Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adóelőleg és családi adókedvez...

Adóelőleg és családi adókedvezmény visszaigényléséről szeretnék kérdezni!?

Figyelt kérdés
Párom (terhesség miatt) vissza igényelhetne tavalyról 6 havi családi adókedvezményt és plusz vonták tőle a 12.500 ft-os adóelőlegeket is... Megkérdeztem egy könyvelő ismerőst és azt mondja h csak 49.000 ft igényelhető vissza... Ez szerintem elég érdekes.. akkor nem a 6*12.500 ft igényelhető vissza plusz az adóelőleg részarányos része???????? Igaz h a családi adókedvezményt pénzben nem kapjuk vissza mert az csak az adóalapot csökkenti???? Mostmár tiszta káosz az egész....
2012. jan. 30. 19:17
 1/4 anonim ***** válasza:

A kérdés egy kicsit zavaros, gondolom azért, mert adózási kérdésben nem igazán látsz tisztán.


Minden hónapban 12.500 Ft adóelőleget levontak Tőle? Vagy mi az a 12.500 Ft, amit említettél. Adójóváírást viszont nem kért? Szóval valami zavar van itt!


A családi kedvezmény összege 1 gyermek után havonta 62.500 Ft adóalapot csökkentő összeg. A lecsökkent adóalap után számoljuk ki az adó összegét, amelyet csökkenthetünk az ismert adójóváírás összegével. Így kapjuk meg a végleges adókötelezettséget.

A párodnak a terhesség 91. napjától jár a családi kedvezmény. Ha ez a tavalyi évben 6 hónapot ölel fel az év végéig, akkor neki 6 x 62.500 Ft-tal, összesen: 375.000 Ft-tal csökkenthető az adóalapja, ami egyenlő a bruttó bér + adóalap-kiegészítés összegével (szuperbruttó bér). A megmaradt összegre ki kell számolni az adó összegét, ami 16 %. Az eredmény lesz az adó, amelyet tovább csökkent az adójóváírás, amely a szuperbruttó BÉR (csakis a bérjellegű jövedelmek tartoznak ide) 16 %-a, de maximum havonta 12.100 Ft lehet csak.

Adóelőleget annyit lehet csak visszaigényelni, amennyit az adózótól év közben levontak, vagy Ő maga megfizetett. Többet nem.


Nem tudom, hogy érthető voltam-e? Ha nem, kérdezz nyugodtan, vagy konkrét számok kíséretében én is konkrét számokat tudok mondani.

2012. jan. 31. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló!!!!

Ön az első aki úgy tudta ezt elmagyarázni nekem, hogy MEG IS ÉRTETTEM!!! Vááááá.... pedig tőlem olyan távol állnak a számok mint Makó Jeruzsálemtől!!! Nagyon szépen köszönöm a válaszát, teljesen megvilágosodtunk!!!!

Még egy szintén értelmes kérdésem lenne: Kinek éri meg jobban igényelnie ebben az éveben a családi adókedvezményt!!!: Aki bruttó 200 körül keres vagy aki gyeden van (minimálbérről)??? Van néhány értelmes könyvelő ismerősünk, de valójában ahány embert megkérdeztem annyi féle választ kaptam!!! Mégegyszer köszönöm!!!!

Kinek éri meg jobban igényelnie ebben az év

2012. febr. 1. 13:20
 3/4 A kérdező kommentje:
(folytatom)...ben? Már most, hogy nem lesz ugye adójóváírás.... ez nem tudom, hogy mennyire befolyásolja majd a helyzetet....
2012. febr. 1. 13:21
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy a párodnak mennyi a bruttó GYED-e.

De azt általánosságban elmondhatom, hogy ha valakinek a bruttó jövedelme havonta eléri a 62.500 Ft-ot, akkor az teljes mértékben igénybe tudja venni 1 gyermek után a családi kedvezményt év közben is, hiszen ilyen esetben az adóalapja 0 Ft lesz, így nem kell adóelőleget tőle levonni. Az a fölött keresők pedig szintén teljes mértékben ki tudják használni 1 gyermek után. Két gyermek esetén bruttó 125.000/hó összegnél tudják teljes egészében, az alatta keresők pedig csak részben. De ez nem gond, ha van másik szülő is, aki jogosult lenne rá, mert akkor év végén - szintén megosztással - az egyik adózónál igénybe nem vett részt a másik adózónál figyelembe tudják venni.

Ha a párod GYED-e havi 62.500 Ft alatt van, akkor kérd inkább Te, mivel Neked biztosan több a bruttód. Így nem kell az év végi bevallásig várni a végleges rendezésére.

2011. évben ez annyira nem egyértelmű, hiszen volt más kedvezmény is (adójóváírás), ami eléggé befolyásolta azt, hogy ki milyen arányban vegye igénybe a családi kedvezményt ahhoz, hogy minél jobban járjon vele.

2012. febr. 2. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!