Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit tehetünk, ha nem fizettük...

Mit tehetünk, ha nem fizettük az egészségbiztosítási járulékot?

Figyelt kérdés

A férjem 2006-2011-ig külföldön dolgozott. Saját maga, egyénileg ment ki, nem munkaügyi központon és nem közvetítő cégen keresztül, valamint nem is magyar cég alkalmazottjaként. Volt bejelentett munkaviszonya, adóvisszatérítést is kapott a cégtől.

2007-ben levelet kaptunk az APEH-től, hogy fizesse a havi egészségbiztosítási járulékot (akkor még ha jól emlékszem, havi 4.350,- Ft volt) Én egy évig becsülettel utaltam is a pénzt a sárga csekken, ám a párom azt mondta, hogy többet ne fizessek, mert ott be van jelentve és két helyre felesleges.

Most a NAV kiküldött egy tértivevényes levelet, mely szerint az elmaradt befizetéseket és azok kamatait (ami mostanra 245.000,- Ft) fizessünk be, valamint küldték a Földhivatalnak címzett levelet is, melyben közlik, hogy jelzálogjogot jegyeztek be a házunk férjem tulajdonát képező hányadára.

Kérdésem az lenne, hogy ez esetben elfogadja-e a NAV a külföldi adólevonásokról szóló igazolást (ami angol nyelvű)? És mit jelent pontosan az, hogy jelzálogjogot tettek a ház 1/2 részére? Nekünk eddig sem banki kölcsönünk, sem lakáshitelünk sem egyebünk nem volt, én nem tudom, hogy ez mit jelent? Kitehetnek bennünket az utcára? És mi van akkor, ha nem fizetjük be a 245.000,- Ft-ot, mert a férjemnek jelenleg itthon nincs munkaviszonya. Illetve feketén dolgozik., de remény sincs rá, hogy a vállalkozó bejelenti.


2012. nov. 14. 13:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
Kérsz az ügyintézőhöz időpontot és a férjed bemegy, viszi az angol papírt is. Élőben sokkal többet lehet elintézni.
2012. nov. 14. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
73%

" És mit jelent pontosan az, hogy jelzálogjogot tettek a ház 1/2 részére? "


Azt jelenti, hogy ha nem fizetitek be a 245.000 Ft-ot, akkor a ház egy része a NAV-é lesz! A külföldi munkát be kellett volna jelenteni, mikor kiment, nem pedig otthon is fizetni!

2012. nov. 14. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
73%
Vigyétek be a papírokat, és ennyi. Bár nem értem, hogy ezt miért nem korábban tettétek meg. Mindenképpen kezdjétek meg a folyamatot, mert a gépezet beindul és azt nehezebb leállítani.
2012. nov. 14. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
81%

Nem mindegy, hol külföldön.

Vannak olyan országok, hogy ha ott van biztosításod és azt bejelented itthon, akkor nem kell itthon eüszj-t fizetni. Sőt, az ott ledolgozott idő alapján álláskeresői ellátásra is jogosult lehetsz. De van olyan ország is, hogy hiába van ott biztosításod, itthon nem ér semmit.

Ráadásul a törvény évről évre változik; volt idő amikor elég volt, ha bejelentetted, hogy külföldön tartózkodsz bizonyos ideig és akkor itthon nem kellett fizetni; most viszont ha van állandó lakhelye valakinek és külföldön nincs biztosítása (ami itthon is elfogadott), akkor fizetnie kell az eüszj-t.

Szedd össze az összes papírt amit a férjed kapott (cégtől, NAVtól), a csekkeket amiket befizettetek és menj be az ügyintézőhöz.

Gondolom, amikor elkezdtetek nem fizetni, nem jelentkezett ki a fizetési kötelezettség alól a férjed.

2012. nov. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
59%

Ez a link egy tájékoztató a témáról:

[link]


A jelzálog egyébként annak biztosítására szolgál, hogy a jogosult a végrehajtási eljárásban hozzájusson követeléséhez, a végrehajtási eljárás megindításához azonban végrehajtható okiratra, jogerős bírósági határozatra – jogerős fizetési meghagyásra, ítéletre, jogerős végzéssel jóváhagyott perbeli egyezségre – van szükség.

Ajánlatos mielőbb a NAV-nál az adófolyószámlát letisztázni, mert a fennálló tartozás folyamatosan pótlékolódik, és megindítják a végrehajtást.

2012. nov. 14. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítő válaszokat. A párom Írországban dolgozott. Abban viszont tényleg vétettem, hogy nem jelentettük be azonnal, hogy külföldre megy. Rengeteg bajt megspóroltam volna vele.

Kérek időpontot az ügyintézőtől, remélem, sikerül valamit intéznünk.

2012. nov. 15. 09:00
 7/12 anonim ***** válasza:

Írország uniós tagállam. Ha ott van biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya egy magyar állampolgárnak, akkor nem kell még Magyarországon is fizetnie az egészségügyi szolgálatási járulékot maga után. De erről csak úgy tud a hatóság, ha ezt a tényt bejelented neki, és valamivel igazolod is. Ráadásul a bejelentés törvényileg kötelező, nem választás kérdése.


Ha ezt elmulasztottad, akkor "jogosan" követeli Tőled az állam a tartozást.

Szaladj be az igazolással az adóhatósághoz, és visszamenőleg kérd a jogviszony rendezését, hogy törlődjön a fizetési kötelezettséged ebből a szempontból.

Arra viszont készülj fel, hogy a bejelentés elmulasztása miatt akár mulasztási bírsággal is súlythatnak. Benne van a pakliban. Szóval kedves, és nyájas légy:)

2012. nov. 15. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Bocsi: sújthatnak, így a helyes!
2012. nov. 15. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A munkaügyiben kérhet álláskeresési járadékot. Ismerőseim idén jöttek haza Írországból, a maximum járadékot kapták (itthon a munkaügyitől)
2012. nov. 15. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

A komment utáni válaszolóknak is köszi a segítséget.

November 28-án tudunk bemenni a NAV-hoz (akkor szabadnapos leszek a munkahelyemen), a papírokat pedig már készítjük elő. Angol tudásom sajnos igen szerény, de úgy érzem, hogy a helyzetünk nem teljesen reménytelen. Drukkoljatok nekem! Köszi! És most már tanulságként megfogadtam, hogy ha bármerre a világba vet valamelyikünket a sors, az első lesz, hogy bejelentjük az önkormányzatnál és a NAV-nál.

2012. nov. 16. 10:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!