Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egyéni vállalkozó vagyok már...

Egyéni vállalkozó vagyok már több éve és idén januártól őstermelő is.2 ha kukoricám egy részét (10 Tonnát) eladtam egy felvásárló cégnek, A felvásárlási jegyre az adóazonosító jelemet és az őstermelőim számát írták fel. Jó ez így?

Figyelt kérdés
Az eladásból a kompenzációs áfával növelt bevételem származott (515. 000. -Ft)Állítólag nekem be kellet volna jelentenem még tavaly decemberben az Apehhoz, hogy én a már meglévő(kőműves)vállalkozásom mellé őstermelő is vagyok, máskülönben nem lennék jogosult a kompenzációra.Nekem ezt nem mondta sem a falugazdász, sem a könyvelőm.Lehet ebből bajom?A bevételem csak ennyi, azaz nem éri el a 600.000-et, de valóban megbüntethetnek, amiért nem jelentettem be az őstermelési tevékenységet, vagy azt csak akkor kellet volna, ha nagyobb(több milliós )bevételt produkáltam volna?Segítséget várok sűrgősen, hogy mi a teendő, mert annyian annyi félét mondanak, hogy kezdek belecsavarodni...
2011. okt. 10. 14:51
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem jó. Mivel nem jelentetted be az Apeh-hoz tavaly decemberben, nem vagy jogosult kompenzációs felárra. Nem is értem, hogy állíthattak ki felvásárlási jegyet neked.
2011. okt. 10. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az őstermelőihez külön adószámot kellett volna kérned amikor kiváltottad az őstermelői igazolványt.

Ezt az adószámot a falugazdásznak is el kellett volna kérnie amikor csinálta az igazolványod.

De nem tavaly decemberben, hanem amikor őstermelő lettél (akár idén augusztusban)

Nem tudom, a felvásárló hogy adhatott kompenzációs felárat, az még az őstermelőknél is csak akkor jár, ha az APEHos bejelentkező lapon be van ikszelve.

2011. okt. 10. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Na ezaz.Az őstermelőit januárban váltottam ki és egy szóval sem mondta a falugazdász, hogy menjek az apehba adószámért, a könyvelőm meg most azt mondta, hogy nem is kaptam volna adószámot, mivel már van a kőműves vállalkozásra.A neten más könyvelői fótumokon, valami 101E nyomtatványt emlegetnek, hogy azon kellett volna bejelentenem, hogy ezentúl a rendes vállalkozásom melett őstermelői tevékenységet is folytatok.DE ÉN EZT HONNAN TUDJAM????????HA EGYSZER SE A FALUGAZDÁSZ NEM VILÁGOSÍTOTT FEL? SEM A KÖNYVELŐ?????!!!!Sőt még most is csak annyit mondott a könyvelő, hogy csak az adóazonosító jelet, meg az őstermelői igazolvány számát kell ráírni a felvásárlási jegyre.Úgy is írták.Én most csak azért kérdezősködöm, hogy nehogy pár hónap múlva meg jön az apeh és nyújtja a markát.
2011. okt. 10. 22:44
 4/10 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Amúgy könyvelő.

Adószámot már nem kellett kérned, mert van, mivel vállalkozó vagy. A változásbejelentőt kellett volna beadni tavaly decemberben, és azon jelölni, hogy kompenzációs felárra tartasz igényt. Ezt már nem pótolhatod, már csak idén decemberben adhatod be jövőévre. Felvásárlási jegyet nem állíthattak volna ki neked, pláne nem adóazonosító jellel. A könyvelődnek ezt tudnia kellene és a cégnek is, aki kiállította neked a felvásárlási jegyet.

Mivel nem adtál be változásbejelentőt, így számlát kellett volna adnod az mezőgazdasági értékesítésedről.

Próbálj meg beszélni a felvásárló céggel, mert ez nekik sem jó. Ugyanis ők azt a kompenzációs felárat, amit neked kifizettek(amire nem vagy jogosult), visszaigénylik az államtól.

2011. okt. 11. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Azt még elfelejtettem hozzátenni, hogy-mivel nem nyújtottál be változásbejelentőt(101E)- azok az áfa-szabályok érvényesek, ami a vállalkozásodban is él. Tehát, ha áfa-s vagy akkor a mezőgazdasági értékesítésedről is áfa-s azámlát kellett volna adjál, ha alanyi mentes vagy, akkor alanyi mentes számlát.
2011. okt. 11. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Azért ez jól ki van találva.Magyarán ha a paraszt gondol egyet kora tavasszal, hogy idén földet is művelek és abból szerzek némi bevételt, akkor ha tisztességes állampolgár révén nyögi a havi befizetnivalókat, mint egyéni vállalkozó más tevékenység kapcsán, akkor ezt nem teheti meg csak 1 év múlva, mert neki ezt DECEMBERBEN!!! be kellett volna jelentenie.Fajin....Ismét egy agyament bürokratikus íróasztal mellett kiötlött törvény!!!!!Szép ...És még nem is lenne vele baj, de akkor ezt miért nem mondták el nekem falugazdászék január 12-.én, amikor is bebattyigtam hozzájuk?Akkor mi a büdös francra állították ki nekem az őstermelőit?????Ha én már így se úgy se tudok vele idén bevételt produkálni???Ha?????Na ezt magyarázza el nekem valaki , legyen szíves!
2011. okt. 11. 08:19
 7/10 A kérdező kommentje:
07.44:Hogyan állíthattam volna ki számlát, ha nem adtam be változásbejelentőt?????Én KŐMŰVES VAGYOK!!!!!Ha kedvem szottyan nem adhatok ajtóról, ablakról, vagy bútorról, így SZERINTEM kukoricáról sem számlát!!!Na most még jobban nem értem, hogy mi van???!!!És hol érvényesítheti a vállakozó a földművelésből származó 600.000.-Ft-ig adómentes bevételét?????Ja vagyis a vállakozó azután is adózzon, mert még nem fizet eleget, azzal csak a feketéző sereg élhet, akik amúgysem fizetnek egy fillér közterhet sem???Vagy hogyis van ez?
2011. okt. 11. 08:29
 8/10 anonim ***** válasza:

Az egyéni vállalkozás és az őstermelés 2 különböző tevékenység. Ne keverd össze. Az őstermelői tevékenységekre nem a vállalkozásodon keresztül kell számlát kiállítanod. Az őstermelői igazolványodban vannak a mezőgazdasági tevékenységek, amelyre állíthatsz ki. Ha nem éri el a 600ezret nem kell adóznod és feltüntetni a bevallásban. A vállalkozási tevékenységed megy tovább a megszokott mederben.

A falugazdász pedig nem könyvelő, nyilván az adózás részéhez nem ért. Az őstermelőit miért ne állíthatták volna ki? Egyik tevékenység nem zárja ki a másikat.

Az áfa-részét kellet volna átgondolni a könyvelőd segítségével, akkor amikor kiváltottad az őstermelőit. Mivel nem adtál be változás bejelentőt, így őstermelőként is ugyanaz az áfa-szabályozás van érvényben, mint a vállalkozásodra.

Az eddig elkerülte a figyelmemet, hogy év közben váltottad ki az őstermelőit. Így lehet, hogy nem is választhattad volna erre az évre a kompenzációs felárat, de ebben nem vagyok biztos.

2011. okt. 11. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Most megnéztem a 11T101E változásbejelentő nyomtatványt.


Amikor kiváltottad az őstermelőit, mindenféleképpen be kellett volna adod, mert ezen kellett volna bejelenteni az őstermelői tevékenységedet a B01 lap 5. pontjában. Ezt mindenféleképpen pótolnod kell most, viszont az F01 lap- amin az áfa adózási módot kell választani-kitöltéséhez kérdezd a könyvelődet és hívjátok fel a NAV ügyfélszolgálatát, mert azt nem tudom, hogy választhattad volna-e így év közben a kompenzációs felárat, és azt sem tudom, hogy ha most visszamenőleges dátummal beadjátok a nyomtatványt, akkor választhatod-e.

Mert ha nem, akkor számlát kellett volna adni róla, tehát vissza kell csinálni a felvásárlási jegyes dolgot. Ha igen, akkor minden rendben, de szerintem ez a kevésbé valószínűbb verzió.

2011. okt. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a segítő válaszokat.Könyvelőm éppen most jelenti be a dolgot, mert állítólag utólag is be lehet jelenteni, a lényag, hogy be legyen JELENTVE!!!

Még egy kérdésem lenne, amennyiben tudnak, kérem segítsenek.Jövőre több földet szeretnék megművelni, amik eddig vagy bérbe voltak adva, vagy pihentettem őket.Amennyiben az összes földet sikerül bevetnem és majd le is arattatnom, a bevételem előreláthatólag meghaladja az 1.000.000.-Forintot.Feleségem jelenleg gyesen van.Hogyan járok jobban?Ha feleségem kiváltja az őstermelőit, és azon belül én is szerepelek(hogy közös), és akkor már a feleségem igényel egy adószámot és ezentúl 1.200.000-ig adómentesen tudunk értékesíteni, vagy újra be kell jelentenem decemberben, hogy jövőre megint őstermelésből is számítok jövedelemre, ekkor viszont, hogy tudom a feleségemmel közössé tenni az őstermelői igazolványt?VAGY:Az enyém most így marad és megújítom , a feleségem pedig januárban kiváltja adószámot igényel és akkor ő is tud 600.000-ig eladni?Ebben az esetben viszont hogy fog működni a földalapú támogatások igénylése, ha 2 őstermelőink van?Mert jövőre már azt is mi csináljuk, eddig a szüleink csinálták.

2011. okt. 11. 13:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!