Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Melyek a számlaképesség...

Melyek a számlaképesség előnyei / hátrányai? Ki, mi számít számlaképesnek? (egyéni vállalkozó, bt, kft, rt, ennyi)?

Figyelt kérdés
Ha számlaképes vagyok, min és hol tudok spórolni? Pl. benzin áfáját visszaigényelhetem, vagy egy részét? vásárolhatok olcsóbban a Metróban, ilyenek érdekelnének
2011. dec. 4. 20:43
 1/8 anonim ***** válasza:
bevétel is kellene. Van? Magadnak kell fizetned a tb-t járulékokat kb havi 100at
2011. dec. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
bocs, én eddig úgy tudtam, hogy kb. havi 40 ezer a tb meg a járulékok és a többi nyűg... Tévedtem? Hol van erről infó bővebben? Mindig módosítják és ez nekem követhetetlen.
2011. dec. 4. 21:03
 3/8 A kérdező kommentje:
Akár e.v. vagyok, akár bt-t vagy kft-t csinálok, így is úgy is havi 100-at kell kifizetni alapból minden hónapban 1 személyre??? Akkor igen csak sok bevétel kéne... :-(
2011. dec. 4. 21:06
 4/8 anonim ***** válasza:
:D először nézz utána a gazdasági formáknak. RT? Bt? Kft? a baj hogy nem érzed ezek között se a különbséget.
2011. dec. 4. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Érzem a különbséget nagyjából, viszont ezek mindegyike adhat számlát (mint cég). Nyilván nem rt. alapításán töröm a fejem. Te viszont nem a kérdésre válaszoltál. A kérdés az egyes vállalkozási formák adózásbeli különbözőségére irányult és erről szerintem fogalmad sincs, azért beszélsz mellé.
2011. dec. 4. 23:33
 6/8 anonim ***** válasza:

Most akkor mit akarsz tudni valójában?

"A kérdés az egyes vállalkozási formák adózásbeli különbözőségére irányult", vagy amit a kérdésben feltettél?

Számlaképesek: vállalkozások, vállalkozók, adószámos magánszemélyek, mezőgazdasági őstermelők.

"Ha számlaképes vagyok, min és hol tudok spórolni?": a tevékenységi körödtől függ. Pl ha építési vállalkozásod van, olcsóbban hozzájutsz a saját házad felújításához szükséges anyagokhoz, de gyümölcsökhöz nem. Ha zöldség-gyümölcs kereskedést folytatsz, akkor pont fordítva.

"Pl. benzin áfáját visszaigényelhetem, vagy egy részét?": Nem, egy részét sem.

"vásárolhatok olcsóbban a Metróban,": Nem, a Metroban mindenkire ugyanaz az ár vonatkozik.

Attól, hogy számlaképes vagy, még nem leszel jogosult ÁFA levonásra. Lehetsz alanyi, vagy tárgyi mentes is. Még ha jogosult vagy ÁFA levonásra, akkor sem vonhatod le mindennek az ÁFAjat. És nem is tehetsz be akármilyen kiadást a könyvelésbe.

A járulékok attól függnek, hogy van-e legalább 36 órát elérő munkaviszonyod valahol, vállalkozás/vállalkozó vagy-e, vagy adószámos magánszemély. Plusz ha mg. őstermelő akkor kezdő, vagy sem; ha nem kezdő, mennyi az előző évi árbevételed.

A járulék fizetés vállalkozóknál (akár társas, akár egyéni) legalább a minimálbér után 17,5%+27% havonta. Most 78ezer a minimálbér, jövőre felemelik 92ezerre, +nem a járulékot is emelik: 18,5+27%-ot kell majd fizetni; valamint nem a minimálbér, hanem legalább a minimálbér másfélszerese után.

A tényleges jövedelem kivét után SzJAt.

Ha vállalkozás, akkor kell könyvelő (ő sem dolgozik ingyen)

Ha vállalkozás/vállalkozó, akkor helyi adó fizetési kötelezettség (akkor is ha veszteséges vagy, mert a helyi adónak más az alapja, mint a társasági adónak és az egy.váll.adójának)

Ha a vállalkozásod tevékenységi köre indokolja, be kell jelentkezned a NAVhoz környezetvédelmi termékdíj fizetésre, ehhez GLN regisztrációs díjat kell fizetni minden évben (attól függ az összege, hogy milyen szintű felhasználó vagy)

Dióhéjban ennyi.

2011. dec. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

1. Ha nincs legalább napi 8 órás főállású munkaviszonyod, akkor kell havonta a kötelező járulékot + SZJA-t fizetned, mert ez esetben főállású vállalkozó vagy, akár egyéni vállalkozást, akár társas vállalkozást indítol.

2. Ha a vállalkozásnál ÁFA alá bejelentkezel, akkor van lehetőséged a kiadási számlákban szereplő ÁFÁ-t vissza-igényelni, de a bevételeid utánit pedig be kell fizetned. Ha logikusan gondolkodol, mindenki arra törekszik, hogy több legyen a bevétele, mint a kiadása (= nyereség), ebből adódik, hogy a befizetendő ÁFÁ-d több lesz, mint a visszakérhetőd. (Az egy más dolog, hogy a NAV szigorúan leszabályozta, hogy a visszakérhető különbözet pénzügyileg milyen esetekben kérhető vissza, és mikor van az, hogy csak nyilvántartjuk az "elvileg visszajáró" ÁFA összegét)

3. A benzin ÁFÁ-ját az adótörvények éppenséggel nem engedik visszakérni, csak a diesel-ét, kivéve a személy-szállítási tevékenység esetében.


Tehát, ha nem muszáj, ne váltsd ki a vállalkozóit, mert azzal rengeteg nyűgöt veszel a nyakadba, és "olcsóbb" vásárlásra nem ad lehetőséget.


Van még egy vállalkozási forma, amit nem soroltál fel: adószámos magánszemély = ide az ingatlanbérbeadás, az egyéb személyi szolgáltatási tevékenységek egy része tartozik. A KSH határozta meg, hogy mely tevékenységekre adhatja ki a NAV ezt a jogosítványt, és ebben az esetben is számlaképes vagy!

2011. dec. 5. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
már nem azért de a 4 vállalkozási forma teljessen más ezért említtettem mert gőződ se lehet a különbségekről,most akkor korlátolt felelősséget akarsz vagy korlátlant, egyénileg, vagy társassan, van annyi tőkéd hogy a "minimum" tőkét egy kft vagy rt esetén tud teljesíteni vagy sem stb de erről majd akkor később. Benzint nem igényelhetsz vissza, régen volt rá lehetőség, de a visszaélések miatt, ez már nem lehetséges. Olcsóbban nem vásárolhatsz, viszont haszonkulcsot rakhatsz rá, a kettő különbözete lesz a hasznod, de a nagykerben semmilyen kedvezményben nem lesz részed. ha elárulnád h mégis mivel akarsz foglalkozni megkönnyíteni a helyzetet
2011. dec. 5. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!