Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki segítene adóbevallás...

Valaki segítene adóbevallás ügyében?

Figyelt kérdés

A páromnak a tavalyi bére 996.000 ft. volt. Igénybe vette az adójóváírást, de a családi adókedvezményt nem. Az én gyedem összesen 664.360 ft. volt. Én nem vettem igénybe az adójóváírást. A családi adókedvezménnyel bajban vagyunk. Nem tudjuk, hogy osszuk meg. Nem adtunk le nyilatkozatot, mert utólag akartuk megkapni, egyben. Én kapok vissza adójóváírást, 130.000 ft-ot. Nem igazán értem, nem tudjuk, ezt most hogy kell a nyomtatványon kitölteni. Amúgy minden évben mi csináljuk, mert a meló nem hajlandó rá, de erre a családi adókedvezményre nem vagyunk felkészülve...

Valaki segítene nekünk, hogy hogyan osszuk szét, és hogy hova kell írni egyáltalán?


2012. jan. 23. 20:14
 1/10 anonim ***** válasza:
77%

Segítek, csak kell még egy kis infó.

Hány gyermek után akarjátok igénybe venni a családi kedvezményt? Mikor született? (év, hónap) Közös a kisgyermek? Egy háztartásban éltek (egy a lakcímetek)? Ezt azért kérdezem, mert családi kedvezmény annak jár, aki jogosult családi pótlékra is. Annak pedig feltétele, hogy a gyermek a háztartásban nevelődjön. A két szülő különböző lakcíme esetén ez nehezen bizonyítható! A megjelölt bérek nettó bérek, vagy bruttók? Ha nettó, akkor a bruttó kellene!

Válaszok esetén tudok számolni.

2012. jan. 24. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítségedet!

1 gyermekünk van, 2010.08-ban született, házasok vagyunk, egy lakcímen, és én (feleség) kapom a családi pótlékot. A bérek bruttók!

2012. jan. 24. 08:26
 3/10 anonim válasza:
Az 53-as bevallásnak a 3-as lapján kell feltüntetni a gyerek adatait és a lap alján van a megosztás.
2012. jan. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
Igen, kitöltöttem a 3-as lapot, ahogy kell. De az összeget hova kell beírni? Az A lap 16-os sorába? De mennyit? Ha beírom, hogy 120.000 ft (10.000x12 hó), akkor csak 19.200 ft-ot ír ki visszaigényelhetőnek. Ez létezik? 57.187-et vontak le tőle adóelőleget...
2012. jan. 24. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
Én vagyok a kérdező, csak most már látszik a nevem is. :)
2012. jan. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Vagy a 62.500 ft-ot kell figyelembe venni a bevallásnál? És azt kell valahogy beírni?
2012. jan. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Első válaszoló vagyok, még azóta nem írtam. Egy kis türelmet kérek még, mert számolok, hogy milyen megosztásban lenne kedvező a családi kedvezményt figyelembe venni Nálatok. Nem olyan egyszerű, mint ahogy a többiek leírták.
2012. jan. 25. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Akkor lássuk:

Amit tudok, és amit sejtek.

2011. évben egész évben (minden hónapban) volt bérjellegű jövedelmetek. Tehát az adójóváírásra jogosító hónapok száma mindkettőtöknél 12 hó. 1 gyermek van, aki után jogosultak vagytok mind a ketten családi pótlékra.

A férj egész éves bruttó bére 996 ezer forint volt. Ennek a szuperbruttója (adóalap) 1.264.920 Ft. Ha év közben kérte az adójóváírást, akkor valószínűleg 57.187 Ft adóelőleget vontak le tőle egész évben.

Feleség éves bruttó GYED-e 664.360 Ft. Ennek a szuperbruttója 843.737,- Ft. Levont adóelőlege - mivel nem kérte az adójóváírást, és ezek szerint a családi kedvezményt sem: 134.998,- Ft körül kell, hogy legyen.


A családi kedvezmény összege éves szinten, 1 gyermek után 12 x 62.500 Ft = 750.000,- Ft. Ez az adóalapot csökkenti és nem az adót. Ezt kell úgy megosztani kettőtök között, hogy befizetés ne legyen, és a levont adóelőleg is (az adójóváírást is figyelembe véve) visszajöjjön, ha van rá mód.


A számok alapján úgy jó lesz, ha a férjed 7 hónapot vesz figyelembe belőle (437.500 Ft), Te pedig 5 hónapot (312.500,-).


Így mind a ketten visszakapjátok a teljes levont adóelőleg összegét, sőt még az adójóváírást teljesen nem is tudjátok kihasználni, mivel a családi kedvezmény annyira lecsökkenti az adóalapot, hogy arra már nem lesz mód. De adót visszakapni úgyis csak annyit lehet, amennyit az ember adóelőlegként megfizet. Többet nem.


A családi kedvezmény összegét a bevallás 16. sorába kell beírni, összegszerűen. A 24. sorban lévő adójóváíráshoz 12 jogosultsági hónapot kell (a program beírja ez alapján a maximum kapható összeget), és az adófizetési kötelezettség lenullázódik. A kifizetők által levont adóelőleg összegét az 55. sorba kell beírni, és kidobja a gép a 70. sorban a visszaigényelhető adó összegét.

Ha a családi kedvezményt igénylitek, akkor a bevallás 1153-03 nyomtatványát is ki kell tölteni hozzá, ott van olyan táblarész, ahol arról nyilatkozik az adózó, hogy a családi kedvezményt megosztotta a másik szülő között. Ezt is ki kell tölteni. Sok sikert! Kérdezz, ha elakadsz valahol.

2012. jan. 25. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Kiegészítem saját magam:

A családi kedvezmény összege havonta 62.500,- Ft 1 gyermek után, nem pedig 10 ezer forint adóösszeg csökkentő! Ne azzal számolj, mert belekeveredsz!

A 16. sorban a férjednek 437.500,- Ft-ot írj, a sajátodba pedig 312.500 Ft-ot. A kettő összege az (750.000,- Ft), amit ketten összesen egy évben családi kedvezményként igénybe vehettek olyan megosztásban, amelyik nektek a kedvező.

2012. jan. 25. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Nos, ez igen korrekt, és természetesen nagyon hasznos válasz volt!

Nagyon szépen köszönöm, hogy ennyi időt fordítottál rám! Sikerült így megcsinálni, nem is hozott ki semmi hibát! Nem ment volna egyedül, még egyszer köszönöm!!!

További szép napot neked!!!

2012. jan. 25. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!