Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Saját készítésű gyöngyékszerek...

Saját készítésű gyöngyékszerek eladásáért -ha évi 800/200 ezer alatt marad a jövedelmem ebből- kell adóznom? Számla? Nyugta?

Figyelt kérdés
Magam készítek gyöngyékszereket, főleg magamnak, de mivel mindig vannak maradék gyöngyök, azokból készítenék pár ékszert eladásra, illetve fel nem használt gyöngyöket is adnék el. Mi a teendőm? Számláim vannak a gyöngyök egy részéről, és havi párezer forintot remélek belőle. Kell adószám? Nyugtát kell adnom? Adóbevallásnál fel kell tüntetnem? Köszönöm a válaszokat!

2012. aug. 6. 14:53
 1/5 Antimod ***** válasza:
Természetesen kell adószám, egyéni vállalkozást be kell jelenteni. Évi 5 millióig nem vagy áfaköteles.
2012. aug. 6. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem vállalkozásról lenne szó, csak alkalmi kiegészítő jövedelemről.
2012. aug. 6. 15:23
 3/5 anonim ***** válasza:

A leírásodból azt mondom, hogy az adóhatóság gazdasági tevékenységnek minősítené az eladásaidat.

Eladásra készítesz gyöngy ékszereket, még akkor is, ha csak pár alkalomról van szó, mivel bevételszerzés céljából is készíted, ezért nem sima magánszemélyes ingóságértékesítésről beszélhetünk.


A hivatalos verzió:

Az adóhatóságnál be kell jelentkezni, és adószámot (nem azonos a saját adóazonosító jellel!) kell igényelni erre a tevékenységedre, mint magánszemély. ÁFA nem lép be a képbe, ÁFA-mentes körbe fogsz tartozni, tehát azzal nem kell külön foglalkozni.


Az adószám birtokában tudsz venni a nyomtatványboltban számla és/vagy nyugtatömböt. Az eladásaid után befoly bevételről legalább nyugtát kell kiállítanod, de ha a vevő kéri, akkor számlát vagy köteles nyugta helyett.


A kiadásaidról szintén kérsz számlát a boltból a nevedre, és gyűjtögeted őket, mert a bevételeddel szemben a tevékenység érdekében felmerült kiadásaidat - számla birtokában - elszámolhatod. A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelmed. Ebből van év közben adóelőleg-fizetési kötelezettség, negyedévente. Negyedévet követő hó 12-ig megállapítod az addigi bevételeid és kiadásaid különbségét, annak 16 %-át pedig szintén a tárgyhót követő hó 12-ig befizeted sárga csekken, vagy elutalással az adóhatóság bankszámlájára. Sárga csekket igényelhetsz az adóhatóság bejelentkezéskor.

Ezt minden negyedévben megteszed. Eljön az év vége. Elkészíted az egészről összesen az adóbevallást. Abban kijön, hogy mennyi lenne a végleges adófizetési kötelezettséged, megnézed, hogy negyedévente mennyit fizettél Te saját magad be, és ha van különbözet, akkor azt rendezed. Vagy visszaigényled, vagy befizetsz, vagy a harmadik varia, hogy pontosan fizettél év közben, és sem ez, sem az nem lesz.


Ezeket nagyon lesarkítva írtam meg, nem tértem ki a különböző mentességekre, egyéb költségelszámolási lehetőségekre, mivel az adótörvény egy jelentős részét akkor már be is másolhattam volna.


Nem hivatalos verzió:

Nem reklámozod interneten, újságban, hirdetésekben, hogy gyöngyékszert adsz el, hanem a saját ismeretségi körödben értékesíted annak, akiben megbízol, és nem foglalkozol az adózás jogkörével havi pár ezer forint miatt.


Te döntesz!

2012. aug. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ezer köszönet, ez valóban hasznos válasz volt! :) Nagycsaládosként úgysem adóznék, és ha interneten is tudnék kínálni ezt-azt csak plusz jövedelem lenne. Próbáltam utánajárni a dolgoknak, de elég megfoghatatlan számomra, hogy mi az üzletszerű, illetve alkalmi. A NAV ügyintéző sem tudott ebben segíteni. Szóval még meglátom. Nagyon köszönöm a választ, valóban hasznos volt!
2012. aug. 15. 11:24
 5/5 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, sorstársak vagyunk! Szívesen segítenék, de nekem is millió kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, de senki nem válaszol a kérdéseimre. Az interneten semmi nem található ezzel kapcsolatban, a törvények évente változnak.

Végül is megtaláltad a megoldást? Beindult az üzleted? És ha jól értem, már ahhoz is egyéni vállalkozói kell, hogy egyetlen általunk készített ékszert vagy bármi más kézimunkát eladjunk? Akkor amíg nincsenek meg az engedélyek, reklámozni sem érdemes, hiszen próbából sem adhatunk el egyet sem, mert már törvényt szegtünk? Így fogalmat sem tudunk alkotni, hogy érdemes-e belevágni az egészbe, ugye? Ha kedved van, írd meg kérlek, jutottál-e valamire.

2012. szept. 2. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!