Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » TB hátralékom van, mit lehet...

TB hátralékom van, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Decemberben bejelentkeztem tb fizetésre a NAV-nál, kiküldték a csekkeket, és az első kettőt be is fizettem, de munkanélküli vagyok, így 3 hónapra elmaradtam a befizetéssel, mert nem volt miből. Közben az önkormányzattól igényeltem erre vonatkozó támogatást, azt is már 3 hónapja, de annyit tökölnek vele, hogy még csak most fogom megkapni májusban a támogatást. Igazából azért nem fizettem eddig, mert reméltem, hogy minél hamarabb megkapom a támogatást, de össze-vissza volt minden a hivatalban....

Viszont ezalatt a 3 hónap alatt egyszer el kellett menjek az orvoshoz (nőgyógyász), aki nem mondta, hogy ne lenne aktív a tb jogosultságom, viszont így utólag el kezdtem aggódni. Kifizettethetik velem a vizsgálat költségeit? Vagy kaphatok a NAV-tól felszólítást hátralék befizetésére? Ezen van valami kamat? Csak mert tervezem befizetni, amint lesz munkám, de most nem tudok legombolni magamról 3x 6900 ft-ot... :-(

Előre is köszönöm, ha valaki tud tanácsot, értelmes választ adni a kérdéseimre!!!



2012. máj. 2. 00:46
 1/7 anonim ***** válasza:
16%

Mindenképpen fizesd be valahogy utólag (és minél gyorsabban!) az elmaradt 3x 6390 Ft-ot, mert minden nap késedelemért késedelmi kamatokat számítanak fel...


Következő probléma, hogy amikor nem volt érvényes a TB-d, és orvoshoz mentél, annak a vizsgálati költségeit 100%-os áron rád terhelik, ha gyógyszert is kaptál, annak is a támogatását visszafizettetik...


A legnagyobb gáz az egészben, hogy az önkéntes TB-járulék ADÓ-nak számít, tehát jelenleg ADÓTARTOZÁSOD van, ami elég szigorú következményekkel járhat!...


Ha lesz munkád, akkor a Munkáltatód fogja fizetni ezt a járulékot, de ha munkanélküli vagy nem nappalis iskolás, akkor magadnak kell fizetned...


Próbálj szüleidtől kölcsönkérni, vagy valami alkalmi munkával pénzhez jutni MINÉL GYORSABBAN!...

Próbálj legalább havonta 1 csekket befizetni az elmaradt háromból, úgy talán könnyebben megy...

2012. máj. 2. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%

Sem az orvosi vizsgálat díját, sem a gyógyszer támogatást nem fizettettetik ki veled.

Azzal, hogy bejelentkeztél az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésre, jogosult lettél az ellátásokra.

Az teljesen más kérdés, hogy fizeted-e, vagy sem, az orvosi ellátásnál ez nem számít.


Amit fizetsz, az nem önkéntes TB járulék, hanem kötelezendően fizetendő járulék, ezért hajtható be adók módjára.


Az önkormányzatnak 30 napon belül el kellett volna bírálnia a kérelmedet, vagy hiánypótlásra szólítani fel, ha hiányosan adtad be.

A támogatást nem a határozat napjától, hanem a benyújtás napjától kell megkapnod (ha jogosult vagy rá) Azaz, ha te február elsején nyújtottad be, akkor február 1-től kell rendezniük a Tbd (jogosultság esetén), függetlenül attól, hogy a határozatot februárban, márciusban, vagy májusban kapod meg.

Így a fizetési kötelezettséged csak a benyújtás napjáig áll fenn (kedvező elbírálás esetén)


Az elmaradásod (ha egyáltalán van), nyilvántartják az adófolyószámládon. A késedelmes napokra a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresének napi összegét számolják fel. A 3 hónap tartozásra 3 hónap késedelem esetén ez kb. 550-600 forint, amit majd 2013 szeptember-októberében írnak elő az adófolyószámládon.

Fognak róla küldeni értesítést.


Fölösleges most kapkodnod a befizetéssel, mert részint ekkora összeget ilyen késedelemnél nem kezdenek el behajtani, másrészt nem biztos, hogy mekkora az elmaradt összeged és a késedelmed (attól függően, hogy meddig rendezted és mikor adtad be a kérelmet, lehet, hogy nincs is késedelmed)

A TB-d pedig érvényes, nem kell fizetned sem az orvosnál, sem a gyógyszer támogatásért.


Ha majd lesz munkahelyed, az önkormányzat felé jelezned kell (írásban) hogy elhelyezkedtél. A NAVnak nem kell, azt megteszi a munkáltatód.


Csinálj egy ügyfélkaput (okmányirodában, vagy kormányablaknál) és lekérdezheted az adófolyószámládat.

Tapasztalat, hogy a fizetési kötelezettség előírást jócskán késve (de visszamenőleges dátummal) törlik. Én február 1-től helyezkedtem el, addig fizettem magam után. A munkáltatóm már január közepén bejelentette a NAVnak, hogy február 1-től alkalmazásban állok náluk (megkaptam az EBEV nyugtát és a bejelentési adatlap másolatát), ennek ellenére április közepén még szerepelt az adófolyószámlámon a február és március hóra fizetendő járulék. A biztosítási jogviszony lekérdezésnél pedig ott volt, hogy február 1-től biztosított vagyok, a munkáltatóm XX cég.


Ha pedig mégis van elmaradásod (nem rendezted a kérelmed benyújtásának napjáig szóló fizetési kötelezettséged), akkor arra kérhetsz méltányossági elengedést (ezt viszont az alatt az idő alatt tedd meg, amikor az önkormányzat rendezi a TBd, és még nincs munkaviszonyod)


Most ne kapkodj a befizetéssel, és ne parázz, jogosult vagy az ellátásokra, nem kell értük fizetned.

Viszont kérdezz rá az önkormányzatnál, hogy mi a helyzet a TBddel és nyiss egy ügyfélkaput (ha még nincs)

2012. máj. 2. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Először is nagyon köszönöm mindkettőtöknek a gyors választ! A második válaszoló nagyon megnyugtatott, én is valami ilyesmit hallottam, de nem voltam benne egészen biztos.

Viszont ami az önkormányzati támogatást illeti, abban nem hiszem, hogy igazad lenne, mert bár március 1-én adtam be a kérelmet, nekem ott azt mondták, hogy nem a beadástól számítva, hanem a pozitív elbírálás napjától kezdve fizetik nekem a TB-t, amit nem is nagyon értettem, hogy miért. Sajnos eléggé nagy volt a huzavona az ügyintézésnél, mert folyamatosan hiánypótlókat küldtek nekem, miközben többször is bementem személyesen és telefonon is érdeklődtem, hogy akkor ugye mindent beadtam, ami kell... Ennek ellenére 3 hetente kaptam hiánypótlásra felszólításokat. Nem álltak a helyzet magaslatán.

2012. máj. 2. 14:06
 4/7 A kérdező kommentje:

Még valami: ha megcsináltatom az ügyfélkaput, ott rendszeresen le tudom kérni és meg tudom nézni a TB hátralékomat? És amgy ez havonta kamatozik kb. 500 ft-ot?

Előre is köszi még egyszer!!!!!!! :-)

2012. máj. 2. 14:08
 5/7 anonim ***** válasza:
0%

"... Nincs biztosítása? Rendkívül rosszul járhat

Újabb adómódosításokat tartalmazó törvénytervezetet készített a kormány


Akinek nincs egészségbiztosítása, az az év elejétől visszamenőleg köteles lesz egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni, és megszűnik a gyógyszertári szolidaritási díj is – egyebek mellett ezt tartalmazza az egyes adózási törvények módosításáról címet viselő törvénytervezet, amely a kormány honlapján jelent meg. Alább olvashatja a várható legfontosabb változásokat.


... A tervezet szerint minden társadalombiztosítás nélküli belföldi magánszemélynek fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ennek az összege jelenleg havi 6 390 forint, és a fizetést ez év első napjától – visszamenőleges hatállyal – kell teljesíteni..."


[link]

2012. máj. 3. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Tisztelt #2-es Beíró!


Több ponton félrevezeted a Kérdezőt :


1./ Azokra a hónapokra, melyekre nincsen befizetve a TB-járulék, nem jár a biztosítotti jogviszony, tehát utólag behajtható az orvosi ellátás teljes ára, még akkor is, ha ezt az elmaradt járulékot utólag befizeti az Alany...


2./ Amit önként fizetnie kell annak, akinek nincs munkahelye ill. nem jár nappali tagozatos iskolába : "Egészségügyi Szolgáltatási Járulék"


3./ "... A késedelmes napokra a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresének napi összegét számolják fel..."

Valóban... Csakhogy ha az elmaradás egy nő, akkor egyre nagyobb összegre fogják rászámolni (havonta!) a jegybanki alapkamat kétszeresét...

Aztán a kamatokkal megnőtt összegre is...

Ha valakinek már a 3x 6390 Ft is fizethetetlenül sok, annak a kamatos kamataival növelt összeg szerinted mennyi lesz?...

(Tényleg jó ötlet arra biztatni, hogy ne izgassa magát?...


4./ Az orvosi ellátásra tényleg jogosult, el is fogják látni a kórházban ill. a rendelőkben, de ha nincs érvényes biztosítása, akkor követelhetik ezeknek a teljes árát!!!...

(Gondolj csak bele : betörik az ablakod, elmész a biztosítóhoz, hogy fizessék ki az üvegezést, de közben hónapokig nem fizetted a biztosításodat, akkor mire föl térítse meg a károdat a biztosító?!)

Ha valaki nem fizeti a TB-t, akkor mi jogon lenne jogosult a TB-ellátásra?!...


"Kibicnek semmi sem drága" alapon olyan tanácsokat adsz a Kérdezőnek, amiből nagy valószínűséggel kellemetlensége származik!...


Lehet, hogy jó volt neki ezt olvasni, hogy "ne izgasd magad" meg "majd ráérsz", de valójában nagy pácban van, amiből úgy tudna csak kilépni, ha minél gyorsabban befizetné az elmaradásait!...

(Azonnal kellett volna az önkormányzatnál jelentkeznie, nem hónapok múlva.)

2012. máj. 3. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
29%
Nekem kikellett fizetni utólag az elmaradt tbt,amihez részletfizetést kértem és kaptam is!Viszont egy hónapban nem tudtam fizetni és kaptam is felszólítást 3000 pár száz ftos,késedelmi kamatról amit nemtudom hogy számolnak,de a NAV oldalán nekem pár forint jött csak ki!
2013. jan. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!