Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hagyatéki eljárásban részt...

Hagyatéki eljárásban részt vevő közjegyző munkadíja elszámolható-e költségként a személyi adóbevallásban?

Figyelt kérdés
Örökölt ingatlanról lenne szó, ami el is kelt. Ezért kell adóbevallást róla csinálni.A hagyatékátadó közjegyzői folyamatról lenne szó. Annak a munkadíjáról.

2012. máj. 9. 14:36
 1/6 anonim ***** válasza:
Elszámolható a megszerzésre fordított összeg és az ezzel összefüggő más kiadások. Szerintem ebbe simán belefér a közjegyzői munkadíj. Nem is gondolkodnék rajta.
2012. máj. 10. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A közjegyző azt mondja elszámolható, az adóhivatalban viszont azt mondják, hogy az nem, mert az a teljes hagyatéki ügyre vonatkozik. Most akkor melyik az igaz?
2012. máj. 10. 21:04
 3/6 anonim ***** válasza:

Mindkettőnek igaza van. Elszámolható, de a közjegyzői díjnak csak az a része, amely az értékesített, örökölt ingatlanra vonatkozik csak. Ha más is volt ennél a hagyatéki eljárásnál örökségként, nem csak az ingatlan, akkor valami viszonyítás alapján kell megosztani a közjegyzői munkadíjat. Hogy erre a meglévő papírok alapján van-e mód, azt nem tudom így eldönteni.


Csak mondok egy "hülye" példát:


Hagyatéki eljárás során a hagyatéki leltárba felvett összes érték 8 millió forint. Ebből a kérdéses ingatlan leltári értéke 6 millió. Közjegyzői díj: 60 ezer az egész eljárásra.


Az ingatlan érték az összes értéknek a 75 %-a. Tehát 60 ezer forint 75 %-a lesz az, ami az ingatlan közjegyzői díjának tudható be. Nagyon leegyszerűsítve, de erről van szó.


Ezt egy kockás papíron levezeted, és megtartod az adó elévülési idejének végéig, ha véletlenül ellenőrizni akarnak majd egyszer.


Ha többen fizették ezt a közjegyzői díjat, akkor már a hányadokat az örökösök szempontjából is meg kell határozni.


Lényeges, hogy kinek a nevére szól a közjegyzői munkadíjról a számla!

2012. máj. 11. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Valóban az utolsó válasz nézne ki a leglogikusabbnak, de nem értem, hogy az adóhatóságnál viszont miért tiltakoznak a közjegyzői díj mint olyan elszámolása ellen, ennyire. Pedig a közjegyzői számla kimondottan névre szól.
2012. máj. 12. 14:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Az adóhivatalban mondtak már sok marhaságot is, lebeszéltek embereket általuk igénybe vehető kedvezményekről, szóval láttam én már elég érdekes dolgot. Ott sem mindenki "normális" ügyintéző.

Éppen kit fog ki az ember.


Én csak az SZJA törvényre tudok hivatkozni. 62. §. (1) a) pont:

"... a bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket...

a) a megszerzésre fordított összeget és az ezzel összefüggő más kiadásokat;"


Hát ez az a más kiadás.

2012. máj. 14. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Ikonstar válasza:
A NAV rosszul értelmezi a jogszabályt. A hagyatékátadó végzés egyértelműen kapcsolatba hozható a megszerzéssel (erről szól az egész, ezért van!), így költségként figyelembe vehető. Arra azért figyelni kell, hogy egy adott forint csak egyszer költségesíthető.
2013. máj. 17. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!