000-et adnak borítékba, ha meg 70000-et utalnak, akkor 50000-et adnak borítékba, így nekem mindig ugyanannyi jár. Előző esetben azonban visszakapom akkor a 12-13000 Ft tizenkétszeresét jövőre, ha jól értem, ugye?


Az APEH, vagy NAV nem fog vizsgálódni, hogy miért is fizettettem be az idei év során minden hónapban a 12000 forintokat, ha jövőre meg visszaigénylem?


Köszi!

2011. aug. 15. 11:06
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha a fent említett módon fizetnek ki, akkor semmiféleképpen nem éri meg egyik adókedvezményt sem kérni év közben, hiszen Te mutattál rá, hogy miért nem. És ez így is van. Az év végi adóbevallásban viszont érvényesítheted az év közben nem érvényesített adókedvezményeket. Az adóhivatalt nem érdekli, hogy miért teszed így, Ő örül, hogy addig is nála "kamatozott" a pénzed. Azt viszont már különbözeti bírsággal súlytja, ha több kedvezményt veszel igénybe év közben, mint amire év végén ténylegesen jogosult volnál.

Ilyen alapon Neked megéri, hogy nem kéred év közben.

2011. aug. 16. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!